corek.gen.tr https://www.corek.gen.tr Çörek, Çörek Otunun Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, corek.gen.tr Fri, 18 Dec 2015 00:00:00 +0000 Thu, 05 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Çörek Otu Ağacı https://www.corek.gen.tr/corek-otu-agaci.html Mon, 22 Oct 2018 05:00:00 +0000 Çörek Otu Ağacı, asıl coğrafyası Batı Asya’dır ve uygun iklimi sayesinde ülkemizde de kolaylıkla yetiştirilebilir. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu çörek otunun faydalarının da öğrenilmeye başlamasıyla t Çörek Otu Ağacı, asıl coğrafyası Batı Asya’dır ve uygun iklimi sayesinde ülkemizde de kolaylıkla yetiştirilebilir. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu çörek otunun faydalarının da öğrenilmeye başlamasıyla tanınan bu bitkiyi aslında evinizde bir saksıda yetiştirmek oldukça basit. Bu sağlıklı ve faydalı çörek otu ağacını bahçenizde veya balkonunuzda bir saksıda da yetiştirmek artık mümkün. Çörek otu ağacı yarı gölgede de büyüyebilmesine rağmen güneşte daha verimli olur.

Çörek otu Ağacı Yetişme Aşamaları

 • Tohum
 • Çimlenme
 • Çiçek
 • Tohum dönemi

Çörek Otu Tohumları Ne Zaman Ekilir: Tohum dönemi oldukça hassas olduğundan dolayı çörek otu tohumu soğuklardan bitkinin fide haline gelene kadar korunması çok önemlidir. Bu yüzden mümkün mertebe ilk başta iç mekanda yetiştirmeye özen göstermeliyiz. Çörek otu ağacı yetiştiriciliği için tohumu için en uygun zaman don zamanı bitmeden 1 ay öncesidir. Örneğin bulunduğunuz yerde don genellikle Şubat sonunda bitiyor ise anlatacağımız tohum işlemini Ocak sonunda yapabilirsiniz.

Çörek Otu Nasıl Ekilir: Öncelikle küçük yoğurt kutuları veya benzer kutular, yumurta kapları çimlendirme için oldukça uygundur. Kutudaki gözlerin dibine çok az kumlu  veya killi yahut bunların karışımı toprak koyuyoruz. Daha sonra kutudaki her bir göze ortalama 3-4 adet tohum atıyoruz ve ardından üzerlerini bir cm olacak şekilde aynı toprak ile kapatıyoruz.

Çörek Otu Nasıl Sulanır: Suyun püskürtücü etkisini kullanarak buhar verir gibi taşların üzerini sulanır. Veya streç yardımıyla da kovanın üzeri gerilir ve küçük küçük delikler açarak sulama işlemi gerçekleştirilebilir. Bu yöntem sayesinde ortam nemini daha uzun süre koruyacaktır.

Çörek Otu Ağacı Çimlenmesi Sonrası Yapılması Gerekenler:

Bir iki hafta içinde çimlenmeye başlayan Çörek Otunun her bir gözende bir tane çimlenme olmalıdır. Fazladan çıkacak olan çimlenmeler için yapılması gereken en gelişmiş olanını bırakıp diğerlerini kopartabilirsiniz. Çimlenme olduktan sonra küçük yapraklar belirdiğinde artık direkt olarak gelmeyen güneş ışığına daha fazla ihtiyaç duyacaktır. Çörek otunu daha hızlı ve verimli büyüyebilmesi için saksınızı camın kenarına koyabilirsiniz. Çörek otu için sulanma çok önemli olduğu için sulamaya mutlaka dikkat etmelisiniz. Çimlerin dibine tazyikli su fışkırtmak yerine su püskürtücü bir şekilde kullanarak otlara zarar vermeyecek şekilde sulama işlemi gerçekleştirilmelidir. Gerekli miktarda büyüme sağlayan çörek otunu artık saksıya taşıma vakti gelmiş demektir. Birbirinden 8-10 cm aralıklarla yeni saksılar dikebilirsiniz ve toprağını tekrar kil veya kumlu toprak kullanarak hazırlayabilirsiniz. Saksı evin veya bahçemizin en çok güneş alan yerine koymakta fayda olacaktır. Bitkimizde tohum torbaları oluşunca kurumalarını bekleyiniz. Kurumaya bıraktığınız tohum torbaları zamanla dağılacak ve çörek tohumları meydana çıkacaktır. Daha sonra bu tohumları toplayarak; çay, yemek ve salatanızda kullanabilirsiniz.

]]>
Haşhaş Ezmeli Çörek https://www.corek.gen.tr/hashas-ezmeli-corek.html Mon, 22 Oct 2018 10:51:08 +0000 Haşhaş ezmeli çörek, tarifi tam kadın toplantılarına ve günlerine yakışan sık görünümlü bir çörek tarifidir. Bu tarif biraz uğraştırıcı gibi görünen bir tarif gibi olsa da zevkle isteyerek yapacaksınız. Üstelik az z Haşhaş ezmeli çörek, tarifi tam kadın toplantılarına ve günlerine yakışan sık görünümlü bir çörek tarifidir. Bu tarif biraz uğraştırıcı gibi görünen bir tarif gibi olsa da zevkle isteyerek yapacaksınız. Üstelik az zahmetle hazırlanan büyük bir lezzet olacaktır. Küçük büyük herkesin beğenerek yiyeceği bu çörek içinde bulunan haşhaş ve diğer malzemeler itibariyle vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. İsterseniz sizleri daha fazla bekletmeden hemen verelim tarifi.

Haşhaş ezmeli çörek için gerekli malzemeler; 
 • 2 su bardağı ılık süt 
 • 1 su bardağı sıvı yağ 
 • 1 adet yumurta 
 • 2 tatlı kaşığı tuz
 • 3 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 paket kuru maya
 • 7 standart su bardağı un
İç harcı için;
 • 3 yemek kaşığı dolusu haşhaş ezmesi 
 • 1 su bardağına yakın sıvı yağ 
 • Bezelerinin arasına serpmek için yeteri kadar toz şeker
Haşhaş ezmeli çörek yapılışı:

Öncelikle haşhaş ezmeli çörek hamurunu yaparken geniş bir yoğurma kabı alın ve içine ılık süt, sıvı yağ, yumurta, tuz ve şekeri iyice karıştırın. Daha sonra üzerine maya ve un ilave edip karıştırın. Ardından bardakla ölçülü olarak azar azar un ekleyerek güzel bir hamur yoğurun. Ele yapışmayan bir hamur yani kulak memesi kıvamında bir hamur elde edin. İstenilen kıvama geldikten sonra hamurun üzerini öterek mayalanması için yaklaşık 30-40 dakika kadar bekletin. Hamur mayalanırken siz başka bir taraftan iç harcını hazırlayın. Yine bir karıştırma kabı alın ve içine haşhaş ezmesini koyun. Daha sonra üzerine bir su bardağına yakın sıvı yağ ilave edin ve karıştırın. Toz şekeri şimdi katmayın. Hamur için istenilen kadar mayalandıktan sonra hamurdan portakaldan biraz daha büyük bezeler kopararak 3 eşit parçaya ayırın. İlk olanını tabaktan biraz daha büyük olacak şekilde açın. Daha sonra üzerine haşhaş ezmesi ve sıvı yağ karışımını sürüp dada sonra göz kararı toz şeker serpin. Ardından diğer bezede aynı şekilde açarak karışım sürdüğümüz bezenin üzerine kapatın ve onunda üzerine hazırlamış olduğumuz karışımdan sürün ve toz şeker serpin. Son kalan bezeyi de yine aynı şekilde açın ve yine diğer bezelerinin üzerine kapatın fakat şimdilik karışım sürmeyin. Üç kat haline gelen bezeleri çarşaf böreği yapar gibi elinizle iyice açarak büyütün. Üzerine tekrar karışımdan sürün ve yine toz şeker serpiştirin. Hazır hale gelen hamur rulo şeklinde sarın ve bıçakla 2 parmak  kalınlığında parçalar keserek yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine veya yağlanmış fırın tepsisine aralarında boşluk kalacak şekilde yerleştirin. Bu şekilde yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar tepside mayalanması için bekleyin. Daha sonra önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında içinde iyi pişmesi için yavaş yavaş pişirilir. Üzeri kızaran haşhaş ezmeli çörekler fırından çıkarılır ve bu şekilde biraz ılınması için bekleyin. Ilındıktan sonra servis tabağına alın ve servis yapın.  Haşhaş ezmeli çörek tarifi hazır. Şimdiden hepinize afiyet olsun. 
]]>
Haşhaşlı Cevizli Çörek https://www.corek.gen.tr/hashasli-cevizli-corek.html Mon, 22 Oct 2018 12:11:11 +0000 Haşhaşlı Cevizli Çörek, çay saatlerinde misafirlerinize ikram etmek için tercih edebileceğiniz lezzetli bir çörek çeşididir. Yumuşacık olan, ağızda tel tel ayrılan, sert olmayan haşhaşlı cevizli çörek tarif defterlerinizi Haşhaşlı Cevizli Çörek, çay saatlerinde misafirlerinize ikram etmek için tercih edebileceğiniz lezzetli bir çörek çeşididir. Yumuşacık olan, ağızda tel tel ayrılan, sert olmayan haşhaşlı cevizli çörek tarif defterlerinizin bir numaralı tarifi olmaya adaydır. Yöresel tarifleri sevenlerin mutlaka denemesi gereken bu çörek, zahmetli görünse de aslında hazırlaması oldukça kolaydır.

Haşhaşlı Cevizli Çörek Malzemelerİ
 • 2 su bardağı ılık süt
 • 3 yemek kaşığı şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 paket instant maya
 • 1 su bardağı sıvıyağ
 • 5.5 su bardağı un 
İç Malzemesi İçin:
 • 5 silme yemek kaşığı haşhaş ezmesi
 • 1/2 çay bardağından biraz fazla sıvıyağ
 • 1 tatlı kaşığı şeker
 • 1 su bardağı kıyılmış  ceviz
Üzeri İçin:
 • 1 adet yumurta sarısı
Haşhaşlı Cevizli Çörek Hazırlanışı
Haşhaşlı cevizli çöreklerimizi hazırlamaya başlarken öncelikle süt, şeker ve maya genişçe bir kapta karıştırılarak maya eritilir. Ardından sıvıyağ ve tuz eklenir ve karıştırılmaya devam edilir. Son olarak un eklenir ve yumuşak fakat ele yapışmayan kıvamda bir hamur elde edene kadar yoğurulur. Ağzı nemli bir bezle kapatılarak 1 saat mayalanmaya bırakılır. Mayalandıktan sonra 2-3 kez daha yoğurularak gazı alınır ve havası çıkartılır. Hamur 5 eşit bezeye ayrılır ve her bir beze tabak büyüklüğünde el ile açılır. Açılan her bezenin üstüne iç harçten yayılır ve üzerine ceviz serpilir. İç harç sürülen ve ceviz serpilen bezeler üst üste dizilir. En üste gelecek olan bezenin üstüne iç harç sürülmez ve boş bırakılır. Üst üste dizilen hamurlar el ile bastırılarak ve çekilerek büyükçe açılır. Büyütülen bu hamur 2 parmak eninde uzunlamasına şeritler olarak kesilir. Her şerit döndürülerek burma yapılır. Yağlanmış yada yağlı kağıt serilmiş tepsiye  gül böreğinde olduğu gibi birbirinin etrafında sarılarak dizilir. 15 dakika tepsi mayası için dinlendirilir. Üzerine 1 yumurta sarısı fırça yardımı ile sürülür. Önceden ısıtılmış 185 derece fırında üzeri kızarana kadar yaklaşık 35-40 dakika kadar pişirilir. Haşhaşlı cevizli çörekler servise hazırdır.

Afiyet olsun.
]]>
Çörek Otu Hapı https://www.corek.gen.tr/corek-otu-hapi.html Mon, 22 Oct 2018 18:39:36 +0000 Çörek Otu Hapı, çörek otu bitkisinden üretilmektedir. Çörek otu hapları yağından ve öğütülmüş tohumundan olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Yağından jel haplar, kurusundan da öğütülerek katı haplar üretilmektedir. İ Çörek Otu Hapı, çörek otu bitkisinden üretilmektedir. Çörek otu hapları yağından ve öğütülmüş tohumundan olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Yağından jel haplar, kurusundan da öğütülerek katı haplar üretilmektedir. İnsanların çoğu, çörek otunun tadını sevmediği ve faydalarından yararlanmak istedikleri için böyle kolay tüketim şekli ortaya çıkmıştır. Bu hapların içeriğinde çörek otunun etken maddeleri bulunduğu için çörek otunun faydalarını göstermektedir. 

İçeriğindeki Maddeler: Çörek otu yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Provitamin A, biotin, fol asidi, B1, B2, B6, C ve E vitaminlerini içerisinde bulundurur. Magnezyum, selen, çinko gibi mineraller içermektedir. 

Çörek Otu Hapı Faydaları:
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Bağışıklık sistemi açısından önemli bir yere sahip olan T-hücrelerinin sayısında ve aktivitesinde artış sağlar.
 • Gebelik dönemindeki komplikasyonları yani  gebeliğin neden olduğu yan etkileri azaltıcı etkisi mevcuttur. 
 • Soluk borusunu genişletip kramp giderici olarak bilinir. Astıma iyi gelir ve öksürüğü hafifletir. 
 • İltihap giderici, idrar söktürücü ve ağrı dindirici etkisi vardır.
 • Diyabet hastaları için de son derece faydalıdır. Düzenli kullanıldığında kan şekerini düşürür.
 • Kalp ve tansiyon hastalıkları riskini azaltır. Damarları güçlendirmede etkilidir.
 • Hücre yenilenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu etkisi sayesinde yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
 • İçeriğinde bulunan selen minerali sayesinde vücuttaki zehirli maddelerin vücuttan atılmasına katkı sağlar.
 • Mikrop, virüs ve mantarlara karşı yok edici etkiye sahiptir.
 • Hazım zorluğu ve mide şişkinliğine iyi gelir. Hazmı kolaylaştırma etkisi sayesinde sindirim sistemine de destek sağlar.
 • Hormonal sistemi sağlamlaştırır. ve ruh hali üzerinde de sağlamlaştırıcı etkisi vardır.
 • Cinsel isteksizlik ve kısırlığa karşı da etkisi bulunmaktadır.
 • Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
 • Halk arasında basur olarak bilinen hemoroide iyi gelmektedir.
 • Alerjiye iyi gelir.
 • Çocuklarda sinir ve deri hastalıklarına iyi gelir.
 • Cildi parlaklaştırıcı etkisi vardır.  
]]>
Çörek Otu Gaz Yaparmı https://www.corek.gen.tr/corek-otu-gaz-yaparmi.html Tue, 23 Oct 2018 04:22:34 +0000 Çörek Otu Gaz Yaparmı, otsu bir bitki türünün tohumlarından elde edilen çörek otu oldukça faydalı bir besin maddesi olduğu için sindirimi kolaylaştırır. Böylece yenilen bu besin sindirilirken her yaştan insanda gaz oluşumunu Çörek Otu Gaz Yaparmı, otsu bir bitki türünün tohumlarından elde edilen çörek otu oldukça faydalı bir besin maddesi olduğu için sindirimi kolaylaştırır. Böylece yenilen bu besin sindirilirken her yaştan insanda gaz oluşumunu tetikler. Hassas sindirim sistemine sahip olan kişilerde bağırsak ve midede gaz oluşumu çörek otu ile daha da fazlalaşır. Çörek otu içerisindeki besin maddeleri tüm vücut sağlığı için önem teşkil etmektedir. Çörek otu tohumu haşhaş bitkisi gibi bitkinin kendi kapsülü içerisinde olgunlaşır. Çörek otu tohumu siyah renkte olup hamur işi süslemelerinde yoğun olarak kullanılır. Gıda sahasında her alanda kullanıldığı için tüketme sahası geniş olan çörek otu gaz yapar mı sorusuna "Evet" karşılığında cevap gelir. Çünkü içerisindeki gaz yapıcı besin maddeleri çiğnenip vücutta kaldığında gaz oluşumuna sebebiyet verir. Çörek otu bir çeşit baharat türüdür. Vücuda çok miktarda alındığında aşırı gaz oluşumunu sağlayarak mide rahatsızlıkları oluşturabilir. Bir yandan da gaz oluşumunu sağlaması sağlık bakımından iyidir. Vücuttaki gaz birikimini dışarı atarak bünyeyi rahatlatır. Bunun için çörek otu tüketim miktarını dengede tutmak gerekmektedir.

Çörek otu gaz yaparmı, faydaları nedir

Astım hastalığına karşı direnci arttırır. Yüksek tansiyonu düşürür. Parkinson hastalığına karşı koruyucu etmendir. Meme kanserine sebep olan kanser hücrelerini yavaşlatır. Şeker hastalığı için zırh görevi üstlenir. Vücut içerisinde kaldığında gaz oluşumu ve dışarı atılmasını sağlar. 


]]>
Atc Çörek Otu Yağı https://www.corek.gen.tr/atc-corek-otu-yagi.html Tue, 23 Oct 2018 12:51:34 +0000 Atc çörek otu yağı, övülmüş olan çörek otu bitkisi dünyanın farklı yerlerine değişik isimlerde, değişik yerlerinde yetişen ve destekleyici tedavide de bolca kullanılır. Açık mavi renklerde çiçekler açan 20-40 cm boyun Atc çörek otu yağı, övülmüş olan çörek otu bitkisi dünyanın farklı yerlerine değişik isimlerde, değişik yerlerinde yetişen ve destekleyici tedavide de bolca kullanılır. Açık mavi renklerde çiçekler açan 20-40 cm boyunda senelik bir otsu bitki türüdür. Yol kenarlarında özellikle ekin tarlaları içinde bulunur. Gövdesi dik ve kısa tüylü olup, yapraklarının alttaki kısımları saplı, üstteki kısımları sapsızdır. Çiçekleri uzun saplı ve tek tektir. Taç yaprakları iki parçalı ve bal özü bezleri taşıyan sekiz küçük parça halindedir. Meyveleri çok tohumlu olup, tohumlar siyah renkli ve şekilleri ovaldir. Kuzey Afrika, Balkan ülkeleri, Güney Avrupa, Hindistan ve Türkiye'de yetiştirilmektedir. 

Atc çörek otu yağının etken maddeleri;
 
Yaklaşık %21 protein, %38 karbonhidratlar, % 35 bitkisel yağlardan oluşmaktadır. İçeriğindeki negatif maddeler: Nigellon, thymoguinon ve uçucu olmayan yağlardır. 

Atc çörek otu yağının kullanıldığı yerler; çörek otu ve yağının kullanım sahaları ile ilgili bir sınırlamaya rastlanılmamıştır.  Tamamen tabi bir gıda olması ve bağışıklık sistemini etkili bir şekilde güçlendirmesi sebebiyle akla gelebilecek hemen her rahatsızlığın önüne geçmekte etkili olabilmektedir. Ülkemizde çörek otu ile ilgili hacimli ilmi bir çalışma yapan Dr. Ahmet Topbaş Beyin kitabını arka tarafında isimlerini sıraladığı hastalıklara karşı koruma sağlaması yalnız başına bile bu bitkinin ne kadar yararlı insan için ne kadar değerli olduğunu ortaya koymaktadır. Her gıda, bünyemizi güçlendirerek hastalıklara karşı korumakta bir kalkan vazifesi görebilir, ancak söz konusu çörek otu olunca yüzlerce hastalık koruyucu etkisinden söz edebiliriz.
 • Baş ağrısı
 • Nezle
 • Astım
 • Polen Alerjisi
 • Menopoz
 • Diş ağrısı
 • Yüksek Tansiyon
 • Şeker Hastalığı
 • Kolesterol
 • Sivilce
 • Gelişim Bozukluğu
 • Eklem İltihabı
 • Uçuk
 • Varis
 • Zekâ Gelişimi
 • Sinüzit
 • Obezite
 • Bahar Nezlesi
 • Mantar
 • Parazit
 • Basur (Hemoroid)
 • Bronşit
 • Egzama
 • Grip
 • Gastrit
 • Prostat
 • Kanser
 • Hepatit B
 • Nefes Darlığı
 • Migren
 • Romatizma
 • Unutkanlık
 • Safra Taşı
 • Gaz Sancısı
Atc çörek otu yağı kullanım şekli; Atc çörek otu yağı sabah, öğlen ve akşam yemeklerinden yarım saat önce veya yemek yerken 1 yemek kaşığı (büyükler için), 1 tatlı kaşığı (10 yaşın altında küçükler için) alınması tavsiye edilir. Bu kaliteli gıda yağı, dengeli beslenmenin yerini tutmak için değildir. O yüzden dengeli beslenmeye dikkat etmemiz gerekir. Kilolu kişiler yemeklerden yarım saat önce, zayıf kişilerin ise yemek esnasında yada yemeklerden sonra kullanmaları uygundur. 
]]>
İbrahim Saraçoğlu Çörek Otu Yağı https://www.corek.gen.tr/ibrahim-saracoglu-corek-otu-yagi.html Tue, 23 Oct 2018 23:58:15 +0000 İbrahim Saraçoğlu çörek otu yağı, doğada bulunan bitkilerin fito-kimyasal yapılarını çok iyi bilip, hastalıkta kullanılabilecek olması için çok iyi üstat olunması gerekiyor. Çörek otu yağının şifalı dünyasına g İbrahim Saraçoğlu çörek otu yağı, doğada bulunan bitkilerin fito-kimyasal yapılarını çok iyi bilip, hastalıkta kullanılabilecek olması için çok iyi üstat olunması gerekiyor. Çörek otu yağının şifalı dünyasına girdiğimizde bir organa fayda sağladığı sırada diğer organa zarar verebileceği ihtimalini göz önünde bulunan araştırmalar bazen günlerimizi hatta aylarımızı alacaktır. Bu denenle bir bilene sorup, bitkilerin gizemli dünyasını en iyi bilen kişilerden destek almamız gerekiyordu. İşte tam bu noktada devreye giren Prof. İbrahim Saraçoğlu bitkiler konusunda yapmış olduğu deneyim ve araştırmaları ile hazırlamış olduğu destekleyici bitkiler ile kürlerle bize şifalı bitkilerin kapısını aralamıştır. Bu şifalı bitkilerden biriside çörek otu yağıdır. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen bitkilerden çörek otu yağı, sedef hastalığının tedavisinde oldukça büyük bir rol üstlenmektedir.
Sedef hastalığına iyi gelen çörek otu yağını, her sabah 3 çay kaşığı yoğurt ile karıştırarak tüketiniz. Ayrıca gün içinde de sabah, öğle ve akşam için birer kase yoğurt tüketmek iyi olur.
Vücudumuz doğası gereğiyle doymamış yağ asitlerini üretemez. Haliyle bu yağ asitlerini dışarıdan karşılamak zorundadır. Bir gram çörek otu yağı bir günlük bu ihtiyacımızı karşılamak için yeterlidir.

Bazı Hastalıklarda Çörek Otu Yağı
 • Mide şişkinliği ve hazımsızlık gibi sorunların çözümü çörek otu yağı olduğu eski zamanlardan beri bilinir.
 • Şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve romatizma gibi metabolik hastalıklarda oldukça etkilidir.
 • Kısırlık ve iktidarsızlık gibi sorunlarda etkileyici bir destekleyicidir. Çünkü çörek otu yağı, cinsel hormonları düzenleyerek ruhi ve bedeni olarak insanın zinde olmasını sağlar.
 • Hemoroitte problemlerine iyi gelir, çünkü çörek otu yağı damarları güçlendirerek kalp dolaşımını hızlandırır.
 • Çörek otu yağı diş ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Kadınlardaki regl döneminde görülen sancıları gidermektedir.
İbrahim Saraçoğlu Çörek Otu Yağı Faydaları
 • Çörek otu yağının içinde bulunan B1, B2 ve B6 gibi vitaminler pek çok enzimin üretilmesinde etkilidir. Enzimler, savunma ablukalarını yok ederek savunma sistemini güçlendirir. Fol asidi vitaminleri ise, tansiyon ve kalp problemlerinin görülme riskini aza indirger. Bununla beraber hücre yenilenmesinde de gereklidir.
 • Çörek otu yağının yapısında bulunan alfa-pinen ve nigellon gibi eterli yağlar, solunum borusunun genişleyerek krampların giderilmesinde yardımcıdır.
 • Çörek otu yağının öksürüğü hafifletici etkisi de vardır.
 • İltihap giderici, idrar söktürücü ve ağrı dindirici etkileri mevcuttur.
 • Çörek otu yağı düzenli kullanım ile kan şekerini düşürücü özelliği vardır.
 • A, C, E vitamini ve beta karo-tin, selen gibi anti oksitler vücudun savunma sistemlerini destekler. Ayrıca selen, zehirli maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Çörek otu yağı, müzmin hastalıklarında müthiş iyileşmeler sağlar. Yine çocuklarda özellikle de deri ve sinir sorunlarında, alerji ve astım gibi sorunlara çok iyi gelir.
 • Çörek otu yağını ezilmiş bal ile karıştırarak kullanılması, hamilelik döneminde oluşan şikayetleri aza indirebilirsiniz. Belli bir yan etkisi yoktur. Hamile bayanlar bebeklerini anne sütü ile beslemeyi tercih edenler için sütün kalitesini attırır ve bebek için daha faydalı olur.
 • Egzamalı ciltlerde de oldukça etkilidir, deriyi hızlı iyileştirir. Deri hastalıklarında mikrop öldürücü etkisi ile oldukça faydalıdır.
]]>
Çörek Otunun Göze Faydası https://www.corek.gen.tr/corek-otunun-goze-faydasi.html Wed, 24 Oct 2018 12:18:02 +0000 Çörek Otunun Göze Faydası, Yüzyıllardır tüm dünyada bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan çörek otu göze de çok faydalıdır. İnsan sağlığı için son derece önemli olan bu mucizevi bitki bitkisel ilaçlar da ku Çörek Otunun Göze Faydası, Yüzyıllardır tüm dünyada bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan çörek otu göze de çok faydalıdır. İnsan sağlığı için son derece önemli olan bu mucizevi bitki bitkisel ilaçlar da kullanıldığı gibi çiğ olarak da tüketilebilir. Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
"Çörek otu her derde çaresi vardır." Çörek otu her derde deva olduğu gibi göze de bir çok faydası vardır. Aynı zamanda şeker hastalığının göze vurmasın da, tansiyon hastalığından kaynaklı göz rahatsızlıkların da, çeşitli göz hastalıklarında bir çok faydaları vardır. 

Göz Kusurları ve Çörek Otunun Göze Faydası

Şeker Hastalığı: Bu hastalık gözde ilerleyen bir görme kaybına neden olmaktadır. Ayrıca gözün görme işlevini sağlayan göz retinası bölgesinin, serbest radikallere bağlı olarak veya damar tıkanıklığına zarar vermesinden dolayı göz kusurlarının oluşmasını hatta körlüğe neden olmaktadır. Bu nedenle şeker sorunu yüzünden diyabet olan kişilerin sabahları aç karnına çörek otu yemeleri bu tıkanıklığın açılması açısından son derece önemlidir. Düzenli olarak tüketilen bir tatlı kaşığı çörek otu göze faydalı olduğu gibi bir çok hastalıktan da vücudu korur. 
Bir çok hastalıkta olduğu gibi çörek otunun göze faydası saymakla bitmez. Çörek otunun yağını ister hazır olarak aktarlardan satın alabilir isterseniz de evde bir avuç çörek otunu iyice ezerek yağını çıkarabilirsiniz. Daha sonra bir pamuğa bir miktar çörek otu yağı dökerek şakaklara sürün. Daha sonra alnınıza doğru çörek otu yağını pamuk ile gezdirin. Daha sonra şakaklara hafif dokunuşlar ile masaj yapın. Daha sonra bir fincan klorsuz suyun içine 7 damla kadar çörek otu yağı damlatın ve kürdan ile karıştırıp daha sonra için. Göze giden damların çörek otu yağı ile esnemesi ile bu uygulama göze çok faydası vardır. Deneyimler ile sabitlenmiş ve faydası görülmüştür. Sizinde böyle bir sorununuz varsa mutlaka deneyin. Allahu Tealanın izni ile sonuç alacaksınızdır.  

Çörek Otunun Göze Faydaları, Gözün görme gücünü arttırmak için şakaklara dökülen bir kaç damla çörek otu yağı ile hem retinanın görüş açısı açılmış olur. Hem de gözde ki mikroplar ve bakteriler göz yaşı kanallarından kendini dışarı atar. Bu nedenle çörek otu yağı göze inanılmaz etkileri ve faydaları vardır. Ayrıca bir yemek kaşığı yemeklerden yarım saat önce tüketmeniz vücuttaki bütün zararlı mikropların dışarı atılmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi de göz açışından son derece önemlidir. 
]]>
Çörek Otu Çiğnemek https://www.corek.gen.tr/corek-otu-cignemek.html Thu, 25 Oct 2018 00:21:34 +0000 Çörekotu Çiğnemek, Türkiye'nin hemen,birçok ülkesinde yetişmekte olan hemen bütün bölgesinde ve dünyanın ince yapraklı tam kırk santimetre boyunda olan otsu bir tarla bitki türüdür. Çörekotu olarak kullanılan küçük siy Çörekotu Çiğnemek, Türkiye'nin hemen,birçok ülkesinde yetişmekte olan hemen bütün bölgesinde ve dünyanın ince yapraklı tam kırk santimetre boyunda olan otsu bir tarla bitki türüdür. Çörekotu olarak kullanılan küçük siyah renkli tanecikler bu bitki çeşidinin dallarında yetişen kapsüle içinde bir tohumdur. Çörekotu çiğnemek vücuda oldukça faydalı molekül ihtiva eder. Bunların içerisinde thymoguinon ile nigellon bağışıklık sistemi üstünde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Çörekotu çiğnemek bağışıklık sistemini güçlendirir ve bazı ilaç türlerinde hammadde olarak da çörekotu kullanılır. Yüzyıllardır kullanılmakta olan çörekotu alakalı yapılan araştırmaların miktarı son zamanlarda oldukça artmıştır. Çörekotunun Anavatanı Güney Avrupa ile Doğu Akdeniz'dir. Çeşitli birçok türü olmasına rağmen yinede en sık kullanılan çeşidi ise Nigellon sativadır. Siyah yerleri büyüdüğünde toplanarak kurutulur. Çörekotu otu %21 protein, %38 karbonhidrat ve %35 bitkisel yağlardan meydana gelmektedir. Çörekotu oleik asit, Nigellon, kalsiyum, linklerin asit, demir, thymoguinon, potasyum, bakır, palmitik asit, sodyum, A vitamini, çinko, magnezyum, selenyum, C vitamini, fosfor ve B vitamini içermektedir.

