Çörek Otu Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çörek Otu Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Çörek Otu Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır, Çörek otu Güney Avrupa başta olmak üzere Dünyanın birçok ülkesinde de yetiştirilir. Çörek otu evinizin balkonlarında saksılarda da yetiştirilir. Çörek otu bilindiği gibi peygamber efendimizin zamanında hekimlerin kullandığı bir bitkidir. Şifası dünyaya yayılmıştır. Asırlardır çörek otu tohum ve yağ olarak günümüzde Afrika, Ortadoğu, Asya ve Amerika gibi ülkelerde binlerce insan sağlığı desteklemek için kullanırlar. İçinde bulunan en önemli madde (Thymoquinone) birçok derde deva olur. Asırlardır bir söz vardır çörek otu (Ölümden başka her şeye şifadır) bu sözden anlaşıldığı gibi kıymetli bir bitkidir. Kendisi küçük faydası büyük faydaları saymakla bitmez.


Çörek otu yağının besinleri


Protein, B1 Vitamini, B2 Vitamini, B3 Vitamini, Karbonhidrat, Glikoz, Kalsiyum, Vitamin E, Demir, Doymuş Doymamış yağ asitleri Omega 3 Omega 6 vitamin ve besinleri bulunur.


Çörek otunun faydaları nelerdir?


Anti bakteriyel, anti kanser, iştahsızlık, ateş dürücü, bağışıklık sistemi güçlendirici ve enfeksiyonlara faydalıdır. İçinde bulunan Omega 3 ve 6 yönünden çok zengin olduğu için günlük tüketilmesi önerilir.


Çörek otu yağının bebeklere faydası


Bitkiler üzerine araştırmalar yapan Purdeu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Rektörü Profesör Varro Tyler yaptığı araştırmalar sonucu çörek otunda bulunan yağın bebeklerde çocuklarda gaz sancısına kullanılmasını etkili olduğunu bildirmiştir. Ancak çok faydalı olmasına rağmen bebeklerde çocuklarda aşırı kullanılmaması gereklidir. Çörek otu yağından bir iki damla vermek kâfi gelir. Çocuklarda gece öksürüğü çok rahatsızlık verir bir çay kaşığı çörek otu yağı verildiğinde 5 dakika içinde öksürüğün kesildiği görülür. Bir tatlı kaşığına alınan bal üzerine bir çay kaşığı çörek otu yağı konup verilir. Astım hastaları içinde çok faydalıdır. Emziren annelerde süt miktarını artırdığı da öne sürülmüştür. Şunu da çok iyi bilmek gereklidir kullanılan çörek otu yağı soğuk pres, açık parlak sarı renk, kolay akıcı ve dibinde tortusu olmayan sağlıklı şişelerdeki yağlardır. Çörek otu tohumu alırken şunlara dikkat etmek gereklidir tohumlar büyük olmalı küçük elek eleklerin altında kalmış tohumlar alınmamalıdır.


Çörek otu bebeklere nasıl verilir

Bir kaşık çörek otu tohumunu bir bardağın içine konur ve üzerine kaynamış saf içme suyu dökülür beş dakika bekletip süzülür. Bu suyu ağzı kapalı bir şişe veya bardağa konur bebeklere verileceği zaman önceden kaynatılmış soğutulmuş içme suyuna bir miktar çörek otu suyunda karıştırılıp bebeğe içirilir.


Sağlıklı günler dilerim

Çörek Otu Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır Yorumları

soru

songül

18 Ekim 2017 Çarşamba

Bebeğim iki aylık çörek otu yağı sütüne karıştırıp veriyorum dogru mu yapıyorum

Cevap yaz
cevap

Aktaç

02 Eylül 2018 Pazar

Merhaba, songül hanım çörek otu yağı bebelere de faydası vardır ama bence süte karıştırıp vermeyin, bir iki damla hazır suya karşıtırıp veriniz aşırılıktan kaçının yeteri dozda veriniz. Bebekler da gaz sancısını önler çörek otu yağı yani doğru yapıyorsunuz sadece çok fazla vermeyiniz vede süte katmayınız, iyi geceler.

soru

Bahtınur

25 Ekim 2017 Çarşamba

Benim bebeğime hazır aldım ayaklarının altına altına sürüyorum bazı çıkar mı?

Cevap yaz
cevap

Vefik

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Bahtınur Hanım, çörek otu yağı oldukça etkili bir yağdır. Faydaları kanıtlanmış olan bu bitki yağı, özellikle yetişkinlerde her yönden kullanılabilmektedir. Bebeklerde kullanımı olumsuz etkilere neden olabilse bile ayak bölgesinde herhangi bir soruna neden olmayacaktır.

soru

kezban

27 Ocak 2018 Cumartesi

merhabalar benim 1 yaşındaki kızım devamlı kabız oluyor çörek otu yağı verebilirmiyim .

Cevap yaz
cevap

Yeksan

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba 1 yaşındaki bebeklerde bitkisel ürün kullanmanız pek tavsiye edilebilecek bir durum değildir. Ancak çörek otu yağı, çok faydalı bir bitki maddesi olduğu için uzmanlarla görüşmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Çörek Otu Yetiştiriciliği

Çörek Otu Yetiştiriciliği

Haber Bülteni

Çörek Otunun Cinselliğe Faydaları ve Kullanımı

Çörek Otunun Cinselliğe Faydaları ve Kullanımı

Çörek Otunun Cinselliğe Faydaları, Yaşama uyum sağlamak adına yaşamış olduğumuz toplum bireyi birtakım hasletlere sürüklemektedir. Örnek vermek gerekirse eğer toplu[...]

Çörek Otunun Mideye Faydaları Nelerdir?

Çörek Otunun Mideye Faydaları Nelerdir?

Çörek otunun Mideye Faydaları: Anavatanı Anadolu ve Akdeniz havzası bölgesi olan çörek otu düğün çiçeğigiller familyasındandır. Diğer isimleri; cöcce, Cüccam, Cu[...]

Çörek Otu Kilo Aldırır mı?

Çörek Otu Kilo Aldırır mı?

Çörek Otu, Düğün çiçeğigiller familyasından olup, 14 türü bulunan, yıllık bir bitki cinsidir. Ülkemizde hemen hemen tüm bölgelerinde Dünyanın da çeşitli bölgel[...]

Çörek Otu Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Çörek Otu Çayı Tarifi ve Malzemeleri

Çörek Otu Çayı, özellikle sağlığımız açısından sürekli olarak tüketilmesi gerekli olan doğal ve faydalı ola bitkisel çayların başında gelmektedir. Ayrıca çö[...]

Çörek Otu Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağı, çoğu kişi için mucizevi bir şifa kaynağı olan çörek otu yağı, yemeklerde kullanıldığı gibi vücut sağlığı için de yaygın bir şekilde kulla[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6