Çörek Otu Yağı Basur Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Çörek Otu Yağı Basur Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Basur, Ülkemizde doktora başvuran hastaların büyük bir çoğunluğunun şikâyeti basurlardır. Basurun diğer ismi ise hemoroittir. Basur insanlara işkence çektiren bir rahatsızlıktır. Çünkü basur olan insanlar ne oturabilirler ne de düzgün bir biçimde hareket edebilirler. Normal yaşamları da bu rahatsızlıktan çok etkilenmektedir. Çörek otu yağına gelince bu yağ çörek otu denilen, siyah renginde, tohumlara benzeyen bir tür bitkidir. Çörek otunun çok yararı olduğu gibi ondan çıkarılan yağında aynı oranda faydaları vardır.

Çörek otu yağının yararlarına gelince, insanların direnç sisteminde meydana gelen bozuklukları gidermeye yarar. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Alerjik reaksiyon gösteren durumlarda çörek otu kullanımı birçok alerjik belirtilerin yok olmasını sağlamaktadır ya da azaltmaktadır. Örnek verecek olursak hepimizde alerji olunca vücudumuz farklı tepki verir. Genel olarak gözlerimiz sulanır ve gözlerimizde yanmalar meydana gelir. Bu işaretleri ortadan kaldırır. Özellikle günümüzdeki en büyük rahatsızlık olarak algılanan kanserin iyileştirme sürecinde çörek otu yağının kullanımı bu hastalık döneminde iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Basura gelince, anal bölgede meydana gelen yani dışkıların dışarı atıldığı yerde meydana gelen toplardamarların şişmesi ile dışkı çıkan yerde şişmenin meydana gelmesi ya da küçük et parçalarının belirmesi durumuna basur adı verilmektedir. Basur düzenli gıda ile kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır. Basur yüzünden dışkının atıldığı yerden kanamalar meydana gelmektedir. Hatta dışkı bölgesinde iltihaplar bile oluşmaktadır. Bu durum hastalara ağrı vermektedir. İltihaplı olan ve dışkıların çıktı yerde çıkan o et parçaları yani basur memeleri genişler. Basuru tetikleyen diğer nedenlerden bir tanesi de baharatlı yiyeceklerdir. Basur birçok insanda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Çok oturmaktan da meydana geldiği gibi genetik olarak da meydana gelmektedir. Basurda düzenli ve dengeli beslenmek önemlidir.

Basur ve çörek otu yağı ilişkisine gelince, çörek otu yağının iltihaplı yaraları temizlediğini ve iltihabın diğer alanlara tesir etmesini önlediğini söylemiştik. Günlük olarak tüketilen çörek otu yağının her tür hastalığa yararlarından bahsetmiştik. Çörek otu ve çörek otu yağı basur rahatsızlığına da yararlıdır. Basur rahatsızlığında ise dışkı alanında iltihaplar meydana gelmekte bu durumda insanları çok rahatsız etmektedir. Basur olan alana yani iltihapla çevrelenmiş alana çörek otu yağı sürülerek temizlenmesi sağlanır ve çörek otu yağı basur iltihabına iyi gelmektedir. Çörek otu yağını sirke ile kaynatmak gerekir. Oradan elde edilen karışımı alıp basur olan alana sürün. Bu işlemi devam ettirin. Basura çörek otu yağının iyi geldiğini ve iltihapları söktüğünü, bakterilerin yayılmadan önlendiğini göreceksiniz. Ayrıca çörek otu yağını kavunlar da çıkan acı bir su vardır onun ile karıştırıp ilaç yapıp basur olan alana sürebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ay Çöreği Kaç Kalori?

Ay Çöreği Kaç Kalori?

Çörek Otu Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Yağlı Çörek Tarifi ve Malzemeleri

Yağlı Çörek Tarifi ve Malzemeleri

Bebeklere Çörek Otu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklere Çörek Otu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağının Faydaları Nedir?

Çörek Otu Yağının Faydaları Nedir?