Çörekotu Çiğnemek Faydaları Nelerdir
 • Çörekotu çiğnemek bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Antioksidan özelliği vardır.
 • İltihabı önler özellikle de eklem iltihabı için oldukça faydalı olur.
 • Meme kanseri ile prostat kanserine iyi gelir.
 • Her türlü iltihap oluşumunu engellemektedir.
 • Kandaki kötü huylu şeker oranını düşürmektedir. İnsülin salgılayan pankreasta beta hücresini harekete geçirmektedir.
 • Mide zarını tahriş eden zararlı etkenlere karşı mide zarını korur.
 • Alerjik tepkimelere üzerinde oldukça etkili olur.
 • Bahar nezlesine, bronjite,astıma oldukça iyi gelmektedir.
 • Kalp sağlığını korur yalnızca çörekotun da bulunan timokinonun kalp rahatsızlığına neden olan homosistein miktarını azaltır. 
 • Çörekotu çiğnemek vücuttaki homosistein seviyesi, yiyeceklerden alınmakta olan filim asit, B12 vitamini
 • B16 vitamini haricinde hormon ve genetik etkenlerin etkisine bağlı olarak düzenler.
 • Nefes borusu adelesini genişletir bu nedenle de nefes daralmasını önler.]]>
Haşhaşlı Burma Çörek https://www.corek.gen.tr/hashasli-burma-corek.html Thu, 25 Oct 2018 16:37:49 +0000 Haşhaşlı burma çörek, haşhaşlı burma çörek tarifi hem görsel açıdan hem de lezzet açısından oldukça güzel, gösterişli ve aynı zamanda da göz dolduran bir çörek tarifidir. Biraz emek harcayarak yapılan bir tarif olarak Haşhaşlı burma çörek, haşhaşlı burma çörek tarifi hem görsel açıdan hem de lezzet açısından oldukça güzel, gösterişli ve aynı zamanda da göz dolduran bir çörek tarifidir. Biraz emek harcayarak yapılan bir tarif olarak gözükse bile yaparken göreceksiniz ki oldukça zevkli. Sakın tarif sizi korkutmasın eminim yaparken ve yediğiniz zaman bir daha yapmak isteyeceksiniz. Haşhaşlı burma çörek tarifini özel günlerinizde ve davetlerinizde yaparak güzel ve şık bir tabak çıkarabilirsiniz.

Haşhaşlı burma çörek için malzemeler 
 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1,5 su bardağı su
 • 1 çay bardağı sıvı yağ 
 • 2 çay kaşığı toz şeker 
 • 4 çay kaşığı tuz 
 • 1 paket yaş maya 
 • 7-8 su bardağı kadar un 
İç harcı için:
 • 1 su bardağı ezilmiş haşhaş
 • 1 su bardağı sıvı yağ 
 • 1 çay bardağı dövülmüş ceviz içi
Haşhaşlı burma çörek yapılışı:

Öncelikle haşhaşlı burma çörek hamurunu hazırlamak için geniş bir kap alın ve içine önceden ısıtılmış süt ve suyu koyun. Daha sonra üzerine toz şeker ve maya koyarak karıştırın. Ardından sıvı yağ ve tuz da ekleyerek karıştırmaya devam edin. Daha sonra ince bir süzgeç yardımıyla unu ekleyerek yavaş yavaş aldığı kadar un ekleyin ve yumuşak ele yapışmayan bir hamur elde edin. Ölçüde belirtilen miktar az geldiyse eğer bir miktar daha un ilave edebilirsiniz. Rahat toparlanan bir hamur kıvamında olması gerekir. İyi ve yumuşak bir hamur  için yaklaşık 7-8 dakika kadar yoğurmak yeterli olacaktır. Hamur yoğrulduktan sonra üzerini kapatarak biraz mayalanması için yaklaşık 15-20 dakika kadar bekletin. Hamur dinlenirken sizde başka bir taraftan haşhaş ezmesi ve sıvı yağı bir karıştırma kabına alın ve iyice karıştırın. İsterseniz dövülmüş ceviz içini de koyabilirsiniz yada ceviz içini harcı sürdükten sonra üzerine de serpebilirsiniz. 

Hamur dinlendikten sonra 9 eşit parçaya ayırın ve 3 er guruplar halinde ayırın. İlk hamuru servis tabağı büyüklüğünde açarak üzerine hazırlanan haşhaşlı karışımdan sürün ve üzerine dövülmüş ceviz içi serperek diğer hamur bezesine geçin. O bezeyi de yine aynı şekilde servis tabağı büyüklüğünde açarak harç sürülen hamurun üzerine kapatın ve onun üzerine de karışımdan sürün ve ceviz içi serpin. Üçüncü hamuru da aynı şekilde açın ve diğerinin üzerine kapatarak merdane yardımıyla iyice açın. Açtıktan sonra 2 parmak kalınlığında bıçakla şeritler halinde kesin. Bu şeritleri kendi etrafında kıvırarak yağlanmış fırın tepsisine uzunlamasına yerleştirin. Diğer bezeleri de aynı işlemden geçirilerek yapılır. Fırın tepsisine hepsini dizdikten sonra üzerine yumurta sarısı sürün ve bu şekilde tepsi mayası için 10-15 dakika daha bekleyin. Ardından önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Üzeri kızardıktan sonra haşhaşlı çörekleri fırından çıkarın sonra güzelce dilimleyin. İster sıcak ister soğuk olarak servis yapın. Haşhaşlı burma çörek tarifi hazır. Şimdiden hepinize afiyet olsun. 
]]>
Hamilelikte Çörek Otu https://www.corek.gen.tr/hamilelikte-corek-otu.html Fri, 26 Oct 2018 02:57:24 +0000 Hamilelikte çörek otu, bu dönemde çörek otunun kullanılması sonucunda hamile kalma olasılığı yüksektir. Hamilelik döneminden önce 6-8 ay gibi bir sürede çörek otu kullanılmaktadır. Çörek otunun rahim kaslarının kası Hamilelikte çörek otu, bu dönemde çörek otunun kullanılması sonucunda hamile kalma olasılığı yüksektir. Hamilelik döneminden önce 6-8 ay gibi bir sürede çörek otu kullanılmaktadır. Çörek otunun rahim kaslarının kasılmasını uyardığından düşük durumu meydana gelmemesi için hamile kalındığı öğrenilmesinden sonra çörek otu kullanımına ara verilir ve doğuma 1-2 gün kala tekrar başlanmalıdır. Hamilelik ve emzirme döneminde ilaç kullanılması modern tıpta bir kural olarak kişilerin önüne çıkmaz. Çünkü çocuk gelişimi çok iyi ve özel bir durumdur. Her müdahale az ya da çok zarar verir. Bu zarardan korunmak için hamileliğe hazırlık buna haiz bir durumdur ve bu şekilde hamilelik ve emzirme dönemi çok rahat geçer. Çörek otu doğumların ve sancılarını, doğum sonrası anne sütünün arttırılmasında ve bebeğin beslenmesi, gelişimi için yaratılan en mükemmel olaydır. Çörek otu özellikle kadınlarda menüstrasyon, ovülasyon ve hamilelikte üreme sistemlerinde fonksiyonel olup, rahim kaslarının kasılmasını teşvik eder. Bu neticede doğumu kolaylaştırmaktadır. Macun yapılıp tüketildiği zaman anne sütünü arttırır. 

Hamilelikte çörek otu faydaları

 • Doğumu ve sancısını giderir
 • Anne sütünün arttırılmasında etkisi vardır.
 • Bebeğin beslenmesinde ve gelişmesinde fayda sağlar
 • Hamilelik döneminde üreme sistemleri üzerinde etkisi vardır.
 • Rahim kaslarının kasılmasını sağlar.
 • Hamile kalmak için çörek otunun etkisi 

Çörek otunun tek başına bir sağlık kaynağıdır. Ölümden başka her derde deva olduğu söyleniyor. Çörek otunun balla tarçınla karıştırarak macun elde edilerek kullanmak, hamile kalma bakımından çok büyük önem arz etmektedir. Aşağıda belirteceğimiz hususlardan biri de macunun tarihi ve yapılışını ve ne zaman kullanılacağını anlatmaya çalışacağız.

Hamilelikte çörek otu macunu için gereken malzemeler

 • 10 yemek kaşığı organik bal
 • 10 çay kaşığı tarçın
 • 10 tatlı kaşığı taze öğütülmüş çörek otu (30 gr.) 

Hamilelikte çörek otu macunun kullanışı

Bu karışımdan hemen her gün 1 yemek kaşığı, adetin ikinci gününden itibaren başlayıp 12. güne kadar, aç karnına veya yemeklerden 1-2 saat sonra yenilmektedir. Bu karışım yumurtaları büyüterek hormonları düzene sokmak demektir. Bu yüzden hamile kalma ihtimali yüksek olacaktır. Bu durum sadece kadınlara has bir durumdur değildir. Erkeklerin de çörek otu kullanması faydalı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre düzenli şekilde çörek otu kullanan erkeklerin sperm sayısında ve hareketliliğinde olumlu sonuçlar oluşturduğu söylenmiştir.

]]>
Sütlü Çörek Tarifi https://www.corek.gen.tr/sutlu-corek-tarifi.html Sat, 27 Oct 2018 00:56:40 +0000 Sütlü çörek tarifi, sütlü çörek yapılışı kolay olduğu gibi bir o kadarda lezzetli bir çörektir. Küçük büyük herkesin severek yediği bir çörek çeşididir. Annelerin çocuklarına özellikle kahvaltıda rahatlıkla hazı Sütlü çörek tarifi, sütlü çörek yapılışı kolay olduğu gibi bir o kadarda lezzetli bir çörektir. Küçük büyük herkesin severek yediği bir çörek çeşididir. Annelerin çocuklarına özellikle kahvaltıda rahatlıkla hazırlayıp yedirebilecekleri sağlıklı ve besleyici bir çörek olduğu gibi okula giden öğrenciler içinde beslenme çantalarına koyabilecekleri bir çörektir. Hazır çöreklere göre evde hazırlanıyor olması da hem besin değerini arttırır hemde daha sağlıklı olur. Ayrıca sütlü çöreği boş bir zamanda hazırlayıp buzluğa konulursa çat kapı gelen misafirlere de ısıtıp ilk günkü tazeliği ile ikram edebiliriz. Sütlü çöreğin kıvamını ve tadını güzel bir şekilde tutturduktan sonra vazgeçemeyeceğiniz bir çörek çeşidi olacaktır.

Sütlü çörek yapmak için gerekli malzemeler 
 • 4 su bardağı süt 
 • 1 çay bardağı sıvı yağ 
 • Yarım paket margarin 
 • 1 paket yaş maya 
 • 1 su bardağı ılık su
 • 2 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 çay kaşığı şeker
 • Aldığı kadar un 
Üzeri için 
 • 1 yumurta sarısı 
 • Susam
Sütlü çöreğin yapılışı; öncelikle ılık sütümüzün çerisine bir paket yaş maya ve bir tutam toz şekeri ekleyip maya eriyene kadar karıştırıyoruz. Daha sonra uygun bir kap içerisine bu karışımı döküp üzerine ılık olan suyumuzu, margarini, sıvı yağı,  tuz ve şekeri ekleyip karıştırıyoruz. Daha sonra bu karışıma yavaş yavaş un ekleyerek kulak memesi kıvamına gelecek şekilde yoğuruyoruz. Ele yapılmayacak kıvama geldikten sonra üzerini kapatarak ortalama bir, bir buçuk saat kadar mayalanmaya bırakıyoruz. Mayaladığımız sütlü çörek hamurunu küçük parçalara ayırarak istediğimiz şekli veriyoruz. Önceden yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine dizip üzerine yumurta sarısı sürüp susam ile süslüyoruz. Daha sonra sütlü çöreklerimizi öncede 180 derecede ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Sütlü çöreklerimizin ilk sıcaklığı geçtikten sonra servis yapıyoruz.
]]>
Çörek Otunun Saça Faydaları https://www.corek.gen.tr/corek-otunun-saca-faydalari.html Sat, 27 Oct 2018 13:59:07 +0000 Çörek otunun saça faydaları, Günümüzde erkek ve kadınların ortak sorunlarında biri olan saç dökülmesi için kesin sonuç ve çözüm bulanamamıştır. Hiç kimse ileri ki zamanlarda saçlarının hangi durumda olacağını bilem Çörek otunun saça faydaları, Günümüzde erkek ve kadınların ortak sorunlarında biri olan saç dökülmesi için kesin sonuç ve çözüm bulanamamıştır. Hiç kimse ileri ki zamanlarda saçlarının hangi durumda olacağını bilemez. Genetik bir durum olabileceği gibi aile yapısından da kaynaklı olan saç dökülmesi, sıklık veya gürlük, beyazlama gibi sorunlar rahatlıkla gözlemlenebilir. Bu sorunlar genetik yada irsi olduğu için saç bakımınızı elden bırakmamanız gerekir. Özellikle saça bakım yaparak sık olarak tekrar eden dökülmeyi durdurabilir ve saçınızı onarabilir. Günümüzdeki hava şartlarından dolayı saçlara şekil vermek oldukça zordur. Saçlarınıza uygulayacağınız bakımlar sayesinde daha kolay bir hal alacaktır. Bazen tükettiğimiz  besinlerden kaynaklı olarak da saçlar mat görülür ve dökülmesine sebep olabilir. Bu sebepten dolayı yemeklerde bile çörek otu ve çörek otu yağını tüketilmesinin bile yararı söz konusudur. 

Çörek otu, çalı bitkisi olup kurak iklimde yetişmektedir. Kullandığımız  çörek otunun siyah tanecikleri tohumudur. Direk olarak tohumu ağzına atıp tükettiğinizde acı bir tadı vardır. Bunun nedeni içerisinde bulunan antiseptikler, mineraller ve aminoasitlerden kaynaklıdır. Ayrıca bu otun içerisinde sakinleştirici bileşenlerde içermektedir. Bunun dışında vücuda daha birçok yararı vardır.

Çörek otunun saça faydaları

Çörek otu tohumundan çörek otu yağı elde edilmektedir. Besleyici ve keskin bir yağ çeşididir. Çörek otu yağı başka konularda olduğu gibi saç içinde oldukça yararlıdır. Her saç tipi için ve saç sorunlarında çörek otu yağı  oldukça etkili olmaktadır. Her hangi  yan etkisi de bulunmamaktadır. Antiseptik ve besleyici içermiş olduğu maddeler sayesinde her türlü saç sorunu için oldukça etkilidir. Erkeklerde olan genetik saç dökülmesi üzerinde mükemmel etkileri bulunan çörek otunun faydalarından biridir.

Çörek otunun kullanımı

Çörek otunu tohum şeklinde saça kullanmak  pek uygun olmayan bitki türüdür. Harici kullanımda çörek otunun yağını kullanmak doğru bir seçenek olacaktır. Çörek otu saça faydaları saç derisinin sağlıklı olmasını sağlar, saç derisini ve saç besler, ağız yolu ile alındığında DHT hormonunu dengede tutar. Ayrıca çörek otu yağı asitsel olarak da ihtiyacı gidermektedir. Vücut bu tarz şeyleri depolamaz bu nedenden dolayı çörek otu yağı tüketilmesi önemlidir. Çörek otu yağının saç için kullanım şekilleri;
 • Yemek ve salatalara ekleyerek tüketebilir
 • Banyodan evvel saç diplerine, derisine ve uçlarına masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
Masaj yaparak kullandığınızda banyoya girmeden bir saat evvel uygulamalısınız. Bekledikten sonra banyoya girdiğinizde saçınızı çok fazla şampuan ile kaşımayın. Bunun nedeni çörek otu yağı etkisini kaybedebilir. En çok iki kez şampuan yeterli olacaktır. Ayrıca yemek ve salatalara ekleyecekseniz en fazla 5 damla koymalısınız. Bu uygulamayı düzenli olarak uygularsanız saç dökülmeniz durur ve saç kırılmalarınız da azalma olarak saçınızın kendini onardığını göreceksiniz.


]]>
Bebeklere Çörek Otu Yağı https://www.corek.gen.tr/bebeklere-corek-otu-yagi.html Sat, 27 Oct 2018 14:31:42 +0000 Bebeklere çörek otu yağı, çörek otu dünyanın birçok yerinde yetiştirilen ve kullanılan bir bitkidir. Rahatlıkla evinizin balkonun da bile yetiştirebilirsiniz. Çörek otu çok uzun zamanlardır hekimlerin kullandığı, şifası Bebeklere çörek otu yağı, çörek otu dünyanın birçok yerinde yetiştirilen ve kullanılan bir bitkidir. Rahatlıkla evinizin balkonun da bile yetiştirebilirsiniz. Çörek otu çok uzun zamanlardır hekimlerin kullandığı, şifası ile dünyanın birçok yerine yayılan bir bitkidir. İçinde bulunan maddeler ile birçok derde devadır. Eskilerinde dediği gibi ölümden başka her şeye şifadır. Kendisi küçük ama faydaları büyüktür. Faydaları say say bitmez. Antibakteriyel, iştahsızlık, ateş dürücü, bağışıklık sistemi güçlendirici ve  enfeksiyonlara faydalıdır. İçinde bulunan omega sayesinde de günlük tüketilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor. 

Bebeklere çörek otu yağı faydası;
Uzmanlar tarafından bebeklerdeki gaz sancısı için verilmesi tavsiye ediliyor. Ancak faydalı olmasına rağmen bebeklerde aşırı kullanılmaması gereklidir. Çörek otu yağından bir kaç damla vermek yeterlidir. Çocuklardaki öksürüğe de çok iyi geldiği gözlenmiştir. Özellikle gece artan şiddetli öksürükler de bir çay kaşığı çörek otu yağı verildiğinde kısa bir sürede öksürüğün kesildiği, rahatlattığı bilinmektedir. Astım hastaları içinde faydalıdır. Emziren anneler de süt oranını da arttırdığı görülmüştür. Şunu da bilmek gerekir çörek otunun gerçek ve süresi geçmemiş taze olmasına dikkat edilmelidir. 

Bebeklere çörek otu yağı nasıl verilir
Çörek otunu bebeğe verirken dozunu ayarlamak gereklidir. Her şeyin fazlası bildiğimiz gibi zarardır aslında. Gaz için verirken birkaç damla vermeniz yeterli olacaktır. Emziren anneler kendileri de kullanabilirler. Sütten bebeğe geçecektir hem de sizin de sütünüzü arttıracaktır. Öksürük için verirken bir çay kaşığı vermek yeterlidir. Bunu isterseniz bebeğiniz tadını beğenmediyse suya ya da içecek bir şeye karıştırıp verebilirsiniz. 
]]>
Çörek Otu Alerji https://www.corek.gen.tr/corek-otu-alerji.html Sun, 28 Oct 2018 10:33:50 +0000 Çörek Otu alerji; Çörek otu, bazı yörelerimizde siyah tohum olarak da bilinir. Otsu formda bir bitki olan çörek otunun bilenen türleri Şam, kır, Mısırdır. Kır çörek otu zehirlidir kullanılmamasını öneririm. Çörek otunun Çörek Otu alerji; Çörek otu, bazı yörelerimizde siyah tohum olarak da bilinir. Otsu formda bir bitki olan çörek otunun bilenen türleri Şam, kır, Mısırdır. Kır çörek otu zehirlidir kullanılmamasını öneririm. Çörek otunun çiçeklerinin ortasında oluşan kapsüllerin içinde yaklaşık 2-3 mm kadar siyah tohumlar yer alır. Bu yönüyle haşhaş bitkisine benzetebiliriz. yurdumuzda hemen hemen her yerde yol kenarlarında dahi kendi kendine yetişmektedir. Çörek otu vücudumuzun direncini artırıyor. Vitamin olarak  A, H, C, B1, B2  içerir. Mineral olarak ise çinko ve magnezyum içerir. Çörek otunda ortalama % 38 karbonhidrat, %35 çeşitli yağlar, %21 albümin bulunmaktadır.  Çörek otu bir çok hastalık için şifa kaynağı olarak bilinir. Ölümden başka her şeye çaresi var dendiğine göre doğal bir şifa kaynağı diyebiliriz. 

Çörek Otunun kullanım alanları;
 • Bağırsak kurtlarını dökücü etkisi vardır.
 • Emziren annelerin sütünü artırır.
 • Alerjiye birebirdir.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Cinsel performansı artırır.
 • Saç beyazlarına karşı
 • Uyku bozukluklarına karşı
 • Çıbanların tedavisinde
 • egzamalı saç derisinde
Çörek Otu nasıl  kullanılır; Çörek otu genellikle bal ile kullanılır.  Balla kullanıldığında faydası daha da artmaktadır. çiğneyerek tüketildiğinde içerisindeki maddeler açığa çıkar ne kadar çiğnenirse o kadar yararlıdır. Fakat çiğneme sırasında bazı olumsuzlukların olması normaldir. Boğazda ve midede yanma hissi gibi bunu önlemek için yarım çiğneyerek yutmayın. İyice çiğnerseniz devam ettiğinizde baştaki acımsı tat, yerini daha hoş bir tada dönüşecektir. Ya da bunu kuru üzümle tüketebilir veya yemeklere bir tutam alabilirsiniz. Çörek otunun çayı, macunu, yağı, çorbası tütsüsü kullanılan yöntemler arasındadır.

Çörek Otu alerjiye birebir olduğunu söylemiştim. Çörek otunun alerjik reaksiyonlarda vücudu baskılayıcı rol oynadığı tarafından Berlin charite üniversitesinde ki  Münih’li uzmanlar, %70 oranında sadece çörek otu yağı kullanarak polen ve toz alerjisi, astım ve deri iltihaplarında başarı elde etmişlerdir. Ronsiyal astım kaynaklı alerjik rahatsızlıklarda kesin çözümdür. Ürtikerde de yüz güldüren sonuçlar vermektedir. Duymuşsunuzdur ürtiker çok zor geçen bir alerjik rahatsızlıktır uzun süren tedavi için çörek otu yağını mutlaka dememelisiniz.
çörek otu yağını başınız ağrıdığında da masaj yaparak kullanabilirsiniz.
]]>
Çörek Çeşitleri https://www.corek.gen.tr/corek-cesitleri.html Mon, 29 Oct 2018 08:29:35 +0000 Çörek Çeşitleri, Çay davetlerinde, günlerde, kahvaltılarda vazgeçilmez lezzetlerden biri. Birçok çörek çeşidi bulunuyor. Çöreğinizi neyi seviyorsanız onla yapabilirsiniz. İster patatesli, peynirli, kıymalı, haşhaşlı, cev Çörek Çeşitleri, Çay davetlerinde, günlerde, kahvaltılarda vazgeçilmez lezzetlerden biri. Birçok çörek çeşidi bulunuyor. Çöreğinizi neyi seviyorsanız onla yapabilirsiniz. İster patatesli, peynirli, kıymalı, haşhaşlı, cevizli gibi daha istediğiniz her şeyden yapılabilir. Damak tadınıza uygun lezzeti seçip çöreğe başlayabilirsiniz. Benim vazgeçilmezlerim arasında peynirli tepsi çöreği yer alıyor. Tadı damağınızda kalacak çok güzel bir çörek çeşidi. Beğeneceğinizi tahmin ettiğim çörek çeşitleri arasından bu tarifi sizlerle paylaşmak isterim.

Peynirli Tepsi Çöreği İçin Malzemeler
 • 1 paket margarin (125 gram)
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • Yarım su bardağı süt
 • 1 çay kaşığı kabarta tozu
 • 1 çay kaşığı şeker
 • 1.5 çay kaşığı tuz
 • Aldığı kadar un
 • Yarım küçük kalıp beyaz peynir
 • 1 yumurta (sarısı üzeri için ayrılır)
 • Yarım demet maydanoz
 • 2 çay kaşığı çörek otu
Peynirli Tepsi Çöreği Hazırlanışı

Öncelikle tencereye yumuşak margarin, sıvı yağı, süt, şeker, tuz ve yumurta akını alarak eliniz ile karıştırın. Daha sonra elenmiş un ile ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edin. İki parçaya ayırıp üzeri örtülü olacak serin bir yerde 10-15 dakika dinlendirin. Çörekler için kullanacağınız tepsiyi yağlayın. Hamurun bir tanesini tepsi büyüklüğünde açıp içine yerleştirin. Üzerine doğranmış maydanoz karıştırılmış peynir rendesi serpilir. Diğer hamurda aynı büyüklükte açılarak peynirin üstüne konur. Hafifçe bastırılarak kare şeklinde dilimlenir. Üzerine yarım kaşık süt karıştırılmış yumurta sarısı sürülür, çörek otu serpilir ve 180 derece fırında pişirilir. Peynirli tepsi çöreği oldukça lezzetli çörek çeşitleri arasında yer alır. Afiyet olsun.
]]>
Çörek Nasıl Yapılır https://www.corek.gen.tr/corek-nasil-yapilir.html Tue, 30 Oct 2018 01:09:39 +0000 Çörek Nasıl Yapılır, hamur ürünü olan çöreğin birçok çeşidi yapılmaktadır. Tokluk hissi veren bu gıda, kıymalı, peynirli, ıspanaklı, pırasalı, patatesli, haşhaşlı, susamlı, karışık sebzeli, tavuk etli, ciğerli ve Çörek Nasıl Yapılır, hamur ürünü olan çöreğin birçok çeşidi yapılmaktadır. Tokluk hissi veren bu gıda, kıymalı, peynirli, ıspanaklı, pırasalı, patatesli, haşhaşlı, susamlı, karışık sebzeli, tavuk etli, ciğerli ve daha bin bir çeşit besin maddeleriyle yapılmaktadır. Çay keyfi yapıldığında bir dilim çörek enfes bit tat oluşturacaktır. Tahıl ürününün öğütülüp un hale getirilmesiyle çörek hamurunun ilk aşaması elde edilmiş olur. İstenilen türdeki tahıl unu tercih edilerek çörek yapılabilir.

Çörek nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır

Hamuru için
 • 7 su bardağı un
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 4 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı
 • 2 su bardağı ılık süt
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1/5 yemek kaşığı tuz
 • 2 yumurta beyazı
 • 1 paket kuru maya
 • 1 çay bardağı maden suyu
 • Aldığı kadar su
Üzeri için
 • Kavrulmuş susam
 • 2 yumurta sarısı
Çörek nasıl yapılır

Süt ılık hale gelecek şekilde ısıtılır ve kuru maya içerisine eklenerek erimesi için beklemeye alınır. Öte yandan geniş bir kap içerisine yumurta beyazı, sıvı yağ, toz şeker, tuz, maden suyu ve iki kaşık tereyağı eklenerek çırpılır. Ardından süt ile maya eklenip un yavaş bir şekilde aktarılır. Karıştırılarak hamur elde edene kadar yoğurulur. İyi bir hamur elde edilmesi için yoğurma işleminin tamamıyla yapılması gerekir. Hamur fazla kabarmadan 10 dk dinlendirilmesi yeterli olacaktır. Hamurdan istenilen büyüklükte bezeler alınarak merdane yardımıyla orta boyutta açılır. Üç hamur bezesi ayrı ayrı açılarak eritilmiş iki kaşık tereyağı her katmana sürülerek açılan üç hamur üst üste koyularak başlangıç kısmından sarılıp gül haline getirilerek hamurun son kısmı birleştirilir. Bütün hamurlar bitene kadar bu yöntem yapılarak ister yağlı kağıt ile ister hafif yağlanan fırın tepsisine dizilir. Çöreklerin üzerine yumurta sarısı fırça yardımıyla sürülerek üzerine bir miktar susam serpilir. 180 derecelik önceden ısıtılmış fırına verilir. Çörekler sürekli kontrol edilerek üzeri kızarınca fırından alınarak sıcak bir şekilde bütün olarak veya dilimlenerek servis edilir. Afiyet olsun. 


]]>
Peynirli Çörek Tarifi https://www.corek.gen.tr/peynirli-corek-tarifi.html Tue, 30 Oct 2018 14:37:33 +0000 Peynirli çörek tarifi, özellikle yumuşak hamur işleri yerine daha kıtır tatları sevenlerin tam aradığı tariflerden bir tanesidir. Yaptığımız birçok börek ve çöreğin içerisine genellikle peynir kullanılmaktadır. Öz Peynirli çörek tarifi, özellikle yumuşak hamur işleri yerine daha kıtır tatları sevenlerin tam aradığı tariflerden bir tanesidir. Yaptığımız birçok börek ve çöreğin içerisine genellikle peynir kullanılmaktadır. Özellikle kabartma tozu kullanılarak yapılan hamur işleri daha katı olduğu için örneğin patates gibi başka iç harcının kullanılması börek çöreğin daha hazmı zor olmasına neden olur. Çöreklerin yapımında da genellikle kabartma tozunun kullanılması tercih edildiği için diğer malzemeler yerine peynir tercih etmenizi tavsiye ederim. Daha çok yağlı olan peynir çeşitlerine ağırlık verilmesi çöreği daha güzel ve lezzetli yapar. Peynirli çörek tarifimiz içerisinde bol miktarda dereotu kullanımı önerilmektedir. Eğer dere oyu sevmiyorsanız sadece peynirin harcında maydanoz kullanabilirsiniz. Ama dereotu hem harç hem de hamurda kullanılabilir. Peynirli çörek tarifini büyük bir merakla denemek isteyen herkese kolay gelsin.

