Çörek Otu Nasıl Kullanılır?
11 Temmuz 2024

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Çörek Otu Nasıl Kullanılır

Çörek otu, hemen hemen her bölgede yetişen bir bitkidir. Siyah renkli tohumları vardır. Çörek otu, yemeklerde ve şifa amaçlı olarak kullanılır. Kendine has güzel bir kokusu ve aroması vardır. Birçok yerde kullanılan çörek otunun nasıl kullanıldığını öğrenelim.

Çörek Otunun Yemeklerde Kullanımı

Çörek otu, yemeklerin içinde en çok hamur işleri ve ekmeklerde kullanılır. Hamur işlerinde kullanımında, yumurta veya yoğurt ile hamurun üzeri bulanır ve üzerine çörek otu serpilir. Ayrıca, öğütülmüş çörek otu bal ya da yoğurt ile karıştırılarak yenir. Taze sıkılmış meyve suyu ile de çörek otu kullanılır. Ancak çörek otunun öğütülmüş olması önemlidir, çünkü çörek otu hem sert hem de küçük olduğu için mide tarafından kolayca sindirilemez. Çörek otunu meyve suyu ile kullanmanın bir avantajı daha vardır; bu sayede çocuklar da çörek otunu rahatlıkla tüketebilir. Çörek otu, yemeklerden önce de yenir. Sabahları özellikle bir çay kaşığı öğütülmüş olarak yenirse zayıflamada yardımcı olabilir.

Çörek Otunun Hastalıklarda Kullanımı

Çörek otu, yemeklerden çok hastalıklarda şifa olması için kullanılır. Bu konuda en önemli sözü Peygamber Efendimiz (s.a.v.) söylemiştir: "Çörek otu ölümden hariç tüm dertlere devadır" diye buyurmuştur. Çörek otu, birçok hastalığa şifa olması için ve hastalığın engellenmesi için kullanılabilir. Eğer kimyasal ilaç kullanmak istemiyorsanız çörek otunu tercih edebilirsiniz.

Çörek Otunun İyi Geldiği Hastalıklar

  • Bir çay kaşığı çörek otu yağı ile iki çay kaşığı Türk kahvesi karıştırılarak tüketildiğinde astım ve solunum yolu sorunları için iyi gelir. Ayrıca, çörek otu kaynatılarak buharı solunursa üst solunum yollarının açılmasına yardımcı olur.
  • Çörek otu yağı ağrılara da iyi gelir. Biraz çörek otu yağını ısıtarak ağrıyan yer ovulur. Böylelikle ağrılar hafifler. Eğer ağrınız çok fazla ise günde üç defa uygulayabilirsiniz. Ayrıca, çörek otu yağı romatizmal ağrılara da iyi gelir. Geçmeyen romatizma ağrılarınız varsa ağrıyan yer çörek otu yağı ile ovulabilir. Buna düzenli olarak devam ederseniz romatizma ağrılarının hafiflediğini göreceksiniz.
  • Bir kase yoğurdun içine bir kahve fincanı öğütülmüş çörek otunu katın ve yiyin. Böylelikle ishal sorununun ortadan kalktığını göreceksiniz.
  • Burun tıkanıklığına da çok iyi gelir. Burnunuzun tıkanan deliğine birer damla çörek otu yağı damlatılırsa burun tıkanıklığı açılmış olur.
  • Çörek otu yağı ve zeytinyağı karıştırılarak cilde sürülürse cilt kırışıklıklarının önüne geçilmiş olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çörek Otu Kilo Aldırır mı?

Çörek Otu Kilo Aldırır mı?

Haber Bülteni

Güncel

Çörek Otu Diyeti Nasıl Yapılır?

Çörek Otu Diyeti Nasıl Yapılır?

Güncel

Çörek Otu Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çörek Otu Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Çörek Otu Süt Yapar mı?

Çörek Otu Süt Yapar mı?