Çörek Otu Tohumu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çörek Otu Tohumu Türleri ve Özellikleri

Çörek otu tohumu, binlerce yıldır tüm dünyada birçok hastalığın tedavisi olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde sağlık adına faydalı birçok vitamin, mineral bulunmaktadır. Sağlığa şaşırtıcı şekilde katkı sağladığı için hastalıkların tedavisinde ilaç olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde A, C, H, B1, B2 ve B6 vitaminlerinin yanı sıra, selenyum, çinko, magnezyum gibi mineraller de bulunmaktadır. Uçucu olmayan yağlar, nigellon, palmitik asit, bakır, fosfor, kalsiyum ve potasyum bakımından da zengindir.


Çörek otu tohumunun faydaları nelerdir?


Kanser: Çörek otu tohumu, kolon, pankreas, göğüs ve beyin kanseri gibi kanser hastalıklarına karşı alternatif bir tedavi olarak kullanılabilir. Yapılan bir çalışmaya göre çörek otu tohumu kanserli hücrelerin onarılmasını sağlamaktadır. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyici etkisi bulunmaktadır.

Hipertansiyon: Kan basıncının normal seviyeden daha üstte seyretmesi durumu hipertansiyon olarak tanımlanmaktadır. Hipertansiyon başta kalp hastalıkları olmak üzere daha pek çok hastalığa yol açabilir. Çörek otu tohumu kan basıncını düzenleyerek kontrol altına alma özelliğindedir. Bu özelliği yapılan araştırmalar sonucunda da kanıtlanmıştır. Düzenli olarak çörek otu tüketmek kolesterolün düşmesini, damarların temizlenmesini sağlayarak iyi kolesterolün artmasına yardımcı olur.

Antioksidan: Antioksidan etkisi de bilimsel olarak kanıtlanan çörek otu, strese karşı fayda sağlamaktadır. Bu etkisi ile kanser tedavisi gören hastalara uygulanan radyasyon tedavisinin yan etkilerini minimum seviyeye indirmek için uzmanlar tarafından önerilen bir bitkidir.

Mineral ve vitaminler: İçeriğinde sağlık için faydalı birçok vitamin ve mineral barındıran çörek otu tohumunun içinde 100'den daha çok kimyasal bileşen bulunmaktadır.

Astım: İltihap giderici ve önleyici etkisi olan çörek otu tohumu iltihaplı hastalıkların tedavisinde de başarılı sonuçlar vermektedir. Özellikle çok sık karşılaşılan astım gibi hastalıklarda tedavi edici özellik sağlamaktadır.

Bağışıklık sistemi: Özellikle radyasyona maruz kalan hastalarda bağışıklık sistemini güçlendirici etki sağlayan çörek otu bağışıklık sisteminin fonksiyonel bir şekilde çalışmasını sağlar.

Epilepsi: Epilepsi hastalarında düzenli olarak kullanılan çörek otu epilepsi nöbetlerini büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu etkisi araştırmalarca da doğrulanmıştır.

Boğaz ağrısı: Gırtlak ve akut bademcik iltihabı nedeniyle ortaya çıkan boğaz ağrılarına karşı çörek otu tohumu iyi gelir.

Saç sağlığı: Saç bakımı için yaygın bir şekilde kullanılan çörek otu saçları nemlenmesini, kuvvetlenmesini ve güçlenmesini sağlar. Ayrıca saçların daha çabuk uzamasına yardımcı olur.

Şeker hastalığı: Özellikle Tip2 diyabet hastalarında çörek otunun kan şekerini düzenleyici etki yaratmaktadır.

Enerji: Düzenli çörek otu tüketimi vücudu direncini arttırarak daha enerjik olmayı sağlar. Mevsim geçişlerinde yaşanan yorgunluk ve halsizlik sorunlarına karşı da iyi gelir.

Sedef hastalığı: Çörek otu sedef hastalığına karşı topikal olarak kullanıldığında hastalık nedeniyle oluşan belirtilerin azalmasını sağlar.

Çörek otu tohumu kullanımı: Çörek otu tohumu günde en fazla 2 gram ya da 1 şeker kaşığı olacak şekilde kullanılmalıdır.


Çörek otu tohumunun yan etkileri nelerdir?


Çörek otu tohumu sağlık için çok faydalı bir bitki olsa da bilinçsiz kullanımlarda bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Özellikle tansiyon, diyabet, epilepsi, kalp hastalıkları gibi bazı hastalıklara karşı düzenli ilaç kullanan kişiler için çörek otu tüketimi önerilmemektedir. Gıdalar ile tüketilen çörek otu güvenilir kabul edilmektedir. Emzirme ve gebelik döneminde çörek otu tüketimi için mutlaka doktora danışılmalıdır. Çörek otu yağı cilde direkt kullanıldığında ciltte kızarıklık, kaşıntı, pullanma gibi problemlere yol açabilir. Ayrıca aşırı çörek otu yağı tüketimi karaciğer ve böbrek sağlığını olumsuz etkileyebilir. Tansiyon düşürücü ve idrar söktürücü ilaç kullanan kişiler ilaçlar ile çörek otu kullanırsa ilaçların etkisini arttırabilir. Bu nedenle bu tür ilaç kullanan kişiler çörek otu kullanmamalıdır.

Çörek Otu Tohumu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ballı Çörek Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ballı Çörek Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Kilo Aldırır mı?

Çörek Otu Yağı Kilo Aldırır mı?

Yağlı Çörek Tarifi ve Malzemeleri

Yağlı Çörek Tarifi ve Malzemeleri

Çörek Otunun Cinselliğe Faydaları ve Kullanımı

Çörek Otunun Cinselliğe Faydaları ve Kullanımı

Çörek Otu Faydaları Nedir?

Çörek Otu Faydaları Nedir?

Çörek Otu Diyeti Nasıl Yapılır?

Çörek Otu Diyeti Nasıl Yapılır?

Çörek otu diyeti, Çörek otu ince yapraklı otsu tarla bitkisidir. Bitki olduktan sonra yapraklarını arasındaki tohumların ezilerek çıkarılmasında oluşur. Bitkinin dall[...]

Çörek Otu Süt Yapar mı?

Çörek Otu Süt Yapar mı?

Çörek Otu Süt Yapar mı, Tabi ilaç olarak asırlar boyu Kutsal kitaplarda adı geçen "Çörek otu" binlerce yıl öncesine dayanan köklü bir kullanım tarihine sahiptir. Ayr[...]

Çörek Otu Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Hapı, çörek otu bitkisinden üretilmektedir. Çörek otu hapları yağından ve öğütülmüş tohumundan olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Yağından jel haplar[...]

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır, günümüz tıp dünyası, bu şifalı bitkinin içeriğinde barındırdığı tüm özelliklerini ve uyarıcı tesirini göz önünde bulun[...]

Çörek Nasıl Yapılır? Tarifi ve Malzemeleri

Çörek Nasıl Yapılır? Tarifi ve Malzemeleri

Çörek Nasıl Yapılır, hamur ürünü olan çöreğin birçok çeşidi yapılmaktadır. Tokluk hissi veren bu gıda, kıymalı, peynirli, ıspanaklı, pırasalı, patatesli, ha�[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6