Peynirli çörek tarifi için gerekli malzemeler
 • 2 adet yumurta,
 • 1 adet kabartma tozu,
 • Yarım çay kaşığı limon,
 • 1 fiske karbonat,
 • 125 gr. tereyağı,
 • 1 çay bardağı sıvı yağ,
 • 1 tutam dereotu,
 • 1 çay bardağı kaymaklı yoğurt,
 • Yeteri kadar un,
 • Yeteri kadar tuz.
İç harcı için
 • 250 gr. yağlı beyaz peynir,
 • 1 avuç dereotu,
 • 1 çay kaşığı pul biber,
Üzeri için
 • 1 yumurta sarısı,
 • Yeteri kadar çörek otu,
Hazırlanışı: Peynirli çöreğin yapımı için öncelikle iç malzemeyi hazırlayın. İç malzemesini hazırladıktan sonra hamuru yoğurmaya geçin. Bunun için hamuru yoğuracağınız kabın içerisine limon suyu, yoğurt, kabartma tozu ile karbonatı dökün. Kabartma malzemelerinin reaksiyona girmesini beklerseniz çörek daha güzel kabarır. Bunun için yaklaşık 5 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra tüm hamur malzemelerini ekleyerek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin. Kabartma tozu kullanarak yapıldığı için hamur hassastır. Bu nedenle çok vakit kaybetmeden hamuru 2 eşit parçaya ayırın ve tezgahın üzerine yayın. Bu işlemi kesinlikle oklava kullanmadan elinizle yapmaya çalışın. Daha sonra ortasına hazırladığınız peynirli harcı koyun ve rulo şeklinde sıkıca sarıp julyen olarak yaklaşık 2 parmak kalınlığında dilimleyip yağlanmış tepsiye dizin. En son olarak üzerine yumurta sarısı ve çörek otunu serperek yaklaşık 175 derece ısıda pişirin. Peynirli çörek tarifini istediğiniz miktarda artırarak yapabilirsiniz. Peynirli çörek  mayalı poğaçaya göre daha sert olacağı için piştikten sonra soğutarak üzeri kapalı olacak şekilde muhafaza edin. 


]]>
Ballı Çörek Otu https://www.corek.gen.tr/balli-corek-otu.html Tue, 30 Oct 2018 16:58:37 +0000 Ballı çörek otu, İki şifalı besinin karışımıyla elde edilen bir karışımdır. Günümüzde bir çok insan tarafından kullanılmakta ve fayda görmektedirler. Bunun için ballı çörek otu karışımını sürekli bir şekilde d Ballı çörek otu, İki şifalı besinin karışımıyla elde edilen bir karışımdır. Günümüzde bir çok insan tarafından kullanılmakta ve fayda görmektedirler. Bunun için ballı çörek otu karışımını sürekli bir şekilde düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Bu iki besinin karıştırılarak özlerinin birleştirilmesi ile çok şifalı bir kür ortaya çıkmaktadır. İnsan sağlığı üzerinde çok ciddi etkileri vardır.  Çörek otu balla karıştırılarak tüketilirse kansere karşı müthiş bir kalkan görevi görmektedir. Çörek otu ve çörek otu yağı son zamanlarda en fazla kullanılan baharat ve bitkisel yağ haline gelmiştir. Sebebi ise, kanserden alerjiye, tansiyondan kolesterole kadar bir çok hastalığı tedavi edici özelliğe sahiptir. Çörek otunun en etkili olanı soğuk pres yöntemiyle elde edilmiş olanıdır.

Ballı çörek otunun faydaları:

İnsanlarda meydana gelen hafıza kayıplarında ve hafızanın güçlendirilmesinde çok ciddi etkileri bulunur. Bunun için en az üç ay boyunca, kesinlikle aksatmadan tüketmek gerekir. Ballı çörek otu karışımının vücuda kuvvet verici, idrar söktürücü, iştah açıcı ve süt arttırıcı etkisi vardır. Ballı çörek otu karışımı mide yanmalarına iyi gelir. Ballı çörek otu karışımı alerjik durumlarda faydalıdır. Gözleri güneşe ve güçlü ışınlara karşı koruyarak katarakt oluşumunu engellemektedir. Akciğer ve karaciğeri rahatlatma da ballı çörek otunun çok faydası vardır. Ballı çörek otunun ağrılarda, sancılarda, kronik bronşit, soğuk algınlığında, nefes darlığına, astım ve öksürüğe faydası vardır. Zeka geriliği ve sara da etkili olmaktadır. Kanın temizlenmesinde ve işeme zorluğunun giderilmesinde faydalı olur. 

Ballı çörek otu karışımının hazırlanışı ve kullanımı:

Ballı çörek otu karışımının hazırlanışı oldukça kolay olmaktadır. Çok rahat bir şekilde ballı çörek otu karışımını hazırlayabilirsiniz. Ballı çörek otu karışımı için en önemli kural, balın ve çörek otunun gerçek ürünler olmasına dikkat etmek gerekir. Sahte olan ürünlerle yapılan karışımlar insan sağlığına büyük zararlar verebilir. Ayrıca çörek otunun öğütülme işlemi çok önemlidir. Çörek otunu öğütmek için kahve öğütücü kullanılabilir. Havanda da öğütebilirsiniz. Ancak bu işlem biraz zahmetli olacaktır. Havanda öğütürken fazla miktarda ve uzun sürede dövmeyin. Çünkü, çörek otunun içinde bulunan uçucu yağlar dövme işlemi sırasında uçabilir ve niteliğini kaybeder. Bunun için öğütme işlemini çok hızlı yapıp öğütülmüş çörek otunu bir an evvel süzme balla karıştırmaya özen gösterin. Kesinlikle öğütülmüş çörek otu almayınız ve kullanmayınız. Çörek otunu mutlaka kahve çekme makinelerinde ve öğütme makinelerinde çekerek öğütün. 

100 gram çörek otu ile yarım kilo kadar balı uygun bir kabın içerisine koyarak iyice karıştırın. Üzerini tülbent ile örterek 3 gün bekletin. Çörek otu ve bal karışımıyla elde ettiğiniz bu macunu aç karnına günde üç kere bir tatlı kaşığı tüketin. Sizi her türlü kanser riskine karşı koruyacaktır. Ballı çörek otu karışımını özellikle aç karnına tüketmeye özen gösterin. Karışımı açken tüketmek çok daha faydalı olacaktır. Günümüzde tüm insanların kullanması gereken bu mükemmel karışım, çok eski zamanlardan beri tüketilen bir karışımdır. 

]]>
Çörek Otunun Mideye Faydaları https://www.corek.gen.tr/corek-otunun-mideye-faydalari.html Wed, 31 Oct 2018 03:15:36 +0000 Çörek otunun Mideye Faydaları: Anavatanı Anadolu ve Akdeniz havzası bölgesi olan çörek otu düğün çiçeğigiller familyasındandır. Diğer isimleri; cöcce, Cüccam, Cuccum'dur. Türkçe ‘de ise ismini bitkinin tohumlarını Çörek otunun Mideye Faydaları: Anavatanı Anadolu ve Akdeniz havzası bölgesi olan çörek otu düğün çiçeğigiller familyasındandır. Diğer isimleri; cöcce, Cüccam, Cuccum'dur. Türkçe ‘de ise ismini bitkinin tohumlarının çöreklerin üzerine serpilmesinden almış. Çörek otu modern tıbbın oldukça çok ilgisini çeken az sayıda bitkiden biridir. Hastalıklara tesiri üzerine yüzlerce deney yapılmıştır. Ve onlarcası halen yapılmaya devam etmektedir. Bu kadar araştırma ve deney yapılmış ve hepsi olumlu sonuçlanmış ve her seferinde asırlar öncesinden bu yana, kıymeti yeni yeni anlaşılan "Ölümden başka her hastalığa şifadır" hadisi şerifiyle değeri anlaşılmaktadır. Ancak çok ilginçtir ki yine bu yüzlerce çalışma yapılmasına rağmen çörek otunun etki mekanizması hala tam olarak çözülememiştir. 

Çörek otunun mideye faydaları, Mide bulantısı ve mide ağrıları için bir çay kaşığı taze zencefil suyu ile yarım tatlı kaşığı çörek otu yağını karıştırıp günde iki defa içebilirsiniz Çörek otu tohumları binlerce senedir baharat ve gıda koruma maddesi olarak da kullanılmıştır. Çörek otunun tohumları ve yağı geleneksel tıp alanında kullanılabilecek potansiyel ilaç özellikleri göstermektedir. Bu çörek otunun terapötik (iyileştirici) kullanım alanları ve vücut sistemlerini çok etkileyen hastalıkların tedavisindeki rolü incelenmiştir. Çörek otu, oksidan. Ajanları temizleyen antioksidan sistemini harekete geçirme özelliğine de sahiptir. İnflamatuar (iltihabi) oluşum zamanlarını mediatörü (arabulucu) olan prostaglandinleri ve lökotrienleri baskılayarak iltihap önleyici özelliği vardır. Bitkinin immunomodülatör (bağışıklık sistemini dengeleyici) özellikleri, T hücrelerini ve doğal katil hücrelerini çoğaltarak immun cevaba (savunma sistemine) destek olma şeklindedir.

Çörek otunun mide hastalıklarında koruyucu etkisi; Kahire Üniversitesinden araştırmacılar midelerinde yara oluşturdukları fareler üzerinde deneyler yapmışlar ve denek farelerini, çörek otu yağı veya (içindeki etkin özellik) anti enflamatuar ile tedavi yapmışlardır. Yapılan deney, bu iki maddenin mide zarını tahriş edici etkenlerden veya mideye zarar veren yaralardan koruduğunu açıkça ortaya çıkmıştır. Fareler üzerinde yapılan bu çalışmada çörek otunun alkolün neden olduğu tahrişlerden mide zarını koruyucu tesirini incelemiştir. Bu araştırma sonunda çörek otu yağının alkolün neden olduğu mide tahrişlerine karşı etkin koruyucu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur.

]]>
Çörek Otunun Cinselliğe Faydaları https://www.corek.gen.tr/corek-otunun-cinsellige-faydalari.html Wed, 31 Oct 2018 18:19:24 +0000 Çörek Otunun Cinselliğe Faydaları, Yaşama uyum sağlamak adına yaşamış olduğumuz toplum bireyi bir takım hasletlere sürüklemektedir. Örnek vermek gerekirse eğer toplumumuz aile kurma noktasında yaşamın bir parçası hal Çörek Otunun Cinselliğe Faydaları, Yaşama uyum sağlamak adına yaşamış olduğumuz toplum bireyi bir takım hasletlere sürüklemektedir. Örnek vermek gerekirse eğer toplumumuz aile kurma noktasında yaşamın bir parçası haline gelmek olarak görmektedir. Ancak maalesef günümüzde yuva kurmak zorlaşmaktadır. Yaşanan cinsel sorunlar beraberinde ilişkileri de etkilemektedir. Bunun içinde çeşitli sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için birtakım önlemler almak gerekmektedir. Cinsellik sorununa karşı çörek otu mucizesi ise son yıllarda sıkça vurgulanan konuların başında gelmektedir. Özellikle çörek otunun cinselliğe faydaları hakkında birçok makale yazılmaktadır. Bilim adamları tarafından cinsellik sorununa karşı çörek otu kullanılması ile ilgili olarak birçok çalışma yapıldığı ve hastalara da uygulandığı bilinmektedir. Bu sayede çörek otunun cinselliğe faydaları ile ilgili birçok bulguya rastlanılmaktadır.

Bizlerde bu makalemizde sizlere bu mucizevi bitkinin birçok yararlarını sıralayacağız. Özellikle de çörek otunun cinselliğe faydaları hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Üzerinde durmuş olduğumuz konulara özen göstermeniz halinde bu sorundan kurtulmanız ve düzenli bir yuva kurmanız söz konusu olacaktır. Hem bu sayede eşinizle olan yakınlaşmalarınızda ve ilişkinizde yaşayacağınız sorunlar da ortadan kalkması söz konusudur. Zira çörek otunun cinselliğe faydaları oldukça fazla olup kadınlarda doğurganlığı arttırmaktadır. Bu sebepten ötürü cinsellik sorununa karşı ne tür bitkisel otları kullanılması gerektiğini bilmeniz işinize yarayacaktır.

Çörek Otu Mucizesi

Günümüzde hazır gıdaların sıkça artması sebebi ile birçok kimse sağlığına dikkat etmemektedir. Bu durum beraberinde cinsellik ile ilgili sorunların da baş göstermesine sebep olmaktadır. Bunun ile birlikte hazır gıdalar gençlerimizi iktidarsız ve güçsüz kılmaktadır. Bu sorun beraberinde gençlerin evlenmesine engel teşkil etmektedir. Oysaki birçok sorunun günümüz imkanlarında çözümü bulunmaktadır. Cinsellik ile ilgili olarak sorun yaşayan bireylerin çörek otu mucizesinden haberdar olması gerekmektedir. Zira çörek otunun cinselliğe faydaları saymakla bitmez.

Çörek Otunun Doğurganlığı Arttırması

Kısırlıktan muzdarip olan bireylerin düzenli olarak çörek otu kullanması halinde bu sorundan kurtulması mümkündür. Özellikle de çörek otu yağının kullanılması cinsel gücü ve isteği şiddetli bir şekilde arttırdığı tespit edilmiştir. Sperm sayısından gözlemlenen artmalar beraberinde bu yağın bizlere ne kadar etkili olduğunu göstermektedir. Çörek otunun cinselliğe faydaları ile ilgili olarak başucu bir kurtarıcı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de çörek otu kürleri sayesinde bu sorundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Evinizde çok kolay bir şekilde hazırlayacağınız çörek otu kürü sayesinde cinsellik sizin için artık bir tabu olmaktan çıkacaktır. Bu sorunun çözülmesi ile birlikte kişi yeniden özgüven kazanması söz konusudur. Bal ile karıştırılmış çörek otu tohumlarını her sabah bir kaşık kadar almanız dahi yeterli olacaktır. İsteyenler sabah ve akşam bu karışımdan tadabilirler. Bu sayede eskisinden çok daha iyi bir cinsel hayatınızın olduğunu gözlemleyeceksiniz. Bu yönü ile çörek otunun cinselliğe faydaları noktasında önemli bir adım atmış olursunuz. Şimdiden denemenizi tavsiye ederiz.

]]>
Çikolatalı Çörek Tarifi https://www.corek.gen.tr/cikolatali-corek-tarifi.html Thu, 01 Nov 2018 09:29:07 +0000 Çikolatalı Çörek Tarifi, hem görüntüsüyle hem de lezzetiyle bir harika. Beş çaylarında, günlerde mükemmel bir aparat. Çikolata denilince çocuklarda hayır diyemez onlarında bayılarak yediği bir lezzeti yapmak için daha ne du Çikolatalı Çörek Tarifi, hem görüntüsüyle hem de lezzetiyle bir harika. Beş çaylarında, günlerde mükemmel bir aparat. Çikolata denilince çocuklarda hayır diyemez onlarında bayılarak yediği bir lezzeti yapmak için daha ne duruyorsunuz. Ben size tarifi vereyim sizde hemen başlayın.

Çikolatalı Çörek Tarifi İçin Malzemeler
 • 1 çay bardağı ılık süt
 • 1 çay bardağı pudra şekeri
 • 80 gram yumuşamış margarin
 • 2 adet yumurta (birisinin sarısı dışarıya ayrılır üzeri için)
 • 1 adet maya
 • Un
İç Harcı  
 • Çikolatalı fındık kreması 
Çikolatalı Çörek Tarifi Hazırlanışı

Geniş bir kaba ılık süt ve mayayı alalım karıştırarak eritelim. Yumuşak margarini, pudra şekerini ve yumurtayı ilave edelim. Daha sonra sıvı karışıma azar azar un ekleyerek ele yapışmayan kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edelim. Üzeri sıkıca kapatılır 45-50 dakika mayalanmaya bırakılır. Mayalanan hamur 4 eşit parçaya ayrılır. üzerine çikolata sürüp hamurları üst üste koyup 4 kat yapılır. Hamurumuzu yağlı tepsiye alalım şekil vermek zor oluyor tepside şekil verelim. Hamurumuzun üzerine bir kase ile bastırarak izini çıkartalım. Daha sonra bu hamur ortaya gelmeyecek şekilde 4'kesilir ve bu da 8 eşit parçaya ayrılır en son olarak son hamur da 16 eşit parçaya ayrılır. Kesilen dilimle 3-4 kez kıvırarak bükülür ve uç kısımlar açılmaması için birleştirilir. En son olarak çöreğimizin üzerine yumurta sarısını sürüp 20 dakika tepsi de mayalanmaya bırakılır ve 180 derece fırında pişirilir. Afiyet olsun.
]]>
Kuru Çörek Tarifi https://www.corek.gen.tr/kuru-corek-tarifi.html Fri, 02 Nov 2018 07:33:01 +0000 Kuru çörek tarifi, kahvaltılarınıza renk atacak çöreklerden biridir. Yapımı son derece pratik olduğu için, sıcak sıcak kahvaltı saatine kadar yapabilirsiniz. Çoğumuz eskiden annelerimizin sıkça yaptığı bu kuru çörek tari Kuru çörek tarifi, kahvaltılarınıza renk atacak çöreklerden biridir. Yapımı son derece pratik olduğu için, sıcak sıcak kahvaltı saatine kadar yapabilirsiniz. Çoğumuz eskiden annelerimizin sıkça yaptığı bu kuru çörek tarifini hatırlar. Eskiden kuzine denilen sobalarda pişirilir ve sıcak tüketilirdi. Yanında tereyağı ve zeytinle birlikte harika olurdu. Günümüzde zamanı kısıtlı bayanlar kuru çörek tarifi ile evde yaptıkları bu lezzetli hamur işini ailesine yedirme olanağına sahip olur. Bu kolay ve lezzetli tarifi birlikte hazırlayalım. Hepinize kolay gelsin diyoruz.

Kuru çörek tarifi için gereken malzemeler
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 2 adet yumurta (1 yumurtanın sarısı üzerine sürülecek)
 • Yarım paket kabartma tozu ya da 1,5 çay kaşığı karbonat
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı ılık su
 • Çok az tuz
 • Alabildiği kadar elenmiş un
 • Arzu edilirse biraz az tuzlu beyaz peynir
Kuru çörek tarifi yapımı

Yoğurma kabının içine unu, yoğurdu, sıvı yağı, kabartma tozunu, tuzu ve yumurtaları karıştırıp yoğurmaya başlayın. İsterseniz unu baştan az miktarda koyun. Sonradan hamurun kıvamını yakalamanız daha kolay olur. Yumurtaların birinin sarısını da ayırın. Yoğurttan 1 tatlı kaşığı da üzeri için ayırın. Hamurun kıvamı serte yakın yumuşaklıkta olacak. Eğer kuru çörek tarifi içine beyaz peynir koyacaksanız, bunu iyice ufalayarak hamurun içinde diğer malzemelerle birlikte yoğurmalısınız. İstediğiniz kıvamı yakaladığınızda hamuru 10 dakika kadar dinlendirin. Daha sonra içine yağlı kağıt serdiğiniz uygun boyda bir fırın tepsisine hamuru yayın. Üzerine ayırdığınız yoğurt ve yumurta sarısını çırparak elinizle sürün. Bir çatalla da hamurun üzerine desenler yapın. Arzu ederseniz biraz da susam serpiştirin. Fırını 200 derecede ısıtıysanız, hemen tepsiyi fırına atabilirsiniz. Kuru çörek tarifi üzeri kızarınca pişmiş olacaktır. Sıcak sıcak kuru çörek tarifi yanında tereyağı, domates, zeytin gibi kahvaltılık malzemelerle tüketilebilir. Umarız beğenirsiniz.

Afiyet olsun.]]>
Kısır Çörek Tarifi https://www.corek.gen.tr/kisir-corek-tarifi.html Fri, 02 Nov 2018 14:30:08 +0000 Kısır çörek tarifi; Ülkemizde özellikle hamur işi yapımın yoğun olduğu İç Anadolu Bölgesinde yaygın olarak yapılan ve çok sevilerek tüketilen bir lezzete aittir. Aslında içerisinde bol miktarda malzeme bulunmasına ra Kısır çörek tarifi; Ülkemizde özellikle hamur işi yapımın yoğun olduğu İç Anadolu Bölgesinde yaygın olarak yapılan ve çok sevilerek tüketilen bir lezzete aittir. Aslında içerisinde bol miktarda malzeme bulunmasına rağmen neden adına kısır çörek verildiği ise bilinmemektedir. Tadı itibarıyla kabartma tozu ile yapılan kıtır poğaçalara benzeyen kısır çörek içerisinde kullanılan malzemeler de aşağı yukarı aynı niteliktedir. Kısır çöreğin çok kabaranından ziyade kıtır ve daha ince olanı makbuldür. Arzu edilen şekilde kısır çörek yapmak isteyenlerin ise hazırlanış kısmında verilen püf noktalarına riayet etmesi gerekmektedir. Kısır çörek içerisine su katılmadan yoğurulduğu için eğer bol malzeme ile yapılırsa güzel olur. Ayrıca kısır çörek derin dondurucuda da saklanabildiği için zor zamanlar için bu yöntemi de kullanabilirsiniz. Diğer taraftan dışarıda 3-4 gün kalsa dahi ısıtıp tereyağı ve reçel sürerek tüketilebilir. Sizlerle paylaşmak istediğim tarif annemin yıllardır hiç vazgeçmeden yaptığı kısır çörek tarifidir. Şimdiden herkese kolay gelsin.

Kısır çörek için gerekli malzemeler:
 • 2 adet yumurta, (1 tane sarı üzeri için)
 • 2 yemek kaşığı tereyağı,
 • 2 çay bardağı sıvı yağ,
 • 1 adet kabartma tozu,
 • 1/4 çay kaşığı karbonat,
 • 1,5 çay bardağı yoğurt, 
 • 1 tatlı kaşığı sirke,
 • Yeteri kadar un,
 • Yeteri kadar tuz.
Üzeri için;
 • Çörek otu,
 • Susam,
Hazırlanışı: Kısır çöreğin yapımı için öncelikle tereyağını eritin. Derin bir yoğurma kabının içerisine ilk önce yoğurt, kabarma tozu ile sirkeyi dökün. 1-2 dakika bekletin ve üzerine 1 adet yumurtanın sarısı hariç olmak üzere tüm malzemeyi ilave edin. Mayalı çörekler çok yoğurulduğunda  daha güzel ve lezzetli olur. Fakat kabartma tozu ile yapılan hamur işleri çok karıştırma ve yoğurma işlemi ile özelliğini kaybetme riski taşırlar. Bu nedenle hamuru çok yoğurulmaması gerekir. Ayrıca kısır çöreğin yapımının hiç bir aşamasında elinizin bileğe yakın olan iç kısmını hamura bastırmamanızı tavsiye ederim. Elde edilen hamuru önceden yağlanmış yuvarlak bir borcam tepsiye yine el içine dikkat ederek parmak uçları ile yayın. Elinize büyük boy bir çatal alarak tepsinin dibine değdirecek şekilde çöreğin üzerine batırın. Daha sonra çöreğin üzerine fırça yardımıyla yumurta sarısını sürerek bir kapta karıştırdığınız çörek otu ile susamı serpin. Çöreği önceden ısıtılmış 170 derece fırında üzeri alt üst kızarıncaya kadar pişirin. Soğuduğunda ince ince dilimleyerek servis edin. Annemin geleneksel kısır çörek tarifi umarım sizlerin de işine yarar. Herkese şimdiden afiyet olsun.
]]>
Elmalı Çörek Tarifi https://www.corek.gen.tr/elmali-corek-tarifi.html Fri, 02 Nov 2018 23:35:45 +0000 Elmalı Çörek Tarifi, çocukların olduğu kadar büyüklerinde çok sevdiği bir tariftir. Çayın yanına çok iyi giden bu çörek çeşidi içinde bulunan elma, ceviz ve tarçın sebebiyle çocuklar için çok besleyici ve güzel bir ar Elmalı Çörek Tarifi, çocukların olduğu kadar büyüklerinde çok sevdiği bir tariftir. Çayın yanına çok iyi giden bu çörek çeşidi içinde bulunan elma, ceviz ve tarçın sebebiyle çocuklar için çok besleyici ve güzel bir ara öğündür. Ilık yenilebildiği gibi aynı zamanda soğukta tüketilebildiğinden rahatlıkla beslenme çantalarına konulabilecek lezzetli bir atıştırmalık olabilir.

Elmalı Çörek Tarifi Malzemeleri
 • 250 gr yumuşamış tereyağ yada margarin
 • 1 çay bardağı pudra şekeri
 • 1 çay bardağı nişasta
 • 1 çay bardağı yoğurt
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
 • 2 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • Aldığı kadar un 
İç Harcı İçin:
 • 2 adet rendelenmiş elma
 • 3 çorba kaşığı toz şeker
 • 1 su bardağı çekilmiş ceviz
 • 1 çay kaşığı tarçın
Üzeri İçin:
 • 1 miktar pudra şekeri
Hazırlanışı
Elmalı çöreklerimizi yapmaya öncelikle iç harcını hazırlayarak başlıyoruz bunun için rendelenmiş elmaları bir tavaya alıp suyunu salıp çekene kadar pişiriyoruz. İçine toz şekeri ilave ediyoruz ve 15 dakika daha pişiriyoruz. Pişen iç harcı ocaktan alıp çekilmiş ceviz ve tarçını ilave edip karıştırıyoruz ve bir kaba boşaltıp soğumaya bırakıyoruz. Geniş ve derin bir kaba un hariç tüm malzemeyi koyup karıştırıyoruz ve ardından azar azar unu ilave ediyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene kadar un ekleyip güzelce yoğuruyoruz.  Hazırladığımız hamuru 2 eşit parçaya ayırıyoruz. İlk parçayı düz ve unlanmış bir zeminde çok fazla inceltmeden merdane yardımı ile açıyoruz. Açtığımız hamurdan su bardağının ağzı ile yuvarlaklar kesiyoruz. Kestiğimiz yuvarlakların ucuna elmalı iç harçtan koyuyoruz ve rulo şeklinde sarıyoruz ve daha sonra hafifçe kıvırıp ay şekli veriyoruz. Ayırdığımız diğer hamur parçasına da aynı işlemleri sırasıyla uyguluyoruz ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine elmalı çöreklerimizi diziyoruz. Önceden ısıtılmış 175 derece fırında üstleri hafif pembeleşinceye kadar pişiriyoruz. Daha sonra servis tabağına alıp üzerine pudra şekeri serpiyoruz. Elmalı çörek tarifi servise hazırdır. 

Afiyet olsun.
]]>
Haşhaşlı Tahinli Çörek https://www.corek.gen.tr/hashasli-tahinli-corek.html Sat, 03 Nov 2018 18:26:28 +0000 Haşhaşlı Tahinli Çörek; Birbirine çok yakışan haşhaş ve tahini lezzetlimi lezzetli bir tarifimizde daha kullanıyoruz.Haşhaşlı tahinli çörek tarifimizde tahin ve haşhaşı hamurumuzun kendi özüyle birleşti
Haşhaşlı Tahinli Çörek; Birbirine çok yakışan haşhaş ve tahini lezzetlimi lezzetli bir tarifimizde daha kullanıyoruz.Haşhaşlı tahinli çörek tarifimizde tahin ve haşhaşı hamurumuzun kendi özüyle birleştirerek yaptığımız için bu tarifimizde iç malzememiz haşhaş ve tahinden yapmış olduğumuz karışım oluyor.Şimdi sizlere bu lezzetli tarifimizi vermeye başlayalım.Şimdiden ellerinize sağlık.
 Haşhaşlı tahinli çörek için Gerekli Olan Malzemeler;

 • 4 su bardağı un
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay bardağı süt
 • Yarım paket yaş maya
 • 1 adet yumurta
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • su

İç harcı için;

 • 6 yemek kaşığı tahin
 • 4 yemek kaşığı haşhaş
 • 2 yemek kaşığı şeker

Üzerine sürmek için;

 • 1 adet yumurta (sarısı)
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
Haşhaşlı Tahinli Çöreğin Yapılışı;

Yoğurma kabına unu koyun ve ortasını açın sıvı yağı, mayayı,, yumurtayı, sütü, tuzu ekleyip maya eriyinceye kadar ortadaki malzemeleri yoğurun. Daha sonra aldığı kadar ılık su ilave edip hamurunuzu kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğurun. Yoğurduğunuz hamuru 20 adet eşit yuvarlak parçalara bölün. Her birine un serperek tatlı tabağı büyüklüğüne gelinceye kadar açın. Diğer yandan iç malzemenizi hazırlayın. Bir tabağın içinde haşhaş,tahin, şeker üçlüsünü iyice çırpın açtığınız her bir hamurun üzerine bu karışımdan dökün ve yayın yaymada güçlük çekerseniz elinize bir miktar sıvı yağ alarak yayın.Haşhaşlı Tahinli Çörek 10 tane parçayı üst üste gelecek şekilde koyun. En son parçaya harç sürülmeyecek. Elinizle biraz bastırın ve bir merdane yardımıyla hamuru iyice açın. Üç parmak kalınlığında şeritler halinde kesin. Kesilen parçaları önce kendi etrafında burkun daha sonra gül şeklinde yuvarlayın.Daha önceden yağladığınız fırın tepsisine yerleştin. Bu işlemi kalan diğer 10 parça için de aynı şekilde uygulayın ve mayalanmaya bırakın. Mayalandıktan sonra üzerine sıvı yağ ile karıştırdığınız yumurta sarını güzel bi şekilde sürün. Önceden ısıttığınız 180 derece fırında pişirmeye bırakın. Afiyet olsun.

]]>
Patatesli Ay Çöreği https://www.corek.gen.tr/patatesli-ay-coregi.html Sun, 04 Nov 2018 00:42:50 +0000 Patatesli Ay Çöreği;Magnezyum,kalsiyum, çinko ve demir içeriği yüksek olan patatesi çocuklarımıza yedirmeye çalışalım.B ve C vitamini açısından zengin olan patates, günlük bir orta boy tüketildiği zaman vücudun Patatesli Ay Çöreği;

Magnezyum,kalsiyum, çinko ve demir içeriği yüksek olan patatesi çocuklarımıza yedirmeye çalışalım.B ve C vitamini açısından zengin olan patates, günlük bir orta boy tüketildiği zaman vücudun günlük C vitamini ihtiyacının % 30 unu karşılıyor.Vücuttaki toksin maddeleri arındırarak kanı temizleyen patatesi kızartarak çocuklarınıza yedirmek yerine patatesli ay çöreği tarimiz gibi hamur işlerinde kullanarak daha sağlıklı ve daha doyurucu bir şekilde yedirebilirsiniz.Patatesin önemini vurguladıktan sonra şimdi size hem pratik hemde bi o kadar lezzetli olan patatesli ay çöreği tarifimizi vermeye başlayalım.Şimdiden ellerinize sağlık.

Patatesli Ay Çöreği için Gerekli Olan Malzemeler;


 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı yoğurt
 •  ½ su bardağı ılık süt veya su
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 paket maya(instant hamur mayası)
 • 1 adet yumurta (beyazı hamuruna koyulacak, sarısını üzerine sürülecek)
 • Aldığı kadar un(4-5 su bardağı) 
 • İçi için ;
 • 2-3 tane haşlanmış patates
 • peynir
 • maydanoz
 • karabiber

İç harcın hazırlanışı;Patatesli Ay Çöreği

Haşladığınız patatesleri bir kaba rendeledikden sonra peyniri, maydanozu, tuz ve karabiberi ilave edip karıştırınız.İsteğe göre kırmızı biberde ilave edilebilir.

Patatesli Ay Çöreğinin Yapılışı;

Yarım su bardağı ılık suyun içinde bir paket mayayı eritin. Yoğurma kabında yoğurt, sıvı yağ, toz şeker, tuz, erittiğiniz maya, yumurta beyazı ve aldığı kadar un ile kulak memesi kıvamında hamur yoğurun. Hamuru iki eşit paçaya bölün. Her birini merdane ile 1 cm kalınlığında açıp, kare şeklini verecek şekilde kesin(hamurun yapışmaması için zemini hafif unlayın). Kestiğiniz karelerin içine patatesli harç koyup, rulo şeklinde sarın , sonra ay şekli verin, yağlanmış fırın tepsisine hafif aralıklar bırakarak dizin. Üzerine yumurta sarısı sürüp mayalanması için sıcak bir ortamda ( 40-45 dak) bekletin. Mayalanınca(çörekler iki katı büyüklüğünü alacaktır .Bu büyüklüğe ulaşınca )önceden ısıttığınız 180 derece fırında pişirin.

Afiyet Olsun.

]]>
Tahinli Rulo Çörek https://www.corek.gen.tr/tahinli-rulo-corek.html Sun, 04 Nov 2018 22:27:05 +0000 Tahinli Rulo Çörek; Tahinli tarifler yapmaya doymayan bayanlarımız için bugünde sizlerle tahinli rulo çörek tarifimizi paylaşacağız.Mayalı hamuruyla vereceğimiz bu tarifimiz hem çok doyurucu hemde kısa sürede yapabileceğ Tahinli Rulo Çörek; Tahinli tarifler yapmaya doymayan bayanlarımız için bugünde sizlerle tahinli rulo çörek tarifimizi paylaşacağız.Mayalı hamuruyla vereceğimiz bu tarifimiz hem çok doyurucu hemde kısa sürede yapabileceğiniz pratik bi tariftir.Şimdiden ellerinize sağlık.
Tahinli Rulo Çörek için Gerekli Olan Malzemeler;
 • 3. 5-4 Su bardağı un
 • 1 yumurta (akı içine)
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 Su bardağı ılık su
 • 1 paket Instant kuru maya (10 gr)
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • İç harcı için;
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı iri kıyılmış ceviz içi
 • 1 su bardağından az tahin
 • Üzerine;
 • yumurta sarısı
 • çörek otu,susam
Tahinli Rulo Çöreğin Yapılışı;

Ölçülü unu, şeker, tuz, kuru maya ile birlikte süzgeçten eleyerek derin bir kaba alalım. Ortasını havuz gibi açıp, sıvı yağ, yumurtanın akı ve ılık su ile önce elle,daha sonra varsa, mikserin karıştırma teliyle önce yavaş yavaş daha sonra hızlı ayarda yumuşak bir hamur elde edelim. Yaklaşık, 40-45 dakika mayalanmasını beklemeliyiz. (Hamur mayalanıp yaklaşık 2 katına kadar çıkmalı). Ama sıcak bir ortamda bu süreyi daha da kısaltabilirsiniz.
Mayası gelen hamuru, önce 2 eşit parçaya bölüyoruz. Merdane yardımıyla inceye yakın dikdörtgen şekilde açıyoruz. Önce sıvı yağı, sonra tahini, daha sonrada cevizini sıra ile hamura daireler çizerek yediriyoruz.Tahinli Rulo Çörek Bu hamuru da 2 eşit parçaya kesip alt taraftaki hamurun ucundan başlayarak, rulo haline getiriyoruz. Yaklaşık 2 parmak kalınlığında halkalar kesip, önceden yağlayıp un serpiştirdiğimiz tepsiye çok sık  aralıklı olmak şartıyla yerleştiriyoruz. Kalan hamuru da aynı şekilde yapıp üzerine yumurta sarısı, çörek otu ve susam ile süsleyip, tepsiyi 10 dakika kadar mayalanması için bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derece, turbo ayarında 30-35 dakika pişiriyoruz. Afiyet olsun.

]]>
Mayalı Çörek https://www.corek.gen.tr/mayali-corek.html Mon, 05 Nov 2018 09:26:34 +0000 Mayalı Çörek; mayalı hamur grubumuzdan oldukça kolay ve lezzetli olan; iç harçsız ve sade yapılan mayalı çörek tarifimizi sizlere vermeye başlayalım şimdiden ellerinize sağlık diyelim. Mayalı Çörek; mayalı hamur grubumuzdan oldukça kolay ve lezzetli olan; iç harçsız ve sade yapılan mayalı çörek tarifimizi sizlere vermeye başlayalım şimdiden ellerinize sağlık diyelim.

Mayalı Çörek

 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 adet yumurta
 • 1 paket yaş maya (42 gr)
 • 2 yemek kaşığı şeker
 • 4 silme tatlı kaşığı tuz
 • Yaklaşık 7 su bardağı un
 • Üzeri için;

  • Yumurta sarısı
  • Susam

  Mayalı Çöreğin Yapılışı;

  Yoğurma kabına ılık süt, ılık su,şeker ve yaş maya alınarak karıştırılır. (Mayanın daha iyi kabarması için su ve süt katılınca el yakmayacak düzeyde ılık olması gerekir)  Mayanın erimesi sağlanır. Ardından yumurta, sıvı yağ, şeker ve tuz da eklenerek karıştırılır. Un az az eklenip yoğurulmaya başlanır. Önemli olan unu az miktarlarda ekleyerek yavaş yavaş iyice yoğurmak. Yoğurulan hamur 30 veya 45 dakika kadar dinlenmeye bırakılır. Yumurta büyüklüğünde parçalar koparılarak elde yuvarlanıp yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizilir. Üzerine yumurta sarısı sürülüp, susam serpildikten sonra 20 dakika kadar daha bekletilir. 190 derece fırında pişmeye bırakılır. Pişme süresi fırına göre değişebilir ama ortalama 20-25 dakika kadar bir sürede pişecektir.

  Puf puf kabaran, yumuşacık çöreklerimiz hazır. İster kahvaltılarda ekmek yerine yapabilirsiniz. Ya da çocuklar için arasına peynir, salatalık, domates gibi kahvaltılıklar ekleyerek de  sandviç gibi servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

  ]]>
  Haşhaşlı Mayalı Çörek https://www.corek.gen.tr/hashasli-mayali-corek.html Mon, 05 Nov 2018 11:22:47 +0000 Haşhaşlı Mayalı Çörek ; Mayalı tariflerimizden bugünde sizlere haşhaşlı mayalı çörek tarifimizi vereceğiz .Beğenerek yapacağınız bu tarifimizi vermeye başlayalım.Şimdiden ellerinize sağlık diyelim.Hadi kolay gelsin. Haşhaşlı Mayalı Çörek ; Mayalı tariflerimizden bugünde sizlere haşhaşlı mayalı çörek tarifimizi vereceğiz .Beğenerek yapacağınız bu tarifimizi vermeye başlayalım.Şimdiden ellerinize sağlık diyelim.Hadi kolay gelsin.

  Haşhaşlı Mayalı Çörek için Gerekli Olan Malzemeler;
  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 1 paket yaş maya
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • aldığı kadar un. (6-7 Su bardağı)

  Haşhaşlı Mayalı Çörekİç malzemesi için;

  • 5 kaşık çekilmiş haşhaş
  • 4 yemek kaşığı tahin
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı şeker

  Üzeri için;

  • 1 yumurta sarısı,
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı sıvı yağ
  • susam
  Haşhaşlı Mayalı Çöreğin Yapılışı;

  Öncelikle, mayayı, şekerle birlikte ılık suda eritin. Bu karışımın üzerine, süt, şeker, tuz ve unu ilave ederek yumuşak bir hamur hazırlayalım.
  Hamurun üzerini kapatarak ılık bir yerde 10-15 dakika mayalandırın.
  İç malzemenizi hazırlayın. Yani, haşhaş, tahin, sıvı yağı ve şeker  ilave ederek bir karışım hazırlayın.
  Mayalanan hamuru 3 büyük eşit parçaya ayırın. Yuvarlak borcam tepsisi büyüklüğünde açın. Sonra,hazırlamış olduğunuz haşhaşlı içi sürün, rulo yapıp bükün. Yaptığınız ruloyu bıçak ile 4-5 cm aralıklarla kesin. Diğer parçalara da aynı şekilde yapın. Yağlanmış dikdörtgen borcam tepsiye bu hamuru yerleştirin.
  Tepside hamuru 10 dakika kadar dinlendirin. Bu arada fırını 180 derecede ısıtın.
  Fırın ısınınca, hamurun üzerine yumurta sarısı, yağ ve yoğurt ile hazırldığımız karışımı sürüp, fırına verin.

  Üzeri kızarıncaya kadar pişirin.Afiyet olsun.

  ]]>
  Haşhaşlı Rulo Çörek https://www.corek.gen.tr/hashasli-rulo-corek.html Tue, 06 Nov 2018 01:22:50 +0000 deHaşhaşlı Rulo Çörek; Bu tarifimizde haşhaşlı yapılan lezzetli tariflerimizden biridir.Hamur işine çok yakışan haşhaşlı tarifimiz olan haşhaşlı rulo çöreği çok beğeneceğinizde eminiz. de

  Haşhaşlı Rulo Çörek;
   Bu tarifimizde haşhaşlı yapılan lezzetli tariflerimizden biridir.Hamur işine çok yakışan haşhaşlı tarifimiz olan haşhaşlı rulo çöreği çok beğeneceğinizde eminiz. Şimdiden ellerinize sağlık diyip tarifimizi vermeye başlayalım. Hadi kolay gelsin
  Haşhaşlı Rulo Çörek için Gerekli Olan Malzemeler;

  Hamuru için;

  • 1 su bardağı ılık süt
  • 2 yumurta
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 6 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı kuru maya
  • çay kaşığının ucuyla tuz
  • 3-4 su bardağı un

  Arası için;

  • 1 tam su bardağı haşhaş ezmesi
  • yarım su bardağı sıvı yağ

  Üzeri için ;

  • 1 yumurta
  • haşhaş
  Haşhaşlı Rulo Çöreğin Yapılışı;

  Hamur malzemelerinin hepsini yoğurma kabına alın. Ele yapışmayacak şekilde yumuşak bir hamur yapın. Gerekirse fazladan un ilave edin. En az yarım saat mayalanması için hamuru bekletin.
  Mayalanan hamuru iki eşit parçaya bölün. Her bir parçayı unlayıp dikdörtgen şeklinde açın. Fırın tepsisinden az daha büyük olsun.Haşhaşlı Rulo Çörek
  Ezilmiş haşhaş ve sıvı yağı karıştırıp karışımı hazırlayın. Haşhaşı kullanmak istemezseniz tahin ve şekeri karıştırıp sürebilirsiniz.
  Açtığımız hamura sıvı yağla karıştırdığımız ezilmiş haşhaşı kaşık ile her tarafına eşit şekilde sürün.
  Rulo şeklinde sarın.
  Bıçakla 2-3 parmak genişliğinde  kesin. Önceden yağlanmış fırın tepsisine dizin. Diğer kalan hamuru da aynı şekilde yapın.
  Yumurtayı üzerlerine sürün. Haşhaşı serpin.
  180 derecede ısıtılmış fırında üzerileri kızarana kadar pişirin.
  Sıcak veya soğuk olarak servis edebilirsiniz.
  Afiyet olsun.


  ]]>
  Kek Kalıbında Haşhaşlı Çörek https://www.corek.gen.tr/kek-kalibinda-hashasli-corek.html Tue, 06 Nov 2018 05:50:41 +0000 Kek Kalıbında Haşhaşlı Çörek;  Bizleri takip eden bayanlarımıza sesleniyorum.Daha önceden sizlere haşhaşlı çörek tarifimizi vermiştik.Bu sefer ise kek kalıbında haşhaşlı çörek tarifimizi vereceğim .Kek kalıbınd Kek Kalıbında Haşhaşlı Çörek;  Bizleri takip eden bayanlarımıza sesleniyorum.Daha önceden sizlere haşhaşlı çörek tarifimizi vermiştik.Bu sefer ise kek kalıbında haşhaşlı çörek tarifimizi vereceğim .Kek kalıbında yapacağımız bu tarifin diğer tarifden farkı kalıpda olduğu için dilimlendiğinde daha güzel bir görüntüsünün olmasıdır.Beğeneceğinizi umud ederek tarifimizi size vermeye başlayalım.Şimdiden ellerinize sağlık.
   Kek Kalıbında Haşhaşlı Çörek için Gerekli Olan Malzemeler;

  Hamuru için;
  • 1 yumurta
  • 1 çay bardağından çok az eksik sıvı yağ
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 1 paket instant maya (yaş maya da olabilir)
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • tuz
  • un
  Arası için;
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı haşhaş ezmesi

  Kek Kalıbında Haşhaşlı Çöreğin Yapılışı;
   Bütün malzemeyi yoğurma kabına alıp karıştıralım.Sonra unu azar azar ilave edelim.Hamuru kulak memesinden biraz daha yumuşak bir kıvamda yoğuralım. Yoğurduktan sonra 15 dk kadar dinlendirelim ve hamuru 7 eşit bezeye bölelim. Her bir bezeyi tabak büyüklüğünde açalım. Aralarına haşhaş+sıvı yağ karışımından sürelim ve üst üste dizelim. Yedinci kata biraz un serpip dikdörtgen şekilde açalım.Haşhaşlı karışımdan sürelim ve uzun kenarından başlayarak rulo şeklinde saralım.Sonra bir ucunu sağa bir ucunu sola çevirerek buralım ve iki ucunu birleştirelim.Yağlanmış kek kalıbına düzgün bir şekilde yerleştirelim.En az 1 buçuk saat mayalanmaya bıraktıkdan sonra önceden ısıtılmış 180 derece fırında yarım saat kadar pişirelim.Piştikten sonra ters çevirelim ve kurumaması için üzerine nemli bir bez örtelim. Afiyet olsun…
  ]]>
  Kıymalı Ay Çöreği https://www.corek.gen.tr/kiymali-ay-coregi.html Tue, 06 Nov 2018 10:49:34 +0000 Kıymalı Ay Çöreği; Ay çöreğini birde kıyma ile mutlaka denemelisin. Özellikle beş çayının  vaz geçilmezi olan ay çöreğini misafirleriniz ve çocuklarınız severek yiyecekler.Kıymalı Ay Kıymalı Ay Çöreği; Ay çöreğini birde kıyma ile mutlaka denemelisin. Özellikle beş çayının  vaz geçilmezi olan ay çöreğini misafirleriniz ve çocuklarınız severek yiyecekler.

  Kıymalı Ay Çöreği İçin Gerekli Malzemeler,

  İç malzemesi için;
  • 200 gr kıyma
  • 1 adet soğan
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı tuz
  Hamuru için;
  • 3 adet patates
  • 1 yumurta (akı içine sarısı üstüne)
  • 200 gr margarin (oda sıcaklığında olsun) 
  • 4.5 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu, 1 tatlı kaşığı tuz
  Üzeri için;
  • Susam yada çörek otu
  Kıymalı Ay Çöreğinin Yapılışı;

  Kıymayı doğranmış soğanla beraber kavurun. Tuzunu ve karabiberi ekleyip soğumaya bırakın.3 adet patatesi haşlayın ve rendenin normal tarafıyla rendeleyin.Üzerine 200 gr margarin, 1 tatlı kaşığı tuz, 4.5 su bardağı un, 1 yumurta akı ve 1 paket kabartma tozu ekleyip yoğurmaya başlayın.Hamurunuzu 6 eşit parçaya bölün. Her parçayı 15 cm çapında açın ve 4’e bölün.Geniş kenarına malzemeden koyarak sarmaya başlayın ay şekli vererek tepsinize dizin.Üzerlerine yumurta sarısı sürerek susam yada çörek otu ilave edin. 175 derece fırında 20-30 dakika kadar pişirin ve ister soğuk ister sıcak servis edin.

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Çörek Otu Hamilelik https://www.corek.gen.tr/corek-otu-hamilelik.html Wed, 07 Nov 2018 02:01:21 +0000 Çörek otu  hamile  kalma olasılığını yükseltir. Çörek otu hormonal sisteminin sağlıklı çalışmasını sağladığı gibi vücut salgılarını düzenler. Çörekotu düzenli olarak kull Çörek otu  hamile  kalma olasılığını yükseltir. Çörek otu hormonal sisteminin sağlıklı çalışmasını sağladığı gibi vücut salgılarını düzenler. Çörekotu düzenli olarak kullanıldığı takdirde bağışıklık sisteminin olması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olan çok değerli bir bitkimizdir.Çörek otu bayanlarda menüstrasyon, ovülasyon, ve hamilelikte üreme sistemlerinin çalışmasında aktif olup, rahim kaslarının da kasılmasını teşvik eder. Bu sayede doğumu kolaylaştırır.

  Çörek Otu Hamilelik

  • Hamile kalmak için hamilelikden önce 6-8 ay boyunca ve doğuma bir hafta kaldığında başlanıp emzirme süresince tüketilirse, anne ve çocuğun sağlığı açısından çok faydalıdır.
  • Çörek otunu dozunu aşmamak şartıyla her gün düzenli olarak kullanabilirsiniz.
  • Uzun dönemde kullanılacaksanız 6 ay kullanıp daha sonra iki ay arayla tekrar altı ay kullanabilirsiniz. Bu şekilde ömür boyu  çörek otunu kullanılabilir.
  ]]>
  Çörek Otu Süt Yaparmı https://www.corek.gen.tr/corek-otu-sut-yaparmi.html Wed, 07 Nov 2018 09:51:05 +0000 Çörek Otu Süt Yapar mı, Tabi ilaç olarak asırlar boyu Kutsal kitaplarda adı geçen "Çörek otu" binlerce yıl öncesine dayanan köklü bir kullanım tarihine sahiptir. Ayrıca bu mucizevi bitki hastalıkl Çörek Otu Süt Yapar mı, Tabi ilaç olarak asırlar boyu Kutsal kitaplarda adı geçen "Çörek otu" binlerce yıl öncesine dayanan köklü bir kullanım tarihine sahiptir. Ayrıca bu mucizevi bitki hastalıklara maruz kalanlar için insan vücuduna faydası olan her derdinizin devası çörek otunda. Bu bitkinin hastalıklara deva olması, içeriğindeki A, B ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, magnezyum çinko ve uçucu yağlar gibi değerli bileşenleri içerir. Bu orana eş değer olan doymamış yağ asitleri de dahildir. Binlerce yıllık kullanım sonuçlarına göre çörek otunun hiçbir yan etkisi görülmemiştir. Buna göre yapılan çok sayıdaki bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Şunu hemen ifade edelim ki; İnsanlar için hayat daha anne karnında başlıyor. Bunun için anne sütü her bebek için en iyi, en doğal ve en taze besin kaynağıdır. Çünkü anne sütünün yerini diğer besinlerin içeriğinde bulunan maddeler dolduramaz. Öyle ki, bu şekilde beslenen bebekler büyüme ve gelişme yönünde daha zeki olmalarına katkı sunar. Söz konusu olan Çörek otu süt yapar mı; Bol süt yapıyor. Yavrularının beslenmesinde kendi annelerinin en iyi sütü olduğu gibi, annesi ve bebeği için yaratılmış en faydalı bitkilerden biridir. Peygamber Efendimiz tarafından söylenmiştir. Bu ifadenin özünde yatan mana şudur; Muhyiddin-i Arabi der ki, halkın ileri gelenlerinden biri cüzzam hastalığına tutuldu.

  Allah'a sığınırız; Bütün tabipler; Bu adamda bu illet yerleşmiş bunun devası ne olabilir ki! Bu hastalığın devası yoktur! demişler. Bu hastayı, hadislere çok kuvvetli bağlılığı olan ve itikat sahibi Said es-Suud (rahimehullah) adındaki zat görür ve ona şöyle der; Ey Adem! Niçin kendin tedaviye çalışmıyorsun Adam şöyle der; Tabipler bana bu hastalığın tedavisi yoktur, dediler. Said es-Suud; Tabipler yalan söylemişler. Nebi (s.a.v.) hepsinden iyidir. O, çörek otu hakkında; Ölümden başka her hastalığa şifadır, buyurmuştur. Senin bu hastalığında bu cümlesindendir. Sen, şimdi çörek otunu döverek bal ile karıştır. Başından ayaklarına kadar her tarafına sür ve bir saat kadar bekle, sonra kendini yıka, demiş. Adam da kendisine söylendiği şekilde yaptı, derisini döktü ve altından yeni bir derisi çıktı. Saçları da aynı şekilde yenilendi ve hastalığından tamamen kurtuldu, eski haline döndü. Bunu gören tabipler şaşırdı ve insanlar da, o zatın Peygamber hadislerine olan imanın kuvvetine şaşırdılar. Said es-Suud, çörek otunu her hastalığı için kullanırdı, hatta göz ağrısına bile uygulardı. Gözlerinin dermanı kesildiği zaman onunla sürmeler ve o saatte Allah'ın izniyle iyileşirdi. Alimlere rahmet olarak Hz. Peygamber efendimiz bu konuda insanlığa yol göstermiştir. Önemli olan siz değerli okuyucularımıza bu bitkinin nasıl şifa olduğunu sunabilmektir. 

  Çörek Otu Süt Yaparmı

  Çörek Otu Kullanımı ve süt yapıcı etkisi; Çörek otu hormon sistemini ve ruh halini güçlendirir. En önemlisi kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Şayet düzenli olarak kullanıldığı zaman bağışıklık sistemi üzerinde çalışmasına yardımcı olan çok değerli bir bitkidir. Hamilelikten önce 5-7 ay süreyle çörek otu kullanılabilir. Çörek otu rahim kaslarının kasılmasına etkili olduğu için hamile kalındığını öğrendikten sonra çörek otu kullanımına ara verilmelidir. Ancak doğuma 2-3 gün kala yeniden başlanabilir. Anne adayları emzirme süresi boyunca kullanabilir ve emzirme süreleri mümkün olduğunca uzatmalarında yarar vardır. Böylece hem anne ve bebeğin sağlığını korumuş olur. Çörek otu hamilelikte doğum ve doğum sancısının başladığı anda üreme sistemlerinde çalışmaya başlar ve rahim kaslarının kasılmasına yardımcı olur. Bu sayede doğumu kolaylaştırır. Mucizevi bitki olan çörek otu günlük kullanımda oldukça faydalıdır. Çörek Otu öğütülmeden yenirse sindirilemez, öğütülerek yada çiğneyerek yenmesi gerekir. Çörek otu tohumunu kahvaltıdan ve yemeklerden yarım saat önce bir  tatlı kaşığı çörek otu bir bardak su ile içilmelidir. Şifalar ve Gü]]> Çörek Otu Yağı https://www.corek.gen.tr/corek-otu-yagi.html Thu, 08 Nov 2018 02:57:25 +0000 Çörek otu yağı, çoğu kişi için mucizevi bir şifa kaynağı olan çörek otu yağı, yemeklerde kullanıldığı gibi vücut sağlığı için de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Dünyanın neredeyse her yerinde ku Çörek otu yağı, çoğu kişi için mucizevi bir şifa kaynağı olan çörek otu yağı, yemeklerde kullanıldığı gibi vücut sağlığı için de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Dünyanın neredeyse her yerinde kullanılan çörek otu yağı, çoğu ülkede sağlığa sağlamış olduğu faydalardan dolayı kutsanmış tohum olarak da adlandırılmaktadır. Yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılan yağ iki farklı yöntem kullanılarak elde edilir.

  Birinci yöntem: Yeteri kadar çörek otu incecik kıyılır. Ağzı kapalı bir şişe tamamen kıyılmış çörek otu ile doldurulur. Üzerini tamamen kaplayana kadar hakiki zeytinyağı eklenip şişenin kapağı sıkıca kapatılır. Şişe 2 hafta boyunca güneş alan ve sıcak bir ortamda bekletilir.

  İkinci yöntem: 250 gr kadar hakiki zeytinyağı 50 gr öğütülmüş çörek otu ile karıştırılır. Karışım ağzı kapaklı cam bir şişeye alınarak 7 gün bekletilir. 7 gün sonra karışım çok ince bir süzek ile süzülür. Elde edilen çörek otu yağı salata, yemek ve vücut sağlığı için kullanılabilir.

  Hazır çörek otu yağı ise çörek otu tohumlarının güneşte kurutulduktan sonra preslenmesi ile elde edilir. Çörek otu yağı içeriğinde farklı yağ çeşitleri barındırmaktadır. İçeriğinde protein, alkaloitler ve saponin gibi bileşenler barındırdığı için uçucu bir yağ türüdür.

  Çörek Otu Yağı

  Çörek otu yağının faydaları

  • Çörek otu yağının bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır. Bu etkisi çalışmalarla da kanıtlanmıştır.
  • Kan şekerini düzenler ve kontrol altında tutar.
  • Çörek otu yağı doğal bir idrar söktürücüdür.
  • Sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • Çörek otu yağı, vücudu bakteri ve virüslere karşı korur.
  • İnferterferon salgısını arttırarak vücudu kanser hastalıklarına karşı korur.
  • Kas kramplarına karşı masaj yapılarak uygulanabilir.
  • Hormon dengesini koruyucu etkisi bulunmaktadır.
  • Ruh halini olumlu yönde etkiler.
  • Tansiyon ve kolesterolü düzenler.
  • Kaş, saç ve kirpik bakımı için kullanılabilir.
  • Nezle, grip, migren, baş ağrısı için 2 damla kullanıldığında faydalı olur.
  • Vücutta hücre yenilenmesini sağlar. Bu özelliği ile vücutta oluşan yaraların iyileşme sürecini kısaltır.
  • Kulak iltihaplarına karşı ağrıyan kulağa iki damla damlatıldığında ağrının hafiflemesini sağlar.
  • Saman nezlesi gibi alerjik reaksiyonlara karşı kullanılabilir.
  • Cilt sağlığı için faydalıdır. Cilde uygulandığında cildin daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar.
  • Cilt ve tırnak mantarlarına karşı kullanılabilir. Mantar için bölgeye sürülmesi yeterli olur.
  • Çörek otu yağı hafızayı kuvvetlendirmek için kullanılabilir. 1 su bardağı nane çayına 10 damla çörek otu yağı damlatılarak günde 2 defa tüketilir.
  • Sinüzitten mustarip olan kişiler sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa buruna çörek otu yağı damlatabilir.
  • Çörek otu yağı solunum borusunu genişletici etkiye sahiptir. Bu özelliği ile nefes almayı kolaylaştırır.
  • Çörek otu yağı damar tıkanıklığı ve sertliğine karşı iyi gelir.
  • Vücudu kanser hastalıklarına karşı korur.

  Çörek otu yağının diğer faydaları

  Yorgunluk ve halsizliğe karşı çörek otu yağı kullanımı: 1 şeker kaşığı çörek otu yağı 1 su bardağı taze portakal suyunun içine katılarak 10 gün boyunca devamlı içildiğinde halsizlik ve yorgunluğa karşı iyi gelir.

  Yüksek tansiyona karşı çörek otu yağı kullanımı: Sabah kahvaltı yapmadan önce 1 çay kaşığı çörek otu yağı ve 2 diş ezilmiş sarımsak karıştırılır ve taze meyve sularına eklenerek içilir. Devamında çörek otu yağı ile haftada 2-3 defa vücuda masaj yapılır ve masajdan sonra güneşe çıkılır. Bu işlem 1 ay boyunca düzenli tekrarlandığında tansiyon sorununa karşı fayda sağlanabilir.

  Kirpik ve kaş bakımı için çörek otu yağı kullanımı: Çörek Otu Saç https://www.corek.gen.tr/corek-otu-sac.html Thu, 08 Nov 2018 12:51:48 +0000 Çörek Otu Saç,Günümüzde bireyler saç bakımına aşırı önem vermektedir. Birçok kişi saç dökülmeleri, saçta oluşan kepek, koparak dökülmeler ve diğer  sorunlar nedeniyle saçlarıyla ilgili sorun yaşamaktadır. Saç ile y Çörek Otu Saç,Günümüzde bireyler saç bakımına aşırı önem vermektedir. Birçok kişi saç dökülmeleri, saçta oluşan kepek, koparak dökülmeler ve diğer  sorunlar nedeniyle saçlarıyla ilgili sorun yaşamaktadır. Saç ile yaşanan bazı sorunlar genetik olabileceği gibi bazı sorunlarda kullanılan şampuan ya da diğer nedenlerden dolayı gerçekleşmektedir. Saç ile yaşanan sorunların artması sonucunda saç ile ilgili üretilen ürünlerin sayısı da artmıştır. Çeşitli saç bakım ürünleri ile birlikte saç da oluşan problemler önlenmeye çalışılmıştır. Saç ile ilgili genellikle saç dökülmesi ve saç da kepek problemi yaşanmaktadır. Saç dökülmesi genetik olabileceği gibi aşırı stresten dolayı da kaynaklanabilir. Birçok kişi saç bakım ürünü olarak piyasada var olan ilaçların yerine bitkisel yöntemleri denemektedir. Yapılan araştırmalara göre saç dökülmelerine ve saçta oluşan kepek problemine karşı çörek otu  diğer ürünlere göre daha çok fayda sağlamaktadır. Çörek otu  saç dökülmelerine iyi gelmektedir. Özellikle nedeni bilinmeyen saç dökülmelerini önlemekte ve hatta dökülen saçları da geri getirmektedir. Ayrıca çörek otu genetik sebeplerden dolayı gerçekleşen saç dökülmelerini engellemektedir.  Saç dökülmeleri genellikle saçların bakımsız ve yıpranmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bakımı yapılmayan ve gerekli özen gösterilmeyen saçlarda dökülmeler çok fazla olur. Bu nokta da çörek otu yağı saçtaki bütün aksaklıkları gidermekte ve saç için gerekli olan bakımı sağlamaktadır. 


  Çörek Otu Saç
  Çörek otundan saç için kür,
  • 2 tatlı kaşığı çörek otu yağı 
  • 2 çay kaşığı limon suyu 
  • 2 tatlı kaşığı çam terebentin esansı 
  • 3 çorba kaşığı ıhlamur yağı 
  Çörek otundan saç için kürün uygulanışı,

  Derin bir kabın içerisine bütün malzemeleri koyun ve karıştırın. Daha sonra hazırladığınız kürü saçlarınızın diplerine gelecek şekilde uygulayın. Saç diplerinden  başlayarak saçlarınızın  uç kısımlarına kadar sürün.  Kürün hepsini saçınıza uyguladıktan sonra yaklaşık 20 dakika bekleyin. Bekleme süresi bittikten sonra saçlarınız ılık bir su ile şampuan ya da sabun ile yıkayın. Bu kürü haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır. Bu kür saç dökülmelerine engel olacak ve kırılmaları önleyecektir. 

  Çörek otunun saça faydaları
  • Saç dökülmelerine engel olur
  • Dökülen saçların yerine yenisinin çıkmasını sağlar
  • Saç ile ile ilgili yaşanan rahatsızlıkları engeller. Özellikle saç kıran hastalığının tedavisinde kullanılabilir.
  • Çörek otu  saçların güçlenmesini sağlar ve saç köklerinin güçlendirir.
  • Saç tellerindeki kırılmaları önler ve kırılarak dökülmelere iyi gelir. 
  • Çörek otu  saçların güçlenmesi ve sağlıklı olması için gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlar.
  • Saçların parlak görülmesini sağlar.
  • Çörek otunun içerisinde bulunan asitler saçların uzamasını sağlar. 
  ]]>
  Çörek Otu Kürü https://www.corek.gen.tr/corek-otu-kuru.html Thu, 08 Nov 2018 22:42:19 +0000 Çörek Otu Kürü, Çörek otu Türkiye de hemen hemen her bölgede yetişen ve dünyanın da birçok ülkesinde yetişen, ince yapraklı otsu bir bitki türüdür. Çörek otunu birçok yerde kullanmak mümkündür. Özellikle çörek ve b Çörek Otu Kürü, Çörek otu Türkiye de hemen hemen her bölgede yetişen ve dünyanın da birçok ülkesinde yetişen, ince yapraklı otsu bir bitki türüdür. Çörek otunu birçok yerde kullanmak mümkündür. Özellikle çörek ve börekler de kullanılır. Tam bir şifa kaynağı bir bitkidir. İnsan vücudu için oldukça faydalıdır. Kürü yapılır, yoğurt da katılarak yenir ve daha birçok şekilde tüketilir. Hangi şekilde tüketirseniz tüketin çörek otunun faydası çok olur. Biz bugün çörek otu kürü yapalım.

  Çörek otu kürü için gerekli malzemeler,
  • Yarım çorba kaşığı çörek otu
  • 1 su bardağı bal ya da pekmez
  Çörek otu kürü yapılışı:,

  İlk önce çörek otunu havan sa iyice dövün. Yoksa bütün yenildiği zaman sindirilmez ve hiç bir faydası olamaz. Çörek otunu ezdikten sonra bal ya da pekmeze katın. (Şeker hastaları yoğurtta da katıp yiyebilir.) Bu karışımı cam bir şişeye koyup bir dolaba koymadan saklayın. Bir hafta aç karnına iki öğün yiyebilirsiniz.

  Çörek Otu Kürü
  Çörek otunun faydaları
  • Virüs, mikrop ve mantara karşı oldukça etkilidir.
  • Kan şekerini düşürür.
  • İdrar söktürücü özelliği sayesin de safrayı rahatlatır.
  • Damar hastalıklarını engelleme özelliği vardır.
  • Çocuklar da özellikle astım ve alerji sorunlarına iyi gelir.
  • Çörek otunun hiç bir yan etkisi yotur. Hamileler de kullanabilir. Hamilelik dönemindeki şikayetleri en aza indirir.
  • Deri hastalıkların da yağı oldukça faydalıdır. Özellikle egzama sorunu yaşayanlar bu yağı kullanabilirler.
  • Hazmı kolaylaştırır, zayıflamaya yardımcı olur.
  • Hazımsızlık ve mide şişliğine çörek otu oldukça faydalıdır.
  • Hemoroit problemine iyi gelir. Çünkü damarları güçlendirerek kan dolaşımını hızlandırır.
  • Çörek otu bağırsağın düzenli olarak çalışmasını sağlar.
  • Saç dökülmesi ve kepek gibi problemlere karşı oldukça fayda sağlar.
  • Doğal antibiyotik etkisi vardır. Kanser başta olmak üzere yaygın hastalıklara karşı da faydası vardır.
  • Çörek otu yağı kadınların adet dönemin de oluşan sancılara iyi gelir. Bunun yanı sıra diş ağrılarında da iyi bir sonuç gösterir.
  ]]>
  Çörek Otu Çayı https://www.corek.gen.tr/corek-otu-cayi.html Fri, 09 Nov 2018 14:13:24 +0000 Çörek Otu Çayı, özellikle sağlığımız açısından sürekli olarak tüketilmesi gerekli olan doğal ve faydalı ola bitkisel çayların başında gelmektedir. Ayrıca çörek otu vücudunuzda bulunan her türlü rahatsızlığa ve pe Çörek Otu Çayı, özellikle sağlığımız açısından sürekli olarak tüketilmesi gerekli olan doğal ve faydalı ola bitkisel çayların başında gelmektedir. Ayrıca çörek otu vücudunuzda bulunan her türlü rahatsızlığa ve pek çok hastalığa karşı korumada şifa kaynağı olan en değerli bitkilerden birisidir. Fakat çörek otu çayının hem kullanım şekli hem de dozu oldukça iyi ayarlanarak hazırlanmalıdır. Ayrıca çörek otu çayından daha önemlisi de çörek otunun kendisinin tüketilmesi sağlık açısından çok daha faydalı olmaktadır. Çünkü çörek otu tohumu çörek otunun en fazla etki gösteren kısmıdır. 

  Çörek Otunun Faydaları, 

  Çörek otu özellikle alınan besinlerin hazmını kolaylaştıran etkisi bulunmaktadır. Ayrıca çörek otunun hem idrar söktürücü özelliği hem de kanser hastalıklarına karşı en iyi koruyucu gıda maddesidir. Adet sıkıntısı olan kişiler kullandığında adet söktürücü özelliğinin yanı sıra kalp ve damar hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi aynı zamanda kolesterolü de düşürmektedir. Vücuttaki kan şekerini düşürür, emziren annelerin sütünde artış gösterir. Vücutta bulunan zararlı maddeleri temizleyerek arındırır. Vücutta mevcut olan yaraların iyileşme sürecini oldukça hızlandırır. Çörek otu doğru kullanıldığı taktirde zayıf olan kişilere kilo almasında oldukça yardımcı olmaktadır. Hatta doğru kullanımda kişinin iştahının kesilmesini sağlayarak zayıflamasında yardımcı olmaktadır. Çörek otu hem kas hem de diş ağrılarını büyük ölçüde giderirken, uyku probleminde olumlu sonuçlar göstermektedir. Çörek otu kullanan kişin hafızası daha kuvvetlidir, ayrıca kullanan kişinin cildi daha parlak ve canlıdır. Vücutta alınan gıdalardan ya da farklı maddelerden alerjik durum olmasını engeller. Çörek otu kişinin ruh haline oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca mide ve bağırsaklarda meydana gelen gazları gidermede en etkili olan gıda maddesidir.

  Çörek Otu Çayı
  Çörek Otu Çayının Hazırlanışı, 

  Öncelikle hazırladığınız bir çay bardağı kaynamış suyun içerisine öğütülmüş olan çörek otundan 1 çorba kaşığı kadar ilave edilir. Daha sonra çörek otu çayını hazırlayacağınız  bardağın ağzı kapatılır ve yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika arasında demlenmesi sağlanır. Çörek otu çayının demlenme süresi dolduktan sonra süzgeç ile süzerek içime hazırlayın.
  ]]>
  Çörek Otu Diyeti https://www.corek.gen.tr/corek-otu-diyeti.html Fri, 09 Nov 2018 18:07:52 +0000 Çörek otu diyeti, Çörek otu ince yapraklı otsu tarla bitkisidir. Bitki olduktan sonra yapraklarını arasındaki tohumların ezilerek çıkarılmasında oluşur. Bitkinin dallarında yetişen kapsül şeklindeki tohumdur. Çörek otunda Çörek otu diyeti, Çörek otu ince yapraklı otsu tarla bitkisidir. Bitki olduktan sonra yapraklarını arasındaki tohumların ezilerek çıkarılmasında oluşur. Bitkinin dallarında yetişen kapsül şeklindeki tohumdur. Çörek otunda birçok vitamin vardır. Vücuda faydalı ve birçok hastalığın tedavisi olarak da kullanılır. Çörek otu bağışıklık sitemine, cinsel gücü arttırmada, zayıflamak isteyen kişilerin zayıflatmada, iltihap önleyici, kandaki şeker miktarını düzenlemede, mide bulantısı gibi bir çok faydaları vardır. Çörek otu en fazla zayıflama da kullanılır. Çörek otu kullanan kişi sabah akşam yemeklerinde bir çay kaşığı yenilmeli ve arkasında bir bardak su içilmelidir. Çörek otu iştahı keser ve insana doymuş hissi verir. 

  Çörek Otu Diyeti
  Çörek otu diyeti: Kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce 1 tatlı kaşığı çörek otu çiğnenerek yenilir ve bir bardak su ile yutulur. Her yemekten önce uygulanır düzenli  bir şekilde. Bu diyette yazılan dan başka bir şey yapılmasına gerek yoktur. Çörek otu sindirimi güçlendirdiği ve metabolizmayı hızlandırdığı için bir tatlı kaşığı çörek otu her yemekten sonra yeterlidir. Fazla tüketildiği zaman mideye zarar verme olasılığı oldukça yüksektir. Bir ay düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman faydaları mutlaka görülecektir. Çörek otu çiğnenerek yenilmelidir. Yoksa direk yutulursa çörek otu faydasını vermez ve bir etkisi olmaz. Çörek otu hafif acıdır. Pasta yapımında da çok tercih edilir. Çörek otu iştahı kapatarak, karaciğeri temizler ve metabolizma hızlanarak sindirim gerçekleşir.
  ]]>
  Güzel Haşhaşlı Çörek https://www.corek.gen.tr/guzel-hashasli-corek.html Fri, 09 Nov 2018 21:58:54 +0000 Güzel Haşhaşlı Çörek, büyük küçük herkes tarafından büyük bir beğeniyle tükettiği mükemmel bir çörek çeşidi olarak bilinir. Güzel haşhaşlı çöreğin hazırlanışında kullanılan haşhaş çöreğimizin Güzel Haşhaşlı Çörek, büyük küçük herkes tarafından büyük bir beğeniyle tükettiği mükemmel bir çörek çeşidi olarak bilinir. Güzel haşhaşlı çöreğin hazırlanışında kullanılan haşhaş çöreğimizin ana malzemesini oluşturmaktadır ve çöreğe şahane lezzeti veren haşhaş çöreğe vermiş olduğu leziz aroması ile çöreği tüketen herkesin beğeniyle yemesine neden olan iç malzemedir. Bu çöreği hafta sonu kahvaltılarında, özel günlerinizde, çay saatlerinizde veya canınız ne zaman çıtır çıtır mükemmel bir çörek çektiği zamanlarda hazırlayarak sevdikleriniz ve kendiniz için şahane bir çörek ziyafeti çekebilirsiniz.

  Güzel Haşhaşlı Çörek İçin Gerekli Malzemeler

  Güzel Haşhaşlı Çörek Hamuru için

  • 3 su bardağı un
  • 1 kahve fincanı sıvı yağ
  • 1 paket yaş maya
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 1 adet yumurta
  • 2 çorba kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz

  Güzel Haşhaşlı Çörek İç Harcı İçin

  • 100 gr haşhaş
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 tane yumurta akı
  • 1 çay bardağı dövülmüş ceviz içi

  Güzel Haşhaşlı Çörek Hazırlanışı

  Hazırlığımıza ilk olarak çöreğimizin hamurunu mayalayarak başlayalım. Yoğurma kabımıza öncelikle 3 su bardağı elenmiş unu alarak ortasının da bir çukur oluşturarak çukurun içine 1 su bardağı ılık sütü döktükten sonra sırasıyla maya, toz şeker, yumurta, sıvı yağ ve tuz ilave ederek yoğurmaya başlayalım. İyice yoğrularak yumuşak ve ele yapışmayacak bir kıvamda yoğurduktan sonra hamurumuzun üzerine bir kapak kapatarak 1 saat kadar hamur hacminin iki katına çıkıp kabarana kadar mayalanmasını bekleyelim. Hamurumuz mayalanırken bizde çöreğimizin iç harcını hazırlayalım. Uygun bir kabın içine 100 gr haşhaşı alarak üzerine 1 çay bardağından bir parmak kadar fazla sıvı yağı ve 1 adet yumurta akı ilave ederek karışımı iyice karıştırarak hazır hale getirelim.

  Güzel Haşhaşlı Çörek

  Daha sonra mayalanan hamuru tezgahımızın üzerine alarak eşit iki bezeye ayırdıktan sonra tezgahımızı sıvı yağ yardımıyla iyice yağlayalım. Ardından ilk bezeyi yağlanmış tezgahın üzerine alıp parmak uçlarınızla bastırarak hamuru incelttikten sonra elimizle çekiştirerek büyülte bildiğimiz kadar büyütelim. İncelttiğimiz hamurun üzerine haşhaşlı iç harçtan bolca sürüp üzerine çekilmiş ceviz içi serpiştirerek hamurun bir kenarından tutarak çekiştire çekiştire rulo şekline getirerek saralım. Ardından rulo şeklinde sarılan hamuru her iki ucundan tutup ters burgu şeklinde çevirelim.

  Daha sonra burgu şekline getirilen hamuru yağlanmış fırın tepsisinin uzunluğuna göre keserek tepsiye yerleştirelim. Aynı işlemleri ikinci bezeye de uygulayarak tepsimize yerleştirelim. Tepsiye yerleştirilen hamurları 10-15 dakika kadar da tepside mayalandırdıktan sonra 185 derecede önceden ısıtılmış fırına vererek haşhaşlı börekler nar gibi kızarıncaya kadar pişirerek fırından çıkartalım. Artık güzel haşhaşlı çöreğimiz hazır çöreklerin ilk sıcaklığı çıktıktan sonra sıcak sıcak servis yapalım. Afiyet olsun...

  ]]>
  Tatlı Çörek https://www.corek.gen.tr/tatli-corek.html Sat, 10 Nov 2018 04:39:37 +0000 Tatlı Çörek, özellikle çocukların severek tükettikleri hamur işidir. Çöreği ister iki renkli isterseniz sade olarak hazırlayabilirsiniz. Çoğunlukla çörekleri küçük top kek şeklinde yapılıyor ama farklı şekillerde de ç Tatlı Çörek, özellikle çocukların severek tükettikleri hamur işidir. Çöreği ister iki renkli isterseniz sade olarak hazırlayabilirsiniz. Çoğunlukla çörekleri küçük top kek şeklinde yapılıyor ama farklı şekillerde de çörekler yapılmaktadır. Hanımlar çöreği arkadaşları ile gün yaptığında patates salatasının ya da kısırın yanına ek olarak yapmaktadır. Ayrıca küçük kek şeklinde görünümü daha güzel olmaktadır. ancak çöreği yaparken en önemli püf noktası ise hamurun mayalanma kısmıdır. Genellikle pek çok hanım benim elimden mayalı hamurlar güzel olmuyor diye duymuşuzdur. Fakat hamuru mayalama sistemini doğru olarak uygulanmaz ise hamurunuz istediğiniz şekilde kabarmaz. Özellikle sabah kahvaltısında tuzlu çörek tercih edilirken her kişinin damak lezzeti farklı olduğu için pek çok kişide sabah kahvaltısında ya da ikindi zamanı atıştırma olarak tatlı çörek yemeyi tercih etmektedir. Çöreğin yapılışı oldukça kolay ve keyiflidir. Sevdiklerinizin ağzını tatlandırmak için sizde çörek yapmaya ne dersiniz.

  Tatlı Çöreğin Hamuru İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 4 yemek kaşığı toz şeker
  • 4 su bardağı un
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1 paket yaş maya ya da instant maya
  Tatlı Çöreğin Arasına Sürmek İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 1 su bardağı ince şekilde çekilmiş fıstık ya da fındık içi
  • 4 yemek kaşığı tere yağ
  • 4 yemek kaşığı toz şeker
  • 1,5 yemek kaşığı kakao
  Tatlı Çöreğin Üzerine Sürmek İçin 
  • 1 adet yumurta sarısı
  Tatlı Çörek
  Tatlı Çöreğin Hazırlanışı, çöreğin hamurunu hazırlamak için geniş bir mayalama kabının içerisine ılık sütü, mayayı, toz şekeri, sıvı yağı ve unu ilave ederek hamur kıvamını alıp toparlanana kadar yoğuralım. Özellikle yoğurma işlemine dikkat edelim, çünkü pürüzsüz olan bir hamura ihtiyacımız var. Hamuru yoğurduktan sonra kabın kapağını kapatalım ver yarım saat mayalanmaya bırakalım. Hamur mayalanırken diğer tarafta tavanın içerisine tere yağını ekleyelim ve üzerine fındık ya da fıstık içini toz şekeri ekleyerek karıştıralım. Daha sonra mayalanan hamuru çok ince olmamak şartı ile dikdörtgen şekli vererek açıyoruz. Hazırladığımız fıstıklı harcı açılan hamurun her tarafına güzelce sürüyoruz. Hamurun geniş kısmından başlayarak rulo şekli vererek sarıyoruz. Sardığımız rulo hamuru uzunlamasına ikiye bölelim ve ister saç örgüsü yapın isterseniz birbiri ile dolayarak birleştirin. Fırın tepsisine bütün hamurları bu şekilde hazırlayalım. Daha sonra hamurların üzerine yumurta sarısını sürelim. Önceden 180 derecede ısınmış fırında kızarana kadar çörekleri pişirelim. Bu arada hamuru rulo yaptığınız zaman uzun olduğu için ikiye bölerek pişirirseniz iki ayrı çörek olur. Çörekleri iki ayrı tepside ya da büyük tepside pişirmek daha iyi olur. Bu hazırladığınız çöreğin dışı kıtır içi ise çok yumuşak oluyor. Soğuduktan sonra servis yapalım. Afiyet olsun.
  ]]>
  Çörek Otu Maskesi https://www.corek.gen.tr/corek-otu-maskesi.html Sat, 10 Nov 2018 14:17:36 +0000 Çörek Otu Maskesi ,Günümüzde birçok kişi cilt bakımına önem vermektedir. Cilde oluşan sivilce yada siyah noktalar için kişiler birçok yöntem denemektedir. Cilt problemlerine karşı piyasada sayısız ürün bulunmaktadır Çörek Otu Maskesi ,Günümüzde birçok kişi cilt bakımına önem vermektedir. Cilde oluşan sivilce yada siyah noktalar için kişiler birçok yöntem denemektedir. Cilt problemlerine karşı piyasada sayısız ürün bulunmaktadır. Kişiler kesin çözüm sağlayabilmek için piyasadaki ürünlerden çok doğal bitkisel yöntemleri tercih etmektedirler.  Bitkisel yöntemler hem daha ekonomik olmakta hem de yan etkisi hiç bulunmamaktadır. Piyasadaki birçok ürünün sayısız yan etkisi bulunmaktadır. Cilt bakımı için tercih edilen bitkisel yöntemlerden biri de çörek otudur. Çörek otunun cilt için sayısız faydası bulunmaktadır. Çörek otu cilde parlaklık vermekte ve ciltte oluşan sivilce ve siyah noktalara iyi gelmektedir. Uzun süre yapılan bakımların yanı sıra çörek otu basit bir uygulama ile cildinizi istediğiniz güzelliği kazandırmaktadır. Çörek otu cilt lekelerini iyi gelmektedir. Hücre yenilenmesini  sağlar ve böylece ölü derilerin ciltten atılmasını  sağlayarak cildin yenilenmesini sağlar. Çörek otu cilt sarkmalarına  iyi gelir. Özellikle ciltte meydana gelen egzama ve mantar gibi sorunlara iyi gelmektedir.  Çörek otu ilk kullanımdan itibaren  cilde hemen fayda sağlamaktadır. Cilt için bu kadar fayda sağlayan çörek otu maskesinin yapılışı hem  çok pratik hemde çok kolaydır. Cilt için bu kadar faydalı olan çörek otu maskesinin yapılışı şu şekildedir; 

  Çörek Otu Maskesi
  Çörek otu maskesi için gerekli malzemeler
  • 1 çorba kaşığı çörek otu 
  • 1 çay kaşığı bal 
  • 2 damla limon suyu 
  • 2 damla zeytin yağı 
  Çörek otu maskesi hazırlanışı; 

  Çörek otu maskesi için öncelikle çörekleri metal bir kap kullanmadan iyice ezin. Çörekleri ezmek için ahşap malzeme kullanmanız gerekmektedir.  Çörekleri un gibi olacak şekilde ezdikten sonra derin bir kabın içerisine koyun. Daha sonra üzerine bir kaşık balı ekleyerek iyice karıştırın. Macun kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra üzerine limon  ve birkaç damla zeytin yağını ilave ederek karıştırın. Böylece maske hazır olacaktır. Maskeyi cildinize uygulamadan önce cildinizi iyice temizleyin. Cildinizi temizledikten sonra maskeyi masaj yaparak cildinize uygulayın. Temiz bir cilde uyguladığınız maske daha faydalı olacaktır. Maskeyi yaklaşık 20 dakika cildiniz de bekletin. Bekleme süresi bittikten sonra cildinizi ılık bir su ile temizleyin ve cildinizi kurulayın.  Cildi kuru olan kişiler bu maskeyi hazırlarken maskenin içine limon suyu eklememeleri gerekir. Ayrıca tüylenme sorunu yaşayan kişilerde zeytin yağı eklememelidir.   Bu maske ciltteki yara lekelerine, doğum lekelerine ve sivilcelere iyi gelecektir. Ayrıca cildi sıkılaştıracak cildin parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır. 
  ]]>
  Çörek Otu Tohumu https://www.corek.gen.tr/corek-otu-tohumu.html Sun, 11 Nov 2018 13:48:33 +0000 Çörek otu tohumu, binlerce yıldır tüm dünyada birçok hastalığın tedavisi olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde sağlık adına faydalı birçok vitamin, mineral bulunmaktadır. Sağlığa şaşırtıcı şekilde katk Çörek otu tohumu, binlerce yıldır tüm dünyada birçok hastalığın tedavisi olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde sağlık adına faydalı birçok vitamin, mineral bulunmaktadır. Sağlığa şaşırtıcı şekilde katkı sağladığı için hastalıkların tedavisinde ilaç olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde A, C, H, B1, B2 ve B6 vitaminlerinin yanı sıra, selenyum, çinko, magnezyum gibi mineraller de bulunmaktadır. Uçucu olmayan yağlar, nigellon, palmitik asit, bakır, fosfor, kalsiyum ve potasyum bakımından da zengindir.

  Çörek otu tohumunun faydaları

  Kanser: Çörek otu tohumu, kolon, pankreas, göğüs ve beyin kanseri gibi kanser hastalıklarına karşı alternatif bir tedavi olarak kullanılabilir. Yapılan bir çalışmaya göre çörek otu tohumu kanserli hücrelerin onarılmasını sağlamaktadır. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyici etkisi bulunmaktadır.

  Hipertansiyon: Kan basıncının normal seviyeden daha üstte seyretmesi durumu hipertansiyon olarak tanımlanmaktadır. Hipertansiyon başta kalp hastalıkları olmak üzere daha pek çok hastalığa yol açabilir. Çörek otu tohumu kan basıncını düzenleyerek kontrol altına alma özelliğindedir. Bu özelliği yapılan araştırmalar sonucunda da kanıtlanmıştır. Düzenli olarak çörek otu tüketmek kolesterolün düşmesini, damarların temizlenmesini sağlayarak iyi kolesterolün artmasına yardımcı olur.

  Antioksidan: Antioksidan etkisi de bilimsel olarak kanıtlanan çörek otu, strese karşı fayda sağlamaktadır. Bu etkisi ile kanser tedavisi gören hastalara uygulanan radyasyon tedavisinin yan etkilerini minimum seviyeye indirmek için uzmanlar tarafından önerilen bir bitkidir.

  Çörek Otu Tohumu

  Mineral ve vitaminler: İçeriğinde sağlık için faydalı birçok vitamin ve mineral barındıran çörek otu tohumunun içinde 100'den daha çok kimyasal bileşen bulunmaktadır.

  Astım: İltihap giderici ve önleyici etkisi olan çörek otu tohumu iltihaplı hastalıkların tedavisinde de başarılı sonuçlar vermektedir. Özellikle çok sık karşılaşılan astım gibi hastalıklarda tedavi edici özellik sağlamaktadır.

  Bağışıklık sistemi: Özellikle radyasyona maruz kalan hastalarda bağışıklık sistemini güçlendirici etki sağlayan çörek otu bağışıklık sisteminin fonksiyonel bir şekilde çalışmasını sağlar.

  Epilepsi: Epilepsi hastalarında düzenli olarak kullanılan çörek otu epilepsi nöbetlerini büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu etkisi araştırmalarca da doğrulanmıştır.

  Boğaz ağrısı: Gırtlak ve akut bademcik iltihabı nedeniyle ortaya çıkan boğaz ağrılarına karşı çörek otu tohumu iyi gelir.

  Saç sağlığı: Saç bakımı için yaygın bir şekilde kullanılan çörek otu saçları nemlenmesini, kuvvetlenmesini ve güçlenmesini sağlar. Ayrıca saçların daha çabuk uzamasına yardımcı olur.

  Şeker hastalığı: Özellikle Tip2 diyabet hastalarında çörek otunun kan şekerini düzenleyici etki yaratmaktadır.

  Enerji: Düzenli çörek otu tüketimi vücudu direncini arttırarak daha enerjik olmayı sağlar. Mevsim geçişlerinde yaşanan yorgunluk ve halsizlik sorunlarına karşı da iyi gelir.

  Sedef hastalığı: Çörek otu sedef hastalığına karşı topikal olarak kullanıldığında hastalık nedeniyle oluşan belirtilerin azalmasını sağlar.

  Çörek otu tohumu kullanımı: Çörek otu tohumu günde en fazla 2 gram ya da 1 şeker kaşığı olacak şekilde kullanılmalıdır.

  Çörek otu tohumunun yan etkileri

  Çörek otu tohumu sağlık için çok faydalı bir bitki olsa da bilinçsiz kullanımlarda bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Özellikle tansiyon, diyabet, epilepsi, kalp hastalıkları gibi bazı hastalıklara karşı düzenli ilaç kullanan  kişiler için çörek otu tüketimi önerilmemektedir. Gıdalar ile beraber tüketilen çörek otu güvenilir kabul edilmektedir. Emzirme ve gebeli]]> Cevizli Tahinli Çörek https://www.corek.gen.tr/cevizli-tahinli-corek.html Mon, 12 Nov 2018 12:34:30 +0000 Cevizli tahinli çörek, Türkiye'de hamur işleri fazlasıyla tüketilmektedir hiç akla gelmeyecek gıdalarda çeşitli börekler çörekler yapma kabiliyeti vardır. Biz Türk milleti olarak hepiniz de börek çörek fazlasıyla karbonhidr Cevizli tahinli çörek, Türkiye'de hamur işleri fazlasıyla tüketilmektedir hiç akla gelmeyecek gıdalarda çeşitli börekler çörekler yapma kabiliyeti vardır. Biz Türk milleti olarak hepiniz de börek çörek fazlasıyla karbonhidrat içerikli olmasına rağmen severek tüketmekteyiz. Türk mutfağında şok fazla çörek çeşidi bulunmaktadır tahinli cevizli çörek bunlardan sadece birisidir. Oldukça lezzetli ve puf puf bir çörek üstelik ne kadar durursa dursun bayatlamaz bu özelliği sayesinde de tercih edebilirsiniz. Cevizli tahinli çöreği dondurucularımızda saklayıp daha sonra ihtiyaç duyduğunuzda mikro dalga fırınlarda ısıtıp tüketebilirsiniz. Biz hanımlar için büyük kolaylıktır. Cevizli tahinli çöreği ister kahvaltılarınız da ister beş çayları ve kabul günlerinizde sevdiklerinize ve arkadaşlarınız keyifle ikram edebilirsiniz. Neredeyse her hafta sonu severek yaptığım ve ailemin de bayılarak tükettiği bu çöreği hepinize tavsiye ediyorum. Denediğinizde ne söylemek istediğimi anlayacaksınız. Okuldan anne acıktım diyerek gelen çocuklarınız içinde iyi bir atıştırmalıktır. Cevizli tahinli çöreği bu kadar met edip anlattık tarifini yazmasak olmaz öyle değil mi Sizlerle paylaştığım tarife uyarak enfes çörekler hazırlayabilirsiniz.


  Cevizli Tahinli Çörek
  Cevizli tahinli çörek için gerekli malzemeler:
  Hamuru için 
  • 2 Adet yumurta,
  • 1 su bardağı süt,
  • 1 su bardağı sıvı yağ,
  • 1 su bardağı su,
  • 40 gram maya,
  • 2 yemek kaşığı toz şeker,
  • 1 tatlı kaşığı tuz,,
  • Alabildiğince un.
  İç malzemeleri:
  • 1 su bardağı tahin,
  • 1 su bardağı ceviz içi,
  • 2 yemek kaşığı toz şeker,
  • 200 gram margarin veya tere yağ,
  Cevizli tahinli çörek  hazırlanışı: 

  Öncelikle bir bardak sütü ısıtıp derin bir kaseye koyduğumuz 40 gram mayanın üzerine döküp şeker atıyoruz. Maya kabarıp köpürünce ye kadar bekliyoruz. Ardından iki adet yumurtanın birisinin sarısını ayırıp diğerini tamamını koyuyoruz. sıvı yağı ve tuzu da ekleyip yavaş yavaş un ilave edip yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde etmeliyiz. Unu ona göre ayarlamak gerekir. Yoğurduğumuz hamuru bir kenara koyup içini hazırlıyoruz. Ayrı bir yerde küçük bir tavaya 200 gram margarin veya tere yağ eritip üzerine tahin ve toz şekeri ekleyip karıştırıyoruz. Hazırladığımız iç malzemelerini bir kenara koyup yoğurduğumuz hamuru dörde bölüyoruz.  Dörde böldüğümüz hamurdan bir parçasını alıp oklava ile çok inceltmeden açıyoruz. arasına hain karışımını sürüyoruz ve ceviz serpiyoruz. ardından diğer parçayı açıp  tahin sürdüğümüz parçanın üzerine seriyoruz. Aynı şekilde tahinli iç malzemeden sürüp ceviz serpiyoruz. Bu işlem bütün malzemeler bitinceye kadar tekrarlanıyor. Bürün malzemeler bitince açtığımız ve tahin sürdüğümüz hamuru kol böreği şeklinde rulo sarıyoruz. Ardından iki parmak kalınlığında  kesip tepsiye düz bir şekilde diziyoruz. Tepsiye yağlı kağıt serip Cevizli tahinli çöreği dizmeniz de fayda var. Tahinli çöreklerin üzerine ayırdığımız bir adet yumurta sarısını sürüp önceden ısıttığımız 200 derece fırında altı üstü kızarıncaya kadar pişiriyoruz. Şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun.
  ]]>
  Çörek Otu Yetiştiriciliği https://www.corek.gen.tr/corek-otu-yetistiriciligi.html Mon, 12 Nov 2018 19:47:54 +0000 Çörek Otu Yetiştiriciliği; Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilmektedir. Dünyada bir çok ülkede yetiştirilmektedir. Tarla bitki olarak bilinen  çörek otu ince yapraklıdır ve  siyah küçük tanecikler şeklindedir Çörek Otu Yetiştiriciliği; Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilmektedir. Dünyada bir çok ülkede yetiştirilmektedir. Tarla bitki olarak bilinen  çörek otu ince yapraklıdır ve  siyah küçük tanecikler şeklindedir. Yaklaşık olarak boyları 40 cm kadardır. Tohumlar ağaçların dallarında yetişmektedir. İçeriğinde birçok vitamin ve vücuda oldukça faydalı olan moleküller içermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği olan bu  bitki modern tıpta da oldukça kullanılan bir bitkidir. Bu bitki antioksidan özelliği taşımaktadır ve iltihap oluşumunu engellemektedir. Bitkinin yağı çıkartılır ve oldukça da faydalıdır. Çörek otu zayıflama açısından da oldukça faydalı bir bitkidir. İçeriğinde yüksek miktarda karbonhidrat bulunmaktadır. A, B  ve C vitaminleri içermektedir. Yurt dışında yapılan araştırmalara göre, tıp alanında bir çok hastalığın tedavisinde kullanılması önerilmektedir. Alerjik rahatsızlıklara karşı tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Bitki nektar açısından oldukça faydalıdır. Son dönemler de çörek otu yağı piyasada oldukça yaygın bir şekilde satılmaktadır.

  Çörek Otu Yetiştirmenin Püf Noktaları,

  Çörek otu çiçeği beş yapraklıdır, yaprakları çanak biçiminde, uçları yuvarlak ve sivri biçimdedir. Dallanan gövde 20 - 60 cm arasında büyümektedir. Yaprakları tüysüz bir yapıya sahiptir. Bitkini kendisine has kapsülü  içerisinde gelişim göstermektedir. Bu bitki için en uygun zaman, çapa bitkilerinden sonraki zamandır. Ekim öncesi toprağın en iyi şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu bitki çok kumlu toprakları istemez ve mibze ile ekimi yapılmaktadır. Mibzerle ekim yapılırsa sıra mesaferinin 20 cm olması gerekmektedir. Kapsüller siyahlaşmaya başladığı zaman ise hasat zamanı gelmiş demektir. Bitkinin tanelerinin dökülmemesi için gün ağarmadan çok erken toplanması gerekmektedir. Toprağı daha verimli hale getirmek istiyorsak iyi yanmış hayvan gübresi kullanmamız gerekebilir yada orta dozda kimyasal gübrelemeye başvurabiliriz. Çörek Otu YetiştiriciliğiTohum ekildikten yaklaşık bir hafta sonra çimlenmeye başlayacaktır. Toplanma aşaması ise 2 hafta kadar sürecektir.  Bitkinin hasatı orak, tırpan yada biçme makineleri ile yapılabilmektedir. Böylece üründen yüksek verim almak makineler sayesinde oldukça basit bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. Biçimden sonra demetler halinde aralıklarla dik dik dizilir ve kurutulur. Kurduktan sonra harman yapılır. Harmandan sonra tohumlar tekrar kurutulur ve kuruduktan sonra çuvallanır satışa hazır hale getirilir. Ortalama çörek otu tohum verimi dekara 170- 240 kg kadardır. Çörek otu uçucu yağ, saponin tanenli maddeler içermektedir. Halk arasında çörek otu mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Gaz söktürücü bir etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca hoş kokusu nedeniyle hem ilaç  sektöründe hem de evlerde baharat olarak kullanılmaktadır.
  ]]>
  Çörek Otu Faydaları https://www.corek.gen.tr/corek-otu-faydalari.html Tue, 13 Nov 2018 04:57:59 +0000 Çörek otu faydaları, çörek otu oldukça faydalı olan bir bitkidir ve ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünya da kullanılmaktadır. Afrika'nın kuzey kesimlerinde, Hindistan'da, Avrupa'da, Amerika'da ve bizim ülkemizde yeti Çörek otu faydaları, çörek otu oldukça faydalı olan bir bitkidir ve ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünya da kullanılmaktadır. Afrika'nın kuzey kesimlerinde, Hindistan'da, Avrupa'da, Amerika'da ve bizim ülkemizde yetiştirilir. Ülkemizde bütün illerde yetişmesi mümkün olan bir bitkidir. Çörek otunun faydalarına bakacak olursak 

  Çörek Otu Faydaları
  Çörek otunun faydaları 
  • Çörek otu tam bir vitamin deposudur ve bu nedenle bir çok hastalığa iyi gelir. 
  • Karbonhidrat bitkisel yağ ve protein bakımından oldukça zengindir ve sağlığımıza iyi gelir. 
  • İçerisindeki omega 3 ve omega 6 bakımından zengin olduğundan beyin gelişimine oldukça faydalıdır.
  • Magnezyum ve bakır bakımından zengin olduğundan bu ihtiyaçlarınızı giderir.
  • Zayıf olan bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. 
  • Vücutta bulunan mikropların yok edilmesine yardımcı olur.
  • Bakterilere karşı savaşır ve vücudunuzu bakterilerden korur.
  • Grip ve nezle gibi hastalıkların daha kolay atlatmanızı sağlar. 
  • Vücut direncini arttırır.
  • Nefes darlığı sıkıntısı yaşayanlar kullanarak çok daha rahat nefes alabilirler.
  • Astım hastalıklarına çok iyi gelir. 
  • Üst solunum yollarının açılmasını sağlayarak sizi rahatlatır. 
  • Kanser hücrelerinin çoğalmasını önler.
  • Vücudunuzdaki zararlı toksinleri atar.
  • Kolon kanseri oluşumunu engeller.
  • Kolesterol seviyesini normal seviyeye getirir.
  • Basur rahatsızlığını gidermeye yardımcı olur.
  • Saç beyazlamasının önüne geçer.
  • Diş ağrısına ve diş eti iltihaplanmasına iyi gelir.
  • Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Uyku problemi çekenler tüketerek çok daha iyi bir uyku düzenine sahip olurlar.
  • Yorgunluğu alarak zindelik verir ve daha dinç olmanızı sağlar.
  • Tıkanmış olan kalp damarlarının açılmasını sağlar.
  • Cinsel sıkıntı yaşayan erkeklerin sorunlarını gidermeye yardımcı olur.
  • Hazmı kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.
  • Safranın temizlenmesine yardımcı olur.
  • Yaraların daha kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır.
  • İltihaplara karşı etkilidir iltihabın kısa süre de kurumasını sağlar.
  • Alerji oluşumuna karşı etkilidir.
  • Adetlerin düzene girmesine yardımcı olur.
  • Romatizma hastalarına iyi gelir.
  • Şeker hastaları kullanarak şekerini dengeler.
  • İshali kurutur.
  • Mide de oluşan ağrı ve yangılara iyi gelir.
  ]]>
  Çörek Otu Yağı Saç https://www.corek.gen.tr/corek-otu-yagi-sac.html Tue, 13 Nov 2018 12:03:54 +0000 Çörek Otu Yağı Saç, Günümüzde bir çok kadın ve erkeğin problemi olan saç dökülmesi için henüz yüzde yüz bir çözüm bulunmamıştır. Kimse saçın ilerleyen zamanlarda ne duruma geleceğini bilemez ancak saç Çörek Otu Yağı Saç, Günümüzde bir çok kadın ve erkeğin problemi olan saç dökülmesi için henüz yüzde yüz bir çözüm bulunmamıştır. Kimse saçın ilerleyen zamanlarda ne duruma geleceğini bilemez ancak saç dökülme, beyazlama ve ya sıklık ya da gürlük genetik bir durum da olabileceğinden dolayı aile yapısına bakarak da nasıl bir saça sahip olabileceğinizi anlayabilirsiniz. Tabiki ırsi olduğu için yani genetiklik olduğundan dolayı bakımı bırakmanız gerekmiyor. Saça bakım yapulması en azından sık yıpranmayı dökülmeyi durduracak onaracaktır. Şu zamandaki hava şartlarından dolayı saça şekil vermek oldukça zor olur saçlara uygulayacağınız bakımlar sayesinde şekil vermek de kolay olacaktır. Bazen de yediğimiz besinlerden dolayı saç dökülmesi saçların mat görünmesi olabilir. Bu yüzden yemekler ile birlikte çörek otu yağı tüketilmesi ve saça düzenli bir şekilde çörek otu yağı uygulanması saça vitamin depolayıp sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

  Çörek Otu Yağı Kullanımı

  Çörek otu yağı vücutta asitsel ihtiyaç gereksinimini karşılar. Vücut bunu kendisi depolayamadığından dolayı çörek otu yağı ve bunun gibi yağların tüketilmesi sağlık açısından önemlidir. Yediğimiz besinler tırnak ve saça kadar etki gösterecektir. Aynı zamanda cilt için de olumlu yönden etkileri olacaktır. Çörek otu yağını saç için iki şekilde kullanabilirsiniz.

  Çörek Otu Yağı Saç
  • Her banyo öncesinde saç derisine, diplerine ve uçlarına masaj yaparak
  • Salatalarda ve yemekler ile tüketerek

  Saça masaj yaparak kullanıldığı zaman banyodan bir saat önce uygulanması uygundur daha sonra duşa girip saçları çok fazla şampuan ile kaşımamalısınız çünkü etki göstermeyebilir bir ve ya en fazla iki şampuan yapılması uygundur.Yemeklerde ve ya salata ile tüketilecekse 5 damla kullanılması yeterli olacaktır. Bu hem saça hemde formunuzu korumanıza yardımcı olur. Bu bakımı düzenli olarak uygulayıp tüketir iseniz saç dökülmelerinizin durduğunu, kırıkların az da olsa onarıldığını göreceksiniz aynı zamanda saça uygulanacak olan ısıdan zarar görülmesini de engeller.

  ]]>
  Çörek Otu İle Zayıflama https://www.corek.gen.tr/corek-otu-ile-zayiflama.html Tue, 13 Nov 2018 13:09:38 +0000 Çörek Otu İle Zayıflama, doğru kullanım ile çörek otu kullanan kişilerde zayıflama etkisi göstermektedir. Eğer sağlıklı olarak zayıflama planları yapıyorsanız çörek otu sizin için mükemmel bir zayıflatma yöntemidir. An Çörek Otu İle Zayıflama, doğru kullanım ile çörek otu kullanan kişilerde zayıflama etkisi göstermektedir. Eğer sağlıklı olarak zayıflama planları yapıyorsanız çörek otu sizin için mükemmel bir zayıflatma yöntemidir. Ancak çörek otunun kendisini ya da çörek otu yağını kahvaltıdan, öğle yemeğinden önce, akşam yemeğinden önce yaklaşık bir saat öncesinden bir çay kaşığı çörek otunu ya da yağını su ile beraber alabilirsiniz. Özellikle kullandığınız çörek otu yağının mutlaka %100 saf kendi yağı olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca çörek otu yağını soğuk sıkım ya da ilk sıkım şeklinde tercih edebilirsiniz. Genellikle çok kilolu olan kişiler çörek otunu kullanmaya başladıkları zaman büyük ölçüde iştahlarını azaltacaktır. Kişi çörek otunu yediği ya da yağını içtiği zaman hemen doyma hissi olduğu için az yemek yerler. İştahı büyük oranda kestiği için kişinin zayıflamasında çok yardımcı olmaktadır. Ayrıca yemek yemeye başlamadan önce içilen bir bardak suda zayıflama etkisi yaratmaktadır. Gün içinde 3 defa tükettiğiniz çörek otu takriben 200 adet çörek otuna denk gelmektedir. Tane çörek otunu mutlaka ağzınızda çiğneyerek yutmak zayıflamanız için faydalı olacaktır.

  Çörek Otu İle Sağlıklı Zayıflama, mucize çörek otu kesinlikle protein içeren gıdalar ile beraber alınmamalıdır. Mesela mercimek çorbasının içerisine bir çay kaşığı kadar çörek otu ekleyerek içebilirsiniz. Hatta fırında tavuk hazırladığınız zaman içerisine yine çörek otu atabileceğiniz gıdalardır. Bu şekilde yemek yerken hem iştahınız kapanacak hem de sağlıklı olarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca çörek otu kişiye tokluk hissi vererek emeği daha az tüketmesine yardımcı olacaktır. Çörek otunun başka bir faydası da kullanan kişinin sindirim sistemini düzenlemesidir. Ayrıca en önemli etkisi ise, karaciğeri temizleyerek sindirim sisteminin çok daha hızlı çalışmasını sağlar. Ayrıca hemoroit hastalığı için bitkisel olarak kullanılan en etkili yöntemlerden birisidir. Öğütülmüş çörek otu aynı zamanda vücut metabolizmasını hızlandırma etkisi vardır. Hatta tüketilen çörek otu alınan besinlerin kaygan olmasını sağlayarak dışarı atımını hızlandırır. Bu nedenle kişide kolaylıkla kilo vererek zayıflamasına yardımcı olmaktadır. Zayıflamak için gün içerisinde tükettiğiniz suyun içerisine bir kaç damla limon suyu damlatmak zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Hatta mucize zayıflama yöntemi olan çörek otu limon suyu ile beraber alındığı zaman çok daha etkili olmaktadır. Ayrıca gün içerisinde çörek otu alımı dışında 8-10 bardak su tüketmeye özen gösterin. 

  Çörek Otu İle Zayıflama
  Çörek Otu İle Zayıflama, özellikle vücudumuz kendi başına doymamış yağ asidini üreteme. Çoğunlukla bunu dışarıdan karşılamak gerekir, oysa günde yaklaşık bir gram kadar çörek otu çiğneyerek tüketmek vücudun ihtiyacı olan doymamış yağ asidini kolaylıkla karşılayabilmektedir. Genellikle zayıflamak ya da kilo almak için kullanılan çörek otu aynı zamanda bütün tedavilerin yanında ek yardımcı olarak doktorlar çörek otu kullanımını önermektedir. Günlük çörek otu kullanımı standart olarak 5-10 gram civarında çiğneyerek tüketilmesi önerilmektedir.
  ]]>
  Çörek Otu Kilo Aldırırmı https://www.corek.gen.tr/corek-otu-kilo-aldirirmi.html Tue, 13 Nov 2018 19:59:17 +0000 Çörek Otu, Düğün çiçeğigiller familyasından olup, 14 türü bulunan, yıllık bir bitki cinsidir. Ülkemizde hemen hemen tüm bölgelerinde Dünyanın da çeşitli bölgelerinde yetişen, yaklaşık 40 - 50 cm boylarında, ince yapra Çörek Otu, Düğün çiçeğigiller familyasından olup, 14 türü bulunan, yıllık bir bitki cinsidir. Ülkemizde hemen hemen tüm bölgelerinde Dünyanın da çeşitli bölgelerinde yetişen, yaklaşık 40 - 50 cm boylarında, ince yapraklı ot görünümlü bir tarla bitkisidir. Çörek otu dediğimiz, bitkinin dalında yetişen, kapsül içerisinde küçük siyah tanecikleridir. Birçok vitamini ve faydalı molekülleri bünyesinde barındırır. Bunlar bağışıklık sistemi üzerinde etkili olduğu belirtilen ve ilaçlarda ham madde olarak kullanılan nigellon  ve thymoquinon maddeleridir. Ana vatanı doğu Akdeniz ve güney Avrupa olan çörek otunun birçok çeşidi olmasına rağmen kullanılan türü Nigela sativa dır.

   Çörek otu birçok yağ asidi barındırmasına rağmen tek başına kilo aldırıcı bir etkisi tespit edilmemiştir. Ancak bütün şifalı bitkilerin vücuda yaralı olabilmesi için doğru kullanılması gerekmektedir. Zaten çörek otunu tek başına tüketmek pek mümkün değil, tadı acımsıdır. Ancak kilo almak için kullanmak istenirse çörek otuyla beraber fındık, ceviz, bal ve çörek otu karışımı macun yapılarak ya da yağlı süt, bal ve çörek otu karışımını, sabah akşam düzenli şekilde alırsanız, iştahı açarak kilo almanıza yardımcı olur.

  Çörek Otu Kilo Aldırırmı

  Çörek Otuyla Kilo Almak İçin Yapılan Kürün Malzemeleri,
  • 1 kg bal 
  • 200 gr çörek otu 

  Çörek Otuyla Kilo Almak İçin Yapılan Kürün Tarifi,

  200 gr çörek otunu öğütüyoruz,1 kilo bala ekliyoruz iyice biri birine geçecek şekilde karıştırıyoruz. Karışımı güzelce elde ettikten sonra ayrı bir cam kavanoza da alınırız karıştırdığımız kap uygunsa ondada kalabilir. Sadece üzerini bir tülbentle örtüp üç gün (72 saat) dinlendiriyoruz ve günde 1 tatlı kaşığı olmak üzere 3 öğün tüketiyoruz.
  ]]>
  Yağlı Çörek https://www.corek.gen.tr/yagli-corek.html Wed, 14 Nov 2018 15:09:41 +0000 Yağlı Çörek; Türk bayanlarımız en vazgeçilmez gelenek göreneklerinden biride misafir perverlik ve ikramlarıdır. Türk bayanlarımızın evine bir misafiri geleceği zaman hiç vakit kaybetmeden hemen ikramlarını en güzel ve eksi Yağlı Çörek; Türk bayanlarımız en vazgeçilmez gelenek göreneklerinden biride misafir perverlik ve ikramlarıdır. Türk bayanlarımızın evine bir misafiri geleceği zaman hiç vakit kaybetmeden hemen ikramlarını en güzel ve eksiksiz bir şekilde hazırlamaya başlar.Yağlı çörek tarifimizde kolayca hazırlayabileceğiniz lezzetli bir tariftir.Şimdiden ellerinize sağlık diyip tarifimizi vermeye başlayalım.

  Yağlı Çörek için Gerekli Olan Malzemeler;
  • 1. 5 su bardağı ılık süt
  • 1. 5 tatlı kaşığı tuz
  • 1 küçük paket instant kuru maya
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 yumurta
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Aldığı kadar un ( yumuşak bir hamur olacak)

  Yağlı Çörek İçine Sürmek İçin  Malzemeler;

  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ

  Yağlı Çörek Üzeri İçin Malzemeler;

  • 1 yumurta
  Yağlı ÇörekYağlı Çörek Yapımı,

  Kabımızın içine biraz un, kuru mayamızı, tuz ve şekerimizi koyuyoruz. Karıştırdıktan sonra ortasını açarak yumurta, sıvı yağ ve sütümüzü ekliyoruz. Yumuşak bir hamur elde edene kadar unu yavaş yavaş ekliyoruz. 30 dakika boyunca hamurumuzun üzerini kapatıp daha büyük olması için üzerine bırakıyoruz. Yağlarımızı karıştırıp eritiyoruz. Hamurumuzu bezelere ayırıyoruz. Büyük dilimlerde olmasını istiyorsanız bezeleri büyük dilimliyoruz. Bu tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Biz küçük yapalım 8 parça. 4 tane üst üste koyarak rulo yaptım. İlk bezeyi biraz unlayıp açıyoruz üzerine eritip ılıttığımız yağdan sürüyoruz, sonra bir beze  daha açıyoruz ilk yağladığımız parçanın üzerine koyuyoruz tekrar yağlıyoruz 4 bezeyi de böyle yapıp rulo şeklinde sarıp 15 dakika buz dolabının normal kısmında bekletiyoruz. Diğer 4 bezeye de aynı işlemi uyguluyoruz. Dolaptan çıkardıktan sonra istediğimiz büyüklüğe göre kesiyoruz ve tepsiye koyuyoruz. Üzerine yumurta sarısından sürdükten sonra, belli bir sıcaklık da kızarmasını bekliyoruz.

  ]]>
  Çörek Otu Bal Tarçın https://www.corek.gen.tr/corek-otu-bal-tarcin.html Wed, 14 Nov 2018 17:38:02 +0000 Çörek otu bal tarçın, her bir besin maddesi sağlık için inanılma faydalıdır. Malzemeler birbiri ile karıştırarak tüketildiğinde her birinin ayrı ayrı faydasından aynı anda yararlanılabilir. Çörek otu bilimsel Çörek otu bal tarçın, her bir besin maddesi sağlık için inanılma faydalıdır. Malzemeler birbiri ile karıştırarak tüketildiğinde her birinin ayrı ayrı faydasından aynı anda yararlanılabilir. Çörek otu bilimsel olarak da kanıtlanmış tedavi amacıyla birçok hastalık için kullanılmaktadır. Tepeden tırnağa birçok hastalığa karşı iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Kadınlarda doğurganlık özelliğini arttırır, rahim kasılmalarını güçlendirici etkisi ile doğumun kolaylıkla gerçekleşmesini sağlar. Anne sütünü arttırıcı etkisi vardır. Akciğer, karaciğer, böbrek, damar, kalp sorunları için kullanılabilir.  Bal yine aynı şekilde mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Tarçın da her iki besin maddesi gibi sağlığa birçok anlamda katkı sağlar. Özellikle şeker hastaları için mükemmel bir besindir. Zayıflatıcı etkisi bulunmaktadır. Tarçın tüketilmeden sadece koklandığında hafızayı güçlendirici etki yaratır. Çörek otu, bal ve tarçın karıştırılarak tüketildiğinde unutkanlığa karşı iyi gelir. Mide, bağırsak ve sindirim sisteminde yaşanan problemleri giderir.

  Çörek Otu Bal Tarçın

  Çörek otu bal tarçın ne için kullanılır

  • Çörek otu, bal ve tarçın karıştırılarak kullanıldığında iştah açıcı etki yaratır. Böbreklerde meydana gelen kum ve taşın düşmesini sağlar. 4 su bardağı suyun içine 3 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu eklenerek kaynatılır. Bir taşım kaynadıktan sonra ocaktan alınarak süzülür. İçine 2 yemek kaşığı bal ve 1 şeker kaşığı tarçın eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım bir gün ara ile günde 3 çay bardağı olacak şekilde içilir.
  • Çörek otu bal ve tarçın öksürük için faydalı bir kürdür. Balgam, nefes darlığı ve romatizmaya bağlı gelişen şikayetleri azaltmak ya da hafifletmek için kullanılabilir. Malzemeler birbiri ile karıştırılarak macun yapılır. Hazırlanan macun ayrıca grip, nezle, soğuk algınlığı, baş ağrısı için tüketilebilir.
  • Çörek otu, bal ve tarçın doğurganlık özelliğini arttırmak yani hamile kalmak için düzenli tüketilebilir. 6 çorba kaşığı öğütülmüş çörek otunun içine 10 çay kaşığı toz tarçın ve 10 çorba kaşığı hakiki süzme bal eklenir. Malzemeler homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra tüketilmeye başlanır. Hazırlanan kür adet kanamasının 2. günü başlanarak 12. gününe kadar devam edilir. Her gün sabah ve akşam 1'er yemek kaşığı tüketilir. Çörek otu, bal ve tarçın ile hazırlanan kür hormon dengesini düzenleyici etki yaratarak gebe kalma olasılığını arttırır. Yumurtalıkların fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar, yumurta sayısını arttırır. Aynı karışım erkekler tarafından da sperm sayısı, kalitesi ve hareketliliğini arttırmak için kullanılabilir.
  • Çörek otu, bal ve tarçın ruh sağlığını olumlu yönde etkiler.
  • Diyabet hastaları tarçın ve çörek otunu düzenli tüketirse hastalığa karşı şifa bulabilir.
  • Çörek otu, tarçın ve balın iştah açıcı etkisi vardır. Anemi hastalığına karşı iyi gelir.
  • Hazırlanan karışım sabah kahvaltılarda kızarmış ekmeğe sürülerek tüketilebilir. Bu sayede kolesterole karşı iyi gelir. Kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolün artmasını sağlar.
  • Çörek otu, bal ve tarçın kürü düzenli tüketildiğinde ileri yaşlarda beyin sağlığı ile alakalı gelişebilecek problemlerin oluşma riski azalır.
  • Karışım romatizma ağrılarına karşı iyi gelir. Romatizma nedeniyle oluşan ağrılı bölgeye sürüldüğünde ağrı kesici etki sağlar.
  • Karaciğere bağlı gelişen cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılabilir.
  • Haftada 3 defa cilde sürüldüğünde cildin pürüzsüz ve daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve sağlığını korumak için çörek otu, bal ve tarçın tüketilebilir.
  ]]>
  Çörek Otu Sinüzit https://www.corek.gen.tr/corek-otu-sinuzit.html Wed, 14 Nov 2018 20:02:06 +0000 Çörek Otu Sinüzit; Burun ve göz kenarındaki kemiklerin iç kısmında yer alan boşluklara, sinüs adı verilir. Bu boşlukların içini tamamen döşeyen mukozanın iltihaplanması durumuna da sinüzit denir. İnsanlarda 20 civarında b Çörek Otu Sinüzit; Burun ve göz kenarındaki kemiklerin iç kısmında yer alan boşluklara, sinüs adı verilir. Bu boşlukların içini tamamen döşeyen mukozanın iltihaplanması durumuna da sinüzit denir. İnsanlarda 20 civarında büyük, küçük sinüs bulunur. Her sinüsün ayrı ayrı, bir tek veya gruplar şeklinde buruna açılan kanalları bulunmaktadır. Normal şartlarda, mukoza aynı tükürük veya gözyaşı gibi duru bir salgı üreterek kanallardan burun içerisine salgı akıtır ve solunum yönteminin nemli olması imkanını sağlar. Yetişkin bir bireyde aşağı yukarı olarak, gün içerisinde 500 cc ye yakın, normal sinüs akıntısı genize akar ve fark edilmeden yutulur. Bu akıntı bir rahatsızlık belirtisi anlamına gelmez. Akıntıyla birlikte, buruna ve sinüslere girmiş olan toz parçaları ve bakterilerde taşınabilir. Mideye giren mikrop ve bakteriler, mide asidi aracılığıyla parçalanıp, etkisiz hale gelir. Fakat bir takım durumlarda, akıntı huzursuz edici bir hal alabilir. Alerji hastalığında, meydana gelen akıntı oldukça fazla miktardadır ve su gibi akışkan ve aynı zamanda şeffaftır. Miktarı çoğaldığı zaman yapışkan vaziyete gelir ve yutulması iyice zorlaşır. Sinüzit halinde ise akıntının hali ise hem yapışkan gibi şeffaf, aynı zamanda irin sebebiyle sarımtırak yeşil renkte olabilmektedir. Yetişkinlerde enfeksiyon en sık maksiller sinüslerinde görülmektedir. Bunu etmoidler, frontal ve sfenoid adlı sinüs çeşitleri takip eder. Çocuklarda ise en çok etmoid sinüsler görülmektedir. Birden fazla sinüsün enfeksiyonuna polisinüzit, adı verilirken, bütün sinüslerin enfeksiyonuna ise pansinüzit denilir.

  Çörek Otu Sinüzit
  Çörek otu yağı ile sinüzit tedavisi; 

  Çörek otu yağı hem damlatılabilirken aynı zamanda dahili olarakda kullanılabilir. Çörek otu yağı katkısıyla, bir ay kadar kısa bir sürede, sinüzitten kurtulmak mümkündür. Bununla birlikte bol bol ılık su içilmelidir. Zira sinüslerde gün içerisinde aşağı yukarı 2 litre kadar su döngüsü olabilir. Sinüslerin temizlenebilmesi için bu su döngüsü gereklidir. Her 2 buruna birer damla olacak şekilde damlatılabilir, yine bununla beraber, en fazla bir çay kaşığı içilebilir. Bir ay süreden sonra, sinüsler rahatlar şikayetler azalmaya başlar ve ilaveten rahat nefes almaya, ağrılardan kurtulmaya başladığını görülür. Her gece uyumadan önce, birer damla çörek otu yağı 2 burun deliğine damlatılır. En fazla 40 gün bu küre düzenli devam edilir. Olumlu sonuçlar alındığı görülecektir.
  ]]>
  Çörek Otu Kahvesi https://www.corek.gen.tr/corek-otu-kahvesi.html Thu, 15 Nov 2018 09:50:22 +0000 Çörek otu kahvesi, çörek otu sağlıklı bir besin olduğu için düzenli tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çörek otunun farklı şekillerde tüketimi mümkündür. Hamur işlerini süslemek için de kullan Çörek otu kahvesi, çörek otu sağlıklı bir besin olduğu için düzenli tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çörek otunun farklı şekillerde tüketimi mümkündür. Hamur işlerini süslemek için de kullanılan çörek otu, çay, kahve, kür ya da tablet gibi farklı şekillerde kullanılabilir. Çörek otu kahvesi son yıllarda oldukça popüler bir şekilde tüketilmektedir. Hazırlanışı oldukça basit olan çörek otu kahvesi ile sağlığa ciddi anlamda katkıda bulunmak mümkündür. Çörek otunun tek başına tüketilmesi tadından dolayı oldukça zordur. Kahve şeklinde hazırlanarak zevkle tüketilebilir. Çörek otu kahvesi nohut ve çörek otu karışımından elde edilmektedir. Ev ortamında kolaylıkla hazırlanabilir. Nohut ile karıştırıldığında tat olarak biraz tatlı bir kahve elde edilir. Diğer kahveler gibi sert bir tadı yoktur, aksine oldukça yumuşaktır.

  Çörek otu kahvesi nasıl yapılır

  Kavrulmuş çörek otu havanda toz haline gelene kadar dövülür. Aynı şekilde nohutta kavrularak toz haline gelene kadar dövülür. Her iki malzemenin de tamamen toz haline gelmesi için değirmen yardımı ile öğütülmesi gerekir. Her iki malzeme de öğütüldükten sonra farklı aromalar kullanılarak zenginleştirilir. Çörek otu kahvesi tıpkı Türk kahvesi gibi pişirilir. 1 fincan Türk kahvesi için 1 tatlı kaşığı çörek otu kahvesi, 1 fincan su ve arzuya göre şeker eklenerek kısık ateşte pişirilir. Farklı bir lezzet ile tanışmak isteyenler için mükemmel bir deneyim olacak çörek otu kahvesi yanında, susam, çörek otu tanesi, lokum ve çikolata gibi ürünler ile servis edilebilir.

  Çörek otu kahvesi, kahve zevki haricinde sağlık için de devamlı tüketilmelidir. Kahve hazırlanırken ölçülere, tüketim miktarına ve şekline dikkat edildiği takdirde her hangi bir yan etkisi olmamaktadır.

  Çörek Otu Kahvesi

  Çörek otu kahvesinin faydaları

  • Çörek otu kahvesi vücudun daha dinç ve enerjik olmasını sağlar.
  • Hazmı kolaylaştırıcı özelliği vardır.
  • Mide zarına zarar veren faktörlere karşı mideyi korur.
  • İltihaplın hastalıklara karşı iyi gelir.
  • Bağırsak ve mide de meydana gelen şişkinlik ve gaz problemine karşı iyi gelir.
  • İdrar söktürücü etkisinden yararlanılabilir.
  • Adet söktürücü özelliği vardır.
  • Öksürük, astım ve nefes darlığı için düzenli tüketilebilir.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır.
  • Çörek otu kahvesi cinsel performansı arttırır.
  • Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü arttırır. Kolesterolün sağlıklı bir seviyede kalmasını sağlar.
  • Stres ve depresyona karşı iyi gelir.
  • Psikolojik anlamda rahatlama sağlar.
  • Vücudu kansere karşı korur.
  • Alerjik reaksiyonların gelişmesini engeller.
  • Anne sütünü arttırır.
  • Üreme sistemi sağlığını korur.
  • Kan şekerini düzenler.
  • Vücudu zararlı toksinlerden arındırır.
  • Kalp ve damar hastalıklarının oluşma riskini azaltır.
  • Açık yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Kas ve diş ağrısına karşı faydalıdır.
  • Düzenli ve doğru kullanıldığında kilo almayı kolaylaştırır. Tam tersi yine doğru ve düzenli kullanılırsa kilo vermeye yardımcı olur.
  • Saç dökülmesini engeller.
  ]]>
  Beyaz Saçlara Çörek Otu https://www.corek.gen.tr/beyaz-saclara-corek-otu.html Thu, 15 Nov 2018 10:12:59 +0000 Beyaz Saçlara Çörek Otu, pek çok kişi saçlarının erken yaşlarda beyazlaması ile ilgili sorunlar yaşamaktadır. Saç beyazlamasından oldukça şikayetçidirler. Ancak saç beyazlaması çoğunlukla farklı bitkisel ürünler ile sa Beyaz Saçlara Çörek Otu, pek çok kişi saçlarının erken yaşlarda beyazlaması ile ilgili sorunlar yaşamaktadır. Saç beyazlamasından oldukça şikayetçidirler. Ancak saç beyazlaması çoğunlukla farklı bitkisel ürünler ile saç rengini koyulaştırma yolları ve çözümleri aranmaktadır. Ancak yakınınızda olan mucize çörek otu saç beyazlamasına ve dökülmesine karşı oldukça etkili olan bir bitkidir. Beyaz saçlar için çörek otunun özellikle soğuk presleme yöntemi ile elde edilmiş olan çörek otunun yağıdır. Genellikle düzenli olarak her gün 1 çay kaşığı çörek otunun tüketimi sağlık bakımından ve tüm vücut için oldukça olumlu etkisi olan bitkidir. 

  Çörek Otu Yağının Saç da Faydası, ayrıca düzenli olarak tüketilen çörek otunun saça rengini veren pigmentlerin mekanizmasının uyarılması ile saçın daha ileri yaşlarda beyaz renk almasını sağlamaktadır. Hatta sabahları kahvaltıda alacağınız çörek otu yaşamınız içinde sizi daha sağlıklı olmanıza yardımcı olurken aynı zamanda saçın daha geç beyaz renk almasını sağlar. Pek çok kişi deneyerek çörek otunun saç beyazlamasını engellediğini uygulayarak görmüştür. Fakat burada dikkat edilmesi gereken durum ise, kullanacağınız çörek otu yağının mutlaka soğuk pres özellikle saf yağ olmasıdır. Çörek otu yağı duşa girilmeden yarım saat önce saç derisine nüfuz ederek masaj yapılması durumunda yaklaşık 3 ay içinde saç renginizin koyulaşmaya başladığını fark edeceksiniz.

  Beyaz Saçlara Çörek Otu
  Beyaz Saçlarda Etkili Çörek Otu Yağı, saç derisi özellikle zaman getirmiş olduğu yorgunluktan dolayı işlevinde yavaşlamaya başlar. Saçlarda beyazlıklar ortaya çıkar, ancak çörek otu yağı ile saç derisine masaj yapılarak ovulduğu taktirde saç dersini uyarırsınız. Uyarılan saç derisi ise çoğunlukla saç foliküllerin canlanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca çörek otu yağı sayesinde uyarılan saç dersi zaman içerisinde canlanmış olan saç folikülleri beyazlamayı azaltarak saç renginin koyulaşmasına yardımcı olacaktır. Hatta çörek otu yağı ile saçlarınızdaki beyazların azalmasındaki mucizevi etkisini sizlerde göreceksiniz. Beyaz saçlar için kullanılan çörek otu yağının dışında günde bir defa olmak sureti ile bir çay kaşığı çörek otu çiğnemeyi de ihmal etmemeliyiz. Özellikle çörek otu yağını mutlaka uygularken saç derisine masaj yapın. 

  Çörek Otu Yağı, bu faydalı bitkinin yağını her gün düzenli olarak duştan yarım saat önce saç derisine uygulamak size daha olumlu sonuçlar gösterecektir. Ayrıca çörek otu yağı beyaz saçlara etki ederken aynı zamanda saçların güçlenmesine de faydalı olmaktadır. Çörek otu yağının içerisine ekleyeceğiniz bir miktar zeytinyağı saç derisine masaj yapılarak sürülür yaklaşık 3 ile 4 saat sonra şampuan ile yıkayabilirsiniz. Saçlarınız daha canlı ve parlak hatta çok güçlü olduğu için koparak dökülmeler ortadan kalkacaktır. Özellikle beyaz renk saçların çörek otu yağının kullanımı ile zaman içinde renginin koyulaştığını kendi gözleriniz ile şahit olacaksınız. Bu faydalı bitkinin yağını kullanırken günde bir çay kaşığı da çiğneyerek tüketmeyi ihmal etmeyin.
  ]]>
  Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır https://www.corek.gen.tr/corek-otu-yagi-nasil-kullanilir.html Fri, 16 Nov 2018 02:26:41 +0000 Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır, günümüz tıp dünyası, bu şifalı bitkinin içeriğinde barındırdığı tüm özelliklerini ve uyarıcı tesirini göz önünde bulundurarak hepatit, tenya, hemoroit, ishal, nezle, ö Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır, günümüz tıp dünyası, bu şifalı bitkinin içeriğinde barındırdığı tüm özelliklerini ve uyarıcı tesirini göz önünde bulundurarak hepatit, tenya, hemoroit, ishal, nezle, öksürük ve ishal benzeri pek çok rahatsızlığın tedavisi amaçlı kullanılmıştır. Çörek otu bitkisinin doğal ve şifalı bir mucize olduğu da herkes tarafından bilinmektedir. Bu bitkiyi öven ilk yazıt Eski Ahit' de yer almaktadır. Ayrıca çörek otu bitkisi, Peygamber Efendimiz (S. A. V.) çörek otu bitkisi ölümden gayri her derde devadır diye övgüsüne de nail olan bir şifalı bitlidir. Özellikle tohumlarının preslenmesi sayesinde sağlanan çörek otu yağı kesinlikle ilaç değildir ve iki farklı şekilde kullanılmaktadır. İlk olarak besin takviyesi olarak tüketilmesi sonucunda içilerek kullanılırken, ikincisi kullanım şekli ise cilde, saç derisine ve saça olmak üzere haricen kullanılabilir. Çörek otu yağının kullanım alanlarını ise şöyle sıralayabiliriz.

  Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır

  • Narin ve hassas ciltler üzerinde doğal ve sağlıklı bir nemlendirici olarak kullanılabilir.
  • Doğal ve şifalı içerikleri sayesinde saçı besleyerek kuvvetlendirmesinin yanı sıra saç dökülmesine engel olur.
  • Saçların erken yaşlarda beyazlamasına mani olarak engeller. Günde 3 kez düzenli olarak kahve fincanı suya ya da küp şeker üzerine 4-5 damla kadar damlatılarak tüketilir.
  • Sinüzit rahatsızlığının tedavisi amaçlı akşam ve sabah buruna 1-2 damla damlatılarak kullanılır.
  • Sağlıklı bir cilt için, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırıldıktan sonra elde edilen karışımla yüze masaj uygulanarak bir saat kadar bekletilerek yüz sabunlu ılık su yardımıyla temizlenerek durulanır.
  • Yüksek tansiyon rahatsızlığına karşı düzenli olarak her sabah aç karnına 1-2 diş sarımsakla beraber 1 çay bardağı suyun içine 1 kahve kaşığı kadar ilave edilerek içilir.
  • Uyku bozukluklarına karşı balla tatlandırılmış sıcak bir sıvının içine 1 kahve kaşığı ilave edilerek düzenli olarak yatmadan birkaç saat önce içilir.
  • Kas ve eklem ağrılarının yanı sıra artrit ve romatizmal hastalıklara karşı ağrıyan bölgelere masaj uygulanarak kullanılabilir.
  • Vücudun direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirilmesi için kullanılır.
  • Amfizem hastalığına karşı kullanılır.
  • Kadınların muayyen günlerinde adet söktürmek ve adet düzenlemek amaçlı kullanılır.
  • Anne sütü artırıcı özelliği sayesinde anne sütünü artırmak amaçlı kullanılır.
  • Mide, bağırsak ve sindirim problemlerinden olarak kabul edilen ishal, kabızlık, gaz, bağırsak parazitleri ve bağırsak iltihabına karşı iyileştirici olarak kullanılmaktadır.
  Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır

  Günümüzde en fazla tercih edilen ve en çok kullanılan şifalı yağlar arasında ilk sırada yer alan çörek otu yağı, kullanım alanları arasında kan şekeri seviyesini dengede tutar, kanser hastalıklarına karşı kullanımında koruyucu etkiler sağlamasının yanı sıra cinsel gücü artırıcı etkilere de sahiptir. Ayrıca mantar, virüs ve mikroplara karşı savaşır, damar sertliği ve damar tıkanıklığına karşı kullanımında büyük etkiler sağlar. Yüksek tansiyon ve kolesterolü olması gereken seviyelere indirir, hazmı kolaylaştırır, yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olduğu gibi hücre yenilenmesi konusunda büyük faydalar sağlar. Ayrıca çörek otu yağının kilo verme konusunda kullanımını tüm diyetisyen uzmanlar tarafından da doğrulanıyor. Çörek otu yağı kullanarak zayıflamak için düzenli olarak yemeklerden yaklaşık 1 saat önce yarım su bardağı su ve 1 kahve kaşığı çörek otu yağı karıştırılarak tüketilmesi kilo verme adına atılmış bir adım olacaktır.

  ]]>
  Çörek https://www.corek.gen.tr/corek.html Sat, 17 Nov 2018 02:25:50 +0000 Çörek, Çörek, kökeni eski Türkçe' ye dayanan ve yuvarlak ekmek anlamına gelen az yağlı, tuzlu veya şekerli, içerisinde yumurta bulunan hamur işlerine verilen addır. Poaçalar, açmalar ve birçok börek bu sınıfa girmektedir. Çörek, Çörek, kökeni eski Türkçe' ye dayanan ve yuvarlak ekmek anlamına gelen az yağlı, tuzlu veya şekerli, içerisinde yumurta bulunan hamur işlerine verilen addır. Poaçalar, açmalar ve birçok börek bu sınıfa girmektedir. Çörek genellikle hafif gevrek bir yapıdadır örneğin peynirli poaça. Çörek günümüzde birçok şekilde ve birçok malzeme ile yapılmaktadır. En çok bilinen çörek türü ise paskalya çöreği ve ay çöreğidir.

  Ay Çöreği

  Malzemeler
  • Bir su bardağı ılık su
  • Bir su bardağı ılık süt
  • 125 Gram tereyağı veya margarin
  • İki adet yumurta
  • Un (yaklaşık dört su bardağı)
  • Bir paket yaş maya
  • Bir tatlı kaşığı tuz ve bir çay kaşığı şeker
  İçi için
  • Peynir ve maydanoz
  Yapılışı: Derin bir kap içerisine yaş maya, ılık su, ılık süt, tuz ve şeker alınarak iyice karıştırılır. Tuz ve şeker eriyinceye kadar karıştırma devam eder. Bu sırada tereyağı eritilir ve kabın içine eritilmiş tereyağı da eklenir. Son olarak unumuzu da ekleyip ele yapışmayacak kıvamda gayet yumuşak bir hamur hazırlanır. Yaklaşık yarım saat mayalanması için dinlenmeye bırakılır ve bu sırada maydanozlar iyice ayıklanıp yıkanarak peynirli iç harç hazırlanır. Hamur mayalandıktan sonra çörek yapımına başlanır. Yumurta büyüklüğünde parçalar koparılarak beze haline getirilir. Tatlı tabağı büyüklüğünde açılan bezenin içine bir miktar peynir harcı koyulduktan sonra hamur uç kısmından sigara böreği gibi sarılır. Sarma işleminin ardından hamur ay şeklini alacak şekilde kıvrılır ve yağlanmış tepsi içerisine dizilir. Tüm hamur bitinceye kadar aynı işlem uygulanmaya devam eder. Son olarak beyazından ayrılan yumurta sarıları çöreğin üzerine sürülür ve susam ile çörek otu atılarak süslenir. Önceden ısıtılmış 200 derecede yaklaşık yirmi dakika pişen çöreklerimiz istenilen şekilde servis edilir. Bu yapım oldukça meşhur olan kruvasan yapımına ve şekline benzemektedir.

  Çörek
  Paskalya Çöreği

  Malzemeler
  • Bir su bardağı ılık süt
  • Bir su bardağı ılık su
  • 200 gram tereyağı
  • İki yumurta
  • Yarım çay bardağı toz şeker
  • Yarım paket yaş maya
  • Yarım yemek kaşığı mahlep
  • Aldığı kadar un
  • Fındık veya kırılmış badem
  Yapılışı: Öncelikle süt, ılık su ve mayayı bir kapta iyice karıştırıyoruz. Üzerine yumurta ile iyice çırpıp karıştırdığımız yumurtanın akını ilave edip karıştırmaye devam ediyoruz. Yumurta sarıları daha sonra üzerine sürülmek için bir kaba bırakılır. Ardından eritilmiş tereyağı ve mahlep sırası ile eklenir. Son olarak un da ilave edilerek gayet yumuşak kıvamlı bir hamur elde edilir. Mayalanması için yaklaşık yarım saat dinlenmeye bırakılan hamur mayalanma işleminin ardından çörek yapımı için hazır hale gelir. Büyük paskalya çörekleri için hamur on beş parçaya daha küçük yapmak isteniliyor ise otuz eşit parçaya ayrılır. Biz on beş parça ile pofuduk çörekler yapalım. Her parça alınarak balık sırtı adı verilen şekli oluşturabilmek için üç parçaya ayrılır ve parçalar saç örgüsü şeklinde örülür. Tüm on beş beze aynı işlemi görür ve yağlanmış veya yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizilir. Üzerine yumurta sarısı sürülen paskalya çöreklerimiz ezilmiş fındık veya badem ile süslenir ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzeri kızarıncaya kadar pişmeye bırakılır. Bizim yöresel tariflerimizden tek farkı şeker oranının fazla olmasıdır.
  ]]>
  Tuzlu Çörek https://www.corek.gen.tr/tuzlu-corek.html Sat, 17 Nov 2018 04:59:01 +0000 Tuzlu çörek, Pastahanelerde satılan üzeri susamlı veya çörek otlu pastalar çok hoşumuza gidiyor. Hem gözünüzü tatmin ediyor hemde midemiz şenleniyor. Ama artık o tuzlu çörekleri kendimizde evimizde rahatlıkla yapabiliriz. Ve Tuzlu çörek, Pastahanelerde satılan üzeri susamlı veya çörek otlu pastalar çok hoşumuza gidiyor. Hem gözünüzü tatmin ediyor hemde midemiz şenleniyor. Ama artık o tuzlu çörekleri kendimizde evimizde rahatlıkla yapabiliriz. Ve bence kesinlikle evde yaptığımız tuzlu çörek daha güzel oluyor. Şimdi gelelim tuzlu çöreğimizin tarifine.

  Malzemeler
  • 1 paket margarin(250 gram)
  • 1 çay bardağı sıvıyağ 
  • Yarım çay bardağı limon suyu
  • 1 yumurta sarısı ( akı üzerine)
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket kabartma tozu
  • Aldığı kadar un
  • Susam
  Tuzlu ÇörekYapılışı: İlk olarak yumurta ve şekeri biraz çırpıyoruz. Sonra oda sıcaklığında yumuşamış olan margarini ve sıvıyağı ekliyoruz. Biraz da bu malzemeyi yoğuruyoruz. Kalan malzemeleri de ekleyip kurabiye hamuru oluncaya kadar yoğuruyoruz. Sonra hamurdan çok büyük olmayacak şekilde parçalar alıyoruz. İstediğiniz şekli yapabilirsiniz. Ben küçük simit yaptım. Hamuru elimizde yuvarlayıp uzatıyoruz. Daha sonra iki ucunu birleştiriyoruz. Hamurumuzu ilk başta yumurta beyazına daha sonra susama batırıyoruz. 180 derece de 20 veya 25 dakika pişiriyoruz.
  Afiyet olsun.
  ]]>
  Organik Çörek Otu Yağı https://www.corek.gen.tr/organik-corek-otu-yagi.html Sat, 17 Nov 2018 17:47:47 +0000 Oraganik Çörek Otu Yağı, Çörek otu her bölgede yetişen ince yapraklı, siyah tohumlu bir bitkidir. Çörek otu birçok yerde kullanılır. Özellikle hamur işlerini süslemek için kullanılır. Kendi has çok güzel bir kokusu vard Oraganik Çörek Otu Yağı, Çörek otu her bölgede yetişen ince yapraklı, siyah tohumlu bir bitkidir. Çörek otu birçok yerde kullanılır. Özellikle hamur işlerini süslemek için kullanılır. Kendi has çok güzel bir kokusu vardır. Çörek otu tam bir şifa kaynağı bir bitkidir. Yemekler de kullanıldığı gibi sade ya da bal, yoğurt ve pekmeze katılarak tüketilir. Çörek otundan yağ da yapılır. Bu yağ çörek otunun kendisi kadar faydalı olan bir yağdır. Peki çörek otu yağı nasıl yapılır. Organik olup olamadığı nasıl anlaşılır. Bunun en kolay yolu çörek otu yağını evde kendimiz yapmalıyız. Yapılışı çok kolay ve pratik bir yağ çeşididir.

  Evde organik çörek otu yağı yapımı. Bir su bardağı çörek otunu iyice dövün cam bir şişenin içine boğaz bölümüne gelecek kadar koyun. Sonra saf zeytin yağı ile üzerini doldurun. Zeytin yağının bilindik bir yerden alın yoksa çörek otu yağı organik olamaz. Sonra şişenin ağzını sıkı bir şekilde kapatın. Güneş gören veya sıcak olan bir yerde yaklaşık iki hafta kadar bekletin. Daha sonra çörek otunu bir tülbent yardımı ile süzün ve tekrar cam şişenin içine koyun. Evde yaptığımız organik çörek otu yağı hazır, artık kullanabilirsiniz.

  Organik Çörek Otu Yağı
  Çörek otu yağının faydaları
  • Tansiyon ve kolesterolün normale dönmesini sağlar.
  • Göz için oldukça faydalıdır. Göze iki damla damlatılır ise gözdeki mikrobu öldürür.
  • Astım ve bronşite iyi gelir. Geceleri yatmadan önce göğüs çörek otu yağı ile ovulur ise nefesi açar.
  • Çörek otu yağı romatizmal ağrıları dindirir.
  • Grip ve soğuk algınlığı ile oluşmuş burun tıkanıklığı ve kafa ağrısına iyi gelir.
  • Kaynatılmış nane içine bir çay kaşığı konarak içilir ise hafızayı kuvvetlendirir.
  • Sinüzitte oldukça iyi gelir. Burun deliğinden sabah ve akşam birer damla damlatılır.
  • Kulakta üşütme sonucu oluşmuş iltihaba, bir iki damla damlatılır ise mikrobu öldürür.
  • Kuru öksürük için de oldukça faydalıdır.
  ]]>
  Ay Çöreği Kaç Kalori https://www.corek.gen.tr/ay-coregi-kac-kalori.html Sat, 17 Nov 2018 23:39:03 +0000 Ay çöreği kaç kalori sorusunu cevaplamak için içeriğine bakmak gerekir. Bu çörek ve çikolatalı kesme tat olarak da birbirininden hemen hemen bir fark yoktur. Ayçöreği ve kesme yazı olarak da un yağ şeker çikolata sosu ve Ay çöreği kaç kalori sorusunu cevaplamak için içeriğine bakmak gerekir. Bu çörek ve çikolatalı kesme tat olarak da birbirininden hemen hemen bir fark yoktur. Ayçöreği ve kesme yazı olarak da un yağ şeker çikolata sosu ve fındık kırıntılarından meydana gelen az oranda susam ve öbür katkı maddelerinin de eklendiği bir gıdadır. Tipik itibari ile sıhhat puanı düşüktür. Rejim yaparken çokça tüketilmesi öneri edilmez, kalori değerleri olarak da da aşağıdaki tablodan haber edinebilirsiniz.
   
  Aşağıda yazan değerleri de göz önüne alırsak atıştırma amaçlı aldığınız ay çöreğinin normal bir yemek öğünden bile daha çok fazla kalori değerine sahip meydana geldiğini görürüz. Ayrıca ay çöreklerinde kullanılan iç malzemelere göre çöreğin kalori değerlerinin artabileceği unutulmamalıdır. Bununla birlikte ay çöreği yutulması kolay değil ve kuru bir besindir. Yanına meyve suyu kola veya çay benzeri şekerli içecekler ile tüketmek gereklidir. Bunların da kalorisini hesabınıza dahil etmeniz gerekir. Başka bir deyişle aşağı yukarı bir ay çörekli ara öğün sizlere daha çok 600 kalori almanıza sebep olacaktır. 600 kaloriye değip değmeyeceğini şu örnekle daha çok fazla anlayacağız. 600 Kaloriye 7-8 kase domates çorbası veya 2 tam tabak pilav yada 2 tabak makarna, 5 tabak sebze yemeği yiyebilirsiniz. Bu kadar fazla kalorili bir besin yerinde daha hafif atıştırmalıklar düşünebilirsiniz.
  Ay Çöreği Kaç Kalori 
  Ay Çöreği Kaç Kalori
  1 Adet  Ay Çöreği Kaç Kalori
  • Kalori (kcal)  452.52 
  • Karbonhidrat (g)  63.67
  • Protein (g)  5.43
  • Yağ (g)  19.92
  Çörek çeşitleri ve kete kilo yapar mı

  İçeriğinde yer alan yağ değerlerine bakıldığında ve bunun bir hamur işi meydana geldiğini hatırladığınızda kilo yapar. Elbet fazla oranda tüketim miktarını azaltarak daha az kalori alabilirsiniz. Bunun yanında hanede kendiniz hazırlayıp kullanılan malzemeleri başka bir deyişle kilo yapıcı özelliği çok fazla meydana gelen malzemeleri azaltıp daha az kalori değerine sahip bir unlu mamulleri tüketebilirsiniz. Un çeşidini beyaz un olarak da kullanmak mahalline daha az değerlere sahip ve kilo inşa etme özelliği az meydana gelen un tiplerini tercih etmek daha gerçek olabilir. Sıhhatli ve kilosuz bir hayat amaçlı yediklerinize ve kalori değerlerine sitemiz tarafından ulaşabilirsiniz.
  • 1 adet 50 gram altın çörek içinde yer alan besin değerleri şu şekildedir; Karbonhidrat (g) 22.7, protein (g) 4.8,yağ (g) 6 ve lif (g) 0 içermektedir.
  • 1 adet mahlepli tuzlu çöreğin 60 gramında karbonhidrat (gram) 25.8, protein (g) 7.5, yağ (g) 8.2 ve lif (g) 3.6 vardır.
  • Orta boy bir tane (100 gram) tahinli çörek karbonhidrat (gram) 70, protein (g) 10, yağ (g) 42.2 ve lif (g) 0 değeri bulundurur.
  • 1 adet ay çöreği (125 gram) içeriğindeki besin değeri şu şekildedir; karbonhidrat (g) 63.7, protein (g) 5.4, yağ (g) 19.9, lif (g) 1.7 barındırır.
  • 1 orta boy porsiyon (185 gram) kete ise Karbonhidrat (gram) 73.6 Protein (g) 12.6 Yağ (gram) 23.3 ve Lif (g) 4.1 besin değerleri bulunu
  ]]>
  Çörek Otu Bal https://www.corek.gen.tr/corek-otu-bal.html Sun, 18 Nov 2018 23:10:15 +0000 Çörek otu bal, adından da anlaşılabileceği gibi iki şifalı maddenin karışımı ile elde edilen bir karışımdır. Günümüzde birçok insan tarafından kullanılan bu maddelerden çok büyük faydalar görebilirsiniz. Bunun için Çörek otu bal, adından da anlaşılabileceği gibi iki şifalı maddenin karışımı ile elde edilen bir karışımdır. Günümüzde birçok insan tarafından kullanılan bu maddelerden çok büyük faydalar görebilirsiniz. Bunun için çörek otu bal karışımını sürekli bir şekilde düzenli olarak tüketmeniz yeterli olacaktır. Bu iki maddenin karıştırılarak özlerinin birleştirilmesi ile çok şifalı bir kür ortaya çıkmaktadır. İnsan sağlığı üzerinde çok ciddi etkileri olan bu karışım üzerinde çok önemli araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalara göre bu kürün faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Özellikle kalp rahatsızlıkları ve adet söktürücü olan bu karışımı, hemen hemen herkes kullanabilir. Kanser hastalıklarında bile çok büyük etkileri olan çörek otu balın daha sayılamayacak kadar çok faydası bulunmaktadır. Bu karışım içerisinde bulunan çörek otu içerisindeki yağlar, çok ciddi oranda mineral ve vitamin barındırmaktadır. Bu vitamin ve mineraller ile insan vücudunun gereksinimleri karşılanır. Bu nedenle çörek otu bal karışımı ile sizlerde doğal bir şekilde vücudunuza bu önemli mineralleri kazandırabilirsiniz. Günümüzde tüm insanların kullanması gereken bu mükemmel karışım, çok eski zamanlarda beri tüketilen maddelerdendir. İlk zamanlarda insanların sadece çörek otunu kullandıkları bilinmektedir. fakat zaman geçtikçe faklı farklı faydalı ürünlerin ortaya çıkması nedeni ile birçok insan bu ürünleri ya da maddeleri karıştırarak çok daha şifalı karışımları ortaya çıkarmışlardır.  Zamanla gelişen bilim sayesinde çörek otu bal karışımı da insanlar arasında kullanılan maddelerden olmuştur. 

  Çörek otu bal karışımının insanlara faydası, islam aleminin rehberi olan Kuranda da açık açık belirtilmiştir. bu nedenle İslam dinine inanan insanlar dini açıdan da bu maddenin faydalarının olduğunu anlamışlardır. Peygamber efendimiz (S.A.V) bu mükemmel maddeyi sözleri ile met etmiştir. Bu nedenle o zamanlarda da insanlar çörek otunu çokça tüketmişlerdir. Çörek otu bal karışımı daha çok sonraki zamanlarda ün kazanmış ve birçok hastalığa şifa olmuştur. Çörek otunu bal karışımını kullanacak olanların çok dikkat etmesi gereken iki önemli durum  vardır. Bunlardan bir tanesi, kesinlikle kullanacağınız çörek otu ve özellikle bal gerçek ürünler olmalıdır. Öyle ki maddi olarak da değerli olan bu maddeler, bazı insanlar tarafından sahte olarak üretilir. bu maddelerden yapılan karışımlar son derece büyük zararlara neden olur.

  Çörek Otu Bal
  Hazırlanışı: Çörek otu bal karışımının hazırlanması oldukça kolaydır. Bu nedenle çok büyük becerilere ihtiyacınız olmadan çok rahat bir şekilde çörek otu bal hazırlayabilirsiniz. Öncelikle standart ölçü olarak 6 gram kadar çörek otunu bir havana koyarak toz olacak şekilde bol bol ezin. Bu sırada faydalı olan yağların var olduğunu görebileceksiniz. Daha sonra ezerek elde ettiğiniz toz çörek otunu bir çorba kaşığı süzme bal ile karıştırın ve iyice karıştırın. Bu karışımı her sabah mutlaka tüketin. Karışımı açken tüketmek çok daha faydalı olacaktır. İsterseniz miktarı arttırabilirsiniz. 

  Çörek otu bal faydaları:
  • İnsanlarda meydana gelen hafıza kayıplarında ve hafızanın güçlendirilmesinde çok ciddi etkileri bulunmaktadır. bunun için en az 3 ay boyunca kesinlikle aksatmadan tüketmelisiniz. 
  • Nefes darlığı sorunları olan insanlarda balgam söktürücü bir özelliği olan çörek otu bal, bol bol tüketilmelidir. 
  • Tıbbi olarak net tedavileri olmayan romatizma hastalıklarında çörek otu bal karışımı çok büyük faydalar sağlar. Bu faydası ile ağrılarınızdan kısa sürelerde kurtulabilirsiniz. 
  • Kan yapıcı bir özelliği vardır. Bu nedenle insanların dalak sağlıklarında önemli rol oynar. 
  ]]>
  Çörek Otu Yağı Hemoroid https://www.corek.gen.tr/corek-otu-yagi-hemoroid.html Mon, 19 Nov 2018 15:51:13 +0000 Çörek Otu Yağı Hemoroid, Çörek otu yağı modern tıbbın oldukça ilgi alanına giren nadir sayılan bitkiden biridir. Hastalıklara üzerinde etkilerini araştırma amacıyla yüzlerce deney yapılmıştır ve halende hastalıkla Çörek Otu Yağı Hemoroid, Çörek otu yağı modern tıbbın oldukça ilgi alanına giren nadir sayılan bitkiden biridir. Hastalıklara üzerinde etkilerini araştırma amacıyla yüzlerce deney yapılmıştır ve halende hastalıklar üzerindeki araştırmaları devam etmektedir. Yapılan araştırma ve deneyler hep olumlu olmakla ve asırlar öncesinden aktarılan "Ölümden başkasına şifadır" hadisine ulaşılmıştır. Uzmanlarca Çörek Otu yağının araştırmaları hala devam etmektedir.

  Çörek Otu Yağının Faydaları ve Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

  Çörek otu tohumları asırlardır baharat ile gıda koruma maddeleri olarak kullanılmıştır. Bitkinin tohumları ve çörek otu yağı geleneksel tıp alanında kullanılan bilinen ilaç özellikleri gösterir. Çörek otu yağının iyileştirici özelliği vücut sistemini etkileyen hastalık tedavileri üzerindeki rolü incelenince çok fazlacadır.  Hatta çörek otu yağı bir kısım kanser hastalıklarına karşı muazzam derecede antibiyotik özelliği göstermektedir.  Çörek otu ve yağı sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere hücrelerine dönüşmesine kısmi olarak yardımcı olmaktadır.  Hatta çörek otu yağını kullananların kanser üzerinde gerileme ve durdurulduğu uzmanlarca gözlemlenmiştir. Çörek otu yağı antimikrobik amaçlı kullanılmaktadır. Çörek otu yağı özellikle mantar hastalıklarında antifungal olarak etkileri gözlemlenmiştir. Göstermektedir. İdrar yolları ile böbrek hastalıklarında  üzerinde diüretik etkisi görülür. Midede şişkinlik ve bağırsak şikayetlerinin giderilmesinde etkilidir. Özellikle Anlafissur ve Hemoroid rahatsızlığı çekenlerin çörek otu yağı sayesinde sindirim ve bağırsak sistemimdeki şikayetlerini giderildiği gözlemlenmiştir. Çörek otu yağı hemoroid oluşumunda söz sahibi olan düz kasları gevşetici özelliği nedeniyle pek çok hasta çörek otu yağını kullandıktan sonra ciddi anlamda rahatladıklarını dile getirmişlerdir. Çörek otu ve çörek otu yağı kaser hastalıkları ile göğüs hastalıklarının tedavi amaçlı kullanılmaktadır ayrıca genç kadın ve kızlarda çörek otu tohumları ağızdan alındığından adet kanamasını uyarmakla ve bayanların adet döngüsünün düzene girmesine yardımcı olmaktadır. Uzmanlar gebe kadınların çörek otu yağını kullanmaları halinde doğum sırasında daha rahat bir doğum gerçekleştireceğini dile getirmektedir hakeza genç annelerin süt salınımını arttığını dile getirmişlerdir ayrıca çörek otu yağının vücutta yağ metebolizması üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı vücudun yağ metebolizmasını olumlu etkilemektedir. Çörek otu yağı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır ayrıca grip, karın ağrısı ve farenjit üzerinde olumlu etkileri bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

  Çörek Otu Yağı Hemoroid

  Hemoroid Hastalığının Oluşumu ve İnsanlar Üzerindeki Zararlı Etkileri

  Hemoroid insan sağlığını ciddi anlamda etkileyen bir rahatsızlıktır. Günümüzde bu hastalıktan ötürü bir çok kişi ciddi anlamda sağlık sorunları yaşamaktadır. bu hastalık kılcan damarların ve makatta toparlanan damarların makatın anüs bölgesinin kısmi olarak kapanmasıyla dışkının bu bölgeden çıkmasını engellemektedir. Hemoroid hastalığı insan vücudunda Kaşıntı, ağrı,hassasiyet ve kanama başlıca şikayetlerdir. Bu durum dışkının insan vücudunda atılması sırasında ıkınmalar ile daha belirgin hal almaktadır Hemoroid bir kısımı dış etmelerden kaynaklı olarak da oluşabilir bunlar. Yanlış beslenme, uzun süren kabızlık, anal ilişki ve gebelikten kaynaklı olarak oluşa bilmektedir.

  Çörek Otu Yağının Hemoroid Üzerindeki Muazzam Etkileri

  Çörek otu Yağı asrın hastalıklarından biri olan Hemoroid üzerinde ciddi anlamda iyileştirici özellik göstermektedir. Hemoroid rahatsızlığına yakalanan kişi WC’ye gittiği zaman dışkılama çok büyük bir eziyet haline gelmiştir. Bunun temel nedeni anüs de şişen kılcal damarlar dışkının dışarı atılmasını engellemektedir. Bağırsaklarda katılaşan ve kalınlaşan dışkı kendisini dışarıya doğru iter]]> Çörek Otu Bitkisi https://www.corek.gen.tr/corek-otu-bitkisi.html Mon, 19 Nov 2018 21:17:54 +0000 Çörek otu bitkisi, düğün çiçeğigillerden, yıllık otsu bir bitkidir. Türkiye dışında güney Avrupa ülkelerinde, Afrika ve Hindistan'ın bazı kesimlerinde bulunur. Kumlu gevşek topraklarda yetişen çörek otu, çi Çörek otu bitkisi, düğün çiçeğigillerden, yıllık otsu bir bitkidir. Türkiye dışında güney Avrupa ülkelerinde, Afrika ve Hindistan'ın bazı kesimlerinde bulunur. Kumlu gevşek topraklarda yetişen çörek otu, çiçeklenme yapan bir bitkidir. Çiçekleri açık mavi renktedir. 20-30 cm boyu olan bitkinin tohumları çok, yaprakları ise bal özlüdür. Tohumları kapsül içerisinde büyür, olgunlaşır. Tohumları siyah renktir ve yağ oranı % 18'dir. Çörek otu bitkisinin bir çok türü vardır. Türkiye'de ''Şam çörek otu'' ve ''Kır çörek otu'' olmak üzere 2 çeşidi bulunur. Baharat alanında kullanıldığı gibi yağı da elde edilir. Baharat olarak tüketilen çörek otu özellikle hamur işlerinde kullanılır. Çörek otunun sahip olduğu mucizevi faydalarına tedavi amaçlı kürler ve çörek otu yağı ile ulaşmak mümkündür.

  Çörek otu bitkisinin faydaları:

  Vücutta bulunan virüs ve bakterinin yok olmasını sağlar. Solunum  sorunlarında etkilidir.  Birçok kanser hücresinin çoğalmasını engelleyip kansere karşı korur. Kan şekerini düzene sokar. Depresyon gibi durumları atlatmayı sağlar. Stresi azaltır, bu sayede uyku sorununu düzene sokar. Erkekler için cinsel sorunlarda kullanıldığında etkili yanı vardır.  kadınların adet sancı ve düzensizliği için faydalıdır. Balgam söktürür. İltihap için en iyi tedavi edicidir. Yaraların iyileşmesine de yardımcıdır. Mide zarını korur. Nefes borusunu genişleterek nefes darlığını engeller.

  Çörek Otu Bitkisi

  Çörek otunun kullanıldığı hastalıklar:

  • Zayıf düşmüş bağışıklık sistemini güçlendirmek amaçlı kullanılır.
  • Vücutta  bulunan mikropların giderilmesi için etkilidir, bu amaçla tüketilir.
  • Bakterilerle savaşılması gerektiği durumlarda tedavi amaçlı kullanılabilir.
  • Grip ve ya nezle gibi hastalıklarda etkilidir.
  • Vücudun, bağışıklık sisteminin direncini artması için kullanılır.
  • Nefes darlığı şikayetlerinde  kullanılması gereklidir.
  • Astım hasatlıklarında iyi bir tedavi edicidir.
  • Üst solunum yollarında meydana gelen tıkanmaları açmakta kullanılır.
  • ADIS hastalığında kullanımı iyi sonuçlar doğurur.
  • Prostat, meme kanseri ve rahim kanserlerinde kullanılmalıdır. Kanserli hastalıklarda kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller.
  • Basur rahatsızlığında kullanılır.
  • Saçların Beyazlamasını önlemek için kullanılır.
  • Diş ağrısı ve diş eti iltihaplarında kullanılır.
  • Zararlı olan toksinleri vücuttan atmak için tüketilir. 
  • Şeker hastalığında yüksek şekeri engellemek için kullanılır.
  • İlkbaharda oluşan polen alerjikleri başta olmak üzere alerji rahatsızlıklarında kullanılır.
  • Vücutta bulunan egzamalar için  çörek otu uygun kürlerle  kullanılır.
  • Reflü, ülser, gastrit gibi mide rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılır.
  ]]>
  Elmalı Ay Çöreği https://www.corek.gen.tr/elmali-ay-coregi.html Tue, 20 Nov 2018 19:09:42 +0000 Elmalı Ay Çöreği; Tuzlu ikramlarımızın yanında birde tatlı bir çeşidimiz olsun diyorsanız elmalı ay çöreği hem pratik hemde lezzetli bir tarifimizdir.Çocuklarında severek ve isteyerek yedikleri elmalı ay çöreğinin espris Elmalı Ay Çöreği; Tuzlu ikramlarımızın yanında birde tatlı bir çeşidimiz olsun diyorsanız elmalı ay çöreği hem pratik hemde lezzetli bir tarifimizdir.Çocuklarında severek ve isteyerek yedikleri elmalı ay çöreğinin esprisi ay şeklinde olmasıdır.Çocukların dikkatini çekende zaten budur.Şimdi tarifimizi vermeye başlayalım ve şimdiden ellerinize sağlık diyelim.

  Elmalı Ay Çöreği için Gerekli Olan Malzemeler

     Hamuru için,
  • Yarım paket margarin
  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • Göz kararı aldığı kadar un

  İçi için;

  • 4 adet elma
  • 1 çay bardağı ceviz yada fındık
  • 4 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tarçın

  Üzeri için;

  • Yeterince pudra şekeri
  Elmalı Ay ÇöreğiElmalı Ay Çöreğinin Yapılışı;

  Hamuru için olan bütün malzemeyi öncelikle geniş bir kabın içine alıyoruz ve kulak memesi kıvamına gelene kadar bir hamur elde ediyoruz.Hamur dinlenirken kabuklarını soyduğumuz elmaları rendeliyoruz. Elmaları bir tencereye alıp ocağımıza koyuyoruz. Üzerine toz şekeri ilave edip bir taşım kaynatıp ocağımızı kapatıyoruz. Daha sonra cevizi ve tarçını da ilave edip soğumaya bırakıyoruz. Ceviz büyüğünde böldüğümüz hamurları elimizle açıp ortasına içimizden koyup poğaça şeklinde kapatıyoruz. Daha sonra ay şeklini verip tepsimize diziyoruz. 150 derecelik fırına koyup yavaş yavaş pişiriyoruz. Fırından çıkınca üzerine pudra şekeri serpip servis ediyoruz. 

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Zeytinli Çörek https://www.corek.gen.tr/zeytinli-corek.html Wed, 21 Nov 2018 18:49:40 +0000 Zeytinli çörek, çay saatlerinde, kahvaltı sofralarında, hatta kabul günlerinde bile hazırlayabileceğiniz çok lezzetli ve besleyici bir çörek tarifidir. Hem görüntüsü hemde lezzeti ile her kesin beğenisini kazanacak bu lezz Zeytinli çörek, çay saatlerinde, kahvaltı sofralarında, hatta kabul günlerinde bile hazırlayabileceğiniz çok lezzetli ve besleyici bir çörek tarifidir. Hem görüntüsü hemde lezzeti ile her kesin beğenisini kazanacak bu lezzetli çöreği mutlaka deneyerek sevdiklerinize tattırmanızı öneririz. Denenmiştir; gönül rahatlığı ile hazırlayarak konuklarınıza ve değer verdiğiniz her kese ikram edebilirsiniz. Sizi asla mahcup etmeyecektir. Kolay gelsin...

  Zeytinli Çörek Malzemeler:
  • Yarım su bardağı ılık süt
  • 1 çorba kaşığı toz şeker
  • 2 adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 100 gram tereyağı
  • 4 su bardağı un
  • 1 çorba kasesi dilimlenmiş siyah zeytin
  • Yarım çorba kasesi dilimlenmiş yeşil zeytin
  • Bir fiske taze kekik 
  Üzeri için:
  • Yumurta sarısı
  • Yeteri kadar çörek otu
  Zeytinli ÇörekZeytinli Çörek Hazırlanışı:

  Hamur karıştırma kabının içerisine öncelikle oda sıcaklığında yumuşamış olan margarini alıyoruz. Ardından unu ilave edip un ile margarin bir birleri ile özleşinceye kadar elimiz ile ovuyoruz.  Ardından ortasını havuz gibi açıp içerisine yumurtaları kırıyoruz. Bir tanesinin sarısını daha sonra üzerine sürmek için ayırıyoruz. Hamuru bir miktar yoğurup, üzerine ılık sütü ve bir kasede erittiğimiz mayayı ilave ediyoruz. Ardından zeytinleri tuzu ve şekeri ilave edip kulak memesi yumuşaklığında özlü bir hamur elde eziyoruz. Eğer hamurunuz kıvamlı olmaz ise bir miktar daha un ilave edebilirsiniz.

  Hamuru mutfak tezgahının üzerine alıp, üç eşit parçaya ayırıyoruz. Hamurları uzatıp saç örgüsü şeklini veriyoruz. Daha sonra yumurta sarısı sürüp, çörek otu döküyoruz. Ardından yağlanmış fırın tepsisine yerleştirip, oda sıcaklığında yarım saat mayalanmasını bekliyoruz. Hamur mayalandıktan sonra 180 derece de önceden ısınmış fırında altı üstü kızarıncaya kadar yaklaşık 15 dakika pişiriyoruz. Fırından çıkardıktan sonra bir mutfak bezine sarıp, 10 dakika kendine gelmesini bekliyoruz. Daha sonra parmak kalınlığında dilimleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun...
  ]]>
  Peynirli Ay Çöreği https://www.corek.gen.tr/peynirli-ay-coregi.html Thu, 22 Nov 2018 08:58:04 +0000 Peynirli Ay Çöreği; Peynir gibi faydalı bir ürünü çocuklarına yediremeyen annelerimize sesleniyoruz.Peynirli ay çöreğini tercih ederek hem çocuklarınıza peyniri yedirmiş olacaksınız hemde doyurucu olan bu tarifimizle çocukl Peynirli Ay Çöreği; Peynir gibi faydalı bir ürünü çocuklarına yediremeyen annelerimize sesleniyoruz.Peynirli ay çöreğini tercih ederek hem çocuklarınıza peyniri yedirmiş olacaksınız hemde doyurucu olan bu tarifimizle çocuklarınız karnı doyacaktır.Peynirli ay çöreği; çocuklarınıza beslenme öğünü olarak okula giderken, eşinize iş yerinde çayla atıştırabilecek bir aparatif ve eve gelen misafirlerinize rahatlıkla ikram edebileceğiniz kolay bir tariftir.Şimdi bu tarifimizi sizlere vermeye başlayalım.Hadi kolay gelsin.

  Peynirli Ay Çöreği için Gerekli Olan Malzemeler;
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 2 yemek kaşığı instant maya
  • 1 yumurta (sarısı üzerine)
  • 1/2 su bardağı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı margarin veya tereyağı (oda sıcaklığında)
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Aldığı kadar un

  Üzeri için;

  • Susam
  • Yulaf

  İç malzemesi için;

  • Lor peynir veya beyaz peyniri
  Peynirli Ay ÇöreğiPeynirli Ay Çöreğinin Yapılışı;

  Hamur kabına malzemeleri koyup unu yavaş yavaş ekleyip, yumuşak ele yapışmayan bir hamur elde edelim. 1 saat mayalanmaya bırakalım. Bekleyen hamur yağını azıcık salacaktır bu durumdan endişelenmeyin, mayalanan hamuru yağıyla bütünleşmesi için  tekrar yoğurun. Hamuru 3 bezeye ayırın. İlk bezeyi alıp yarım cm kalınlığında açın. Bıçakla 8 parçaya bölün. Büyük  istiyorsanız 4’e bölün. Bu tamamen sizin isteğinize bağlıdır.Böldüğünüz hamurların geniş kısımlarına dikey olarak 1 cmlik bir çizik atın. Çizik kısmın kenarlarını içe yatırın. Bu çiziği atmanızdaki amaç daha kolay ay şekli vermektir.Çiziği attıktan sonra peynirimizi koyup rulo şeklinde sarıyoruz. Kenar kısımları içe doğru büküp ay şeklini verelim. Üzerine daha önceden ayırmış olduğumuz yumurta sarısını sürüp yulaf ve susam serpiyoruz. 200 derece ısıtılmış fırına koyuyoruz.

  Not: İç olarak eriyip akabilecek bir peynir tercih etmeyin kenarlarından akabilir. Afiyet olsun. Ellerinize sağlık.

  ]]>
  Çörek Otu Mide https://www.corek.gen.tr/corek-otu-mide.html Fri, 23 Nov 2018 04:45:29 +0000 Çörek Otu Mide, Anavatanı Anadolu ve Akdeniz havzası olan çörek otu düğün çiçeğigiller familyasından olan değerli bir bitkidir. Diğer adları ise, cöcce, cüccam, Cuccum'dur. Türkçe'de ise adını bitkinin tohumlarının ç Çörek Otu Mide, Anavatanı Anadolu ve Akdeniz havzası olan çörek otu düğün çiçeğigiller familyasından olan değerli bir bitkidir. Diğer adları ise, cöcce, cüccam, Cuccum'dur. Türkçe'de ise adını bitkinin tohumlarının çöreklerin üzerine serpilmesinden almıştır. Eski Mısır'da  cilt güzelliği ve canlılığı için çörek otu kullanıldığı tespit etmiştir. İslam tarihinde İbn-i Sina ise tıbbi tedavi amaçlı çörek otuna kullandığı bilinmektedir. Hindistan'da ise çok eskiden bu yana mutfakta ve halk hekimliğinde kullanıldığı bilinmektedir. Hadislerde ise, Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki çörek otunda onun için bir deva bulunmasın''. Çörek otu ağızda çiğnenerek, üzerine bal şerbeti içilirse karın ağrısı geçer şeklinde de hadislerde bahsedilmektedir. Şifa kaynağı olan bu bitkinin ve elde edilen yağının bir çok hastalıkta şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. 

  Çörek otu yağının iyi geldiği mide problemleri arasında; 
  • Mide yanması
  • Ekşime
  • Gastrit
  • Reflü
  • Mide krampları
  • Gece boğulurcasına uyanmak
  • Yemekten sonra ağza acı su gelmesi ve şişkinlik
  • Sırtınıza doğru vuran bir ağrı
  • Boğazınıza doğru yangın varmış gibi bir yanma ve bunların getirdiği sıkıntılardır. 
  Çörek Otu MideÇörek otu mide: Ülser, özellikle helicobakter pylori adı verilen bakterinin, mide ve onikiparmakbağırsağında yerleşerek burada hastalığa yol açmasıdır. Bu bakteri sadece insanda bulunmakta ve sadece ağız yolu ile bulaşmaktadır. Bakteri mide mukozasına yerleşerek, onikiparmakbağırsağı, mide, safra kesesi, pankreas ve karaciğere yerleşmesi tehlikeli olabilmektedir. Tedavisi ise bir kaç çeşit antibiyotik ile olmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde özellikle başlangıç aşamasında, etkili olmaktadır. Çörek otunun kullanımı günlük olarak 15 gramdır. Bun miktar günlük üçe bölünerek yenmelidir. Bir hafta her gün 15 gram yenir, sonra 15 gün boyunca günde 30 gram yenir ve daha sonra yine günlük 15 gram yenerek devam edilir. Çörek otu midenin boş olduğu sabah kalkınca, öğle ile akşam yemeği arasında ve gece yenmelidir. Şikayetler 1 ayda azalır veya tamamen ortadan kalkmaktadır. Fakat yine de tekrarlamaması için 8 ay kadar yenmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Hastalık olamasa dahi, koruyucu ve önleyici olarak yenebilir. Sağlıklı bireylerde hiçbir yan etkisi yoktur. Hamilelik döneminde çörek otu yenmesi tavsiye edilmemektedir. 
  ]]>
  Çörek Otu Kaç Kalori https://www.corek.gen.tr/corek-otu-kac-kalori.html Sat, 24 Nov 2018 00:40:24 +0000 Çörek otu kaç kalori,  Antik çağlardan beri tohumlarının şifa olarak kullanılan çörek otu tam bir şifa deposudur, ilk kez Anadolu'da yetiştirildiği tahmin edilmektedir. Günümüzde birçok kıta da yetiştirilen çörek otu Çörek otu kaç kalori,  Antik çağlardan beri tohumlarının şifa olarak kullanılan çörek otu tam bir şifa deposudur, ilk kez Anadolu'da yetiştirildiği tahmin edilmektedir. Günümüzde birçok kıta da yetiştirilen çörek otu kalorisi yüksek bir bitkidir, Günümüz pozitif tıbbın lideri olarak bilinen meşhur Türk tıp bilim adamı İbni Sina "Canon Of Medicine" isimli ansiklopedisinde; çörek otunun vücudu uyardığı, pasifliği giderdiğini belirtmektedir. Yine ünlü tıp hekimi Hipokrat çörek otunun Sindirim sistemi, Karaciğer  ve bir çok rahatsızlıklarının etkili bir ilacı olduğunu belirtmiştir.373 kcal elde etmek için 100 gr çörek otu kullanılır. (Kullanırken dikkatli davranmak gerekir.)

   Anadolu doğasının bitki zenginliğinin bir ürünü olan çörek otu ülkemizden Avrupa, Asya ve diğer bölgelere dağılmış ve oralarda yetiştirilmiştir. Meşhur Mısır firavunu Tutankamun'un mezarında bulunan çörek otu binlerce yıldır insanlar tarafından kullanıldığını ispat etmektedir. Çörek otu günümüzde sağlıklı yaşamın bir ürünü olarak kullanılmaktadır, orta doğu'da "Kutsanmış Tohum" ismiyle anılır.

  Çörek Otu Kaç Kalori

  Siyah tohumları, çörek otunun kullanılan yeridir, bu tohumların içeriği 120 tane yarar nitelikte madde içerir. Çörek otu içeriğinde bulunan maddeler;

  • İçeriğin de ortalama (üretim imkanlarına göre değişir) yüzde 17 oranında Protein bulunur, bu proteinlerden bir kaçı  Arginin, Leucin, Threonine, glutamic acid'dir. 100 gr çörek otunda 17,8 gram, bir çorba kaşığı çörek otunda 2,67 gram protein bulunur.
  • Karbonhidrat Çörek otu içeriğinin yüzde 44,24'ünü oluşturur, bunlar; Rammoz, ksiloz,arabinoz ve glikoz'dur,  100 gram çörek otunda 44,24 gram, bir çorba kaşığı cörek otunda 6.64 gram karbonhidrat bulunur, 
  • 100 gram çörek otunda 10,5'te lif, bir çorba kaşığında 1,58 gram lif  bulunur.
  • Çörek otunun 100 gramında 22,27 gram, bir çorba kaşığında 3,34 gram yağ asitleri bulunur. Bu halilyle iyi bir kolesterol ilacıdır.
  • Diğer vitamin ve minareller çörek otunun yüzde 6 - 9 kısmını oluşturur, bunlar da kısaca; Kalsiyum, fosfor, B vitamini, folik asit vb.

  Çörek otu vücudumuza etkisi nedir

  • Alerjik rahatsızlıkların iyileştirilmesinde kullanılır.
  • Antihistamik özelliği ile oldukça etkili olduğu bilinmektedir.
  • Vücut için İyi bir antioksidandır.
  • Eklem ağrılarının iyileşmesinde etkisi tartışılamaz.
  • Kalbini sevenler bu tohumları ve yağını mutlaka kullanmalı kolesterole bağlı kalp damar sorunlarının aşılmasında kullanılması gereken oldukça etkili bir yağ asidi içeriğine sahiptir.
  • Şeker hastalarının sürekli kullanması gerekir, öyle ki kanda ki şeker miktarını düşürerek doğal bir koruyucu etki göstermektedir. İnsülin salgılamakla görevli pankreasta ki beta hücrelerini uyarmaktadır. Dolayısı ile İnsülin salgılanarak glikojen elde edilmesini sağlamaktadır.
  • Vücutta oluşan iltihabı sökücü özelliği vardır.
  • Kemik iliği ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.
  • Karaciğer hastalıkları için oldukça etkilidir, rahatsızlığı olanlar çörek otu tohumunu kesinlikle takip etmeli.
  ]]>
  Çörek Otu Yağı Kilo Aldırırmı https://www.corek.gen.tr/corek-otu-yagi-kilo-aldirirmi.html Sat, 24 Nov 2018 07:22:39 +0000 Çörek otu yağı kilo aldırırmı, Çörek otu Şifa dolu bitkilerin ilk sırasında yer alır düğün çiçeğillerden olup; 14 türü ile hayatımızda yer alır. Çörek otu otsu bitkiler arasında yer alır. Ayrıca tohumlarından ço Çörek otu yağı kilo aldırırmı, Çörek otu Şifa dolu bitkilerin ilk sırasında yer alır düğün çiçeğillerden olup; 14 türü ile hayatımızda yer alır. Çörek otu otsu bitkiler arasında yer alır. Ayrıca tohumlarından çoğalır. Çörek otu kumlu gevşek toprakları sever, çiçeklenme dönemi ne kadar rahatlıkla yeşerip, çoğalacak bir bitkidir. Ayrıca verimi yüksek olan bitkilerin ilk sıralarında yer alır. 

  Çörek otu bitkisi Kuranı Kerim'de de geçiyor. Bu bitki ile ilgili Peygamber Efendimiz (s.a.v.) "çörek otunun ölümden başka her şeye deva" olduğunu söylemiştir. Çörek otu bitkisi asırlar boyu yağı ile kendisinin birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Çörek otu ile ilgili olarak bilimsel yapılan araştırmalarda ve deneylerde bu bilginin doğruluğu kanıtlanmaktadır. Gerçekten de çörek otu yağı ve çörek otu ölümden başka her şeyin devasıdır. Çörek otu yıllar boyu tıp ve alternatif tıpta kullanılmıştır. Şimdi çörek otunun kilo alma üzerindeki etkilerini anlatalım.

  Çörek otu yağının kilo alma üzerindeki etkileri

  Çörek otunun hem zayıflatma hem da iştahı kuvvetlendirme etkisi vardır şimdi çörek otunun kilo aldırma etkilerinden söz edelim. Çörek otu yemeklerden yarım saat önce tüketildiği taktirde, iştah açıcı özelliği kavuşulur.  Böylelikle her yemekten önce bal ile karıştırılmış çörek otu tüketirsek, iştahta hızlı açılma meydana gelir. Çörek otu ile balın karışımı ile meydana gelen şifalar da kilo alma durumlarına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Her gün tüketildiği takdirde çörek otunun kilo aldıran bir tedavi şekli olduğu ortaya çıkar. Şimdi bu karışımı anlatalım. Bir kilo balın içerisine, 200 gram kadar çörek otu ile elde edilen karışma bir kavanoza koyarak, her yemekten önce bir yemek kaşığı tükettiğimiz takdirde, iştahın açıldığı ve kilo almaya elverişli hale gelindiği gözlemlenmiştir. Ayrıca yapacağımız bu karışıma çörek otunu öğüterek de yapa biliriz. Ayrıca yaptığımız bu karışımı üç gün beklettiğiniz takdirde, daha güzel sonuçlar alabilirsiniz.  Her sabah ve akşam yemeklerinden önce 1 yemek kaşığı tüketerek, şifa bulabiliriz. Bu şifa kaynağı sayesinde metabolizma düzenli bir şekilde çalışmış olur. Çörek otu kilo alma dışında başka hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  Çörek Otu Yağı Kilo Aldırırmı
  Çörek otunun Tedavi amaçlı kullanıldığı alanlar
  • Çörek otu sindirim sistemini çalıştırır 
  • İltihaplanmaları giderir 
  • Çörek otu bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde son derece etkilidir
  • Yemeklerden sonra hafifletir, şişkinliği giderir 
  • Çörek otu zayıflamada kullanılır 
  • Baş ağrılarını hafifletir 
  • Metabolizmayı hızlandırır
  • Çörek otu vücuttaki sancıları azaltır 
  • Çörek otu soğuk algınlıklarına iyi gelir
  • Zeka geriliği ne fayda sağlar 
  • Sara hastalığının iyileşmesine yardımcı bir bitkidir 
  • İdrar söktürücü özelliği ile sindirim sistemini katkıda bulunur 
  • Çörek otu Sinüzit gibi hastalıklara şifa kaynağıdır
  • Kilo almak için kullanılır 
  • Çörek otu yüksek kan basıncını düşürür
  Çörek otu tedavi amaçlı pek çok alanlarda kullanılırken; güzellik iksiri olarak da kullanılmaktadır. Çörek otu yağı ile ilgili yapılan birçok araştırma vardır. Bunların arasında kilo aldırma özelliğine sahip olduğu belirtilmiştir. Öncelikle şifayı veren Allah'tır. Ama birçok bitkinin de şifa kaynaklı olduğu unutulmamalıdır. Bu bitkilerin arasında çörek otu da mevcuttur. 
  ]]>
  Çörek Otu Cilde Faydaları https://www.corek.gen.tr/corek-otu-cilde-faydalari.html Sat, 24 Nov 2018 13:42:31 +0000 Çörek Otu Cilde Faydaları, Cilt bakımı kişiler için önem arz etmektedir. Cildin temiz görünmesi ve parlak bir görüntüye sahip olması kişiler birçok yönteme başvurmaktadır. Başvurulan yöntemlerin bazıları tıbbı yöntem Çörek Otu Cilde Faydaları, Cilt bakımı kişiler için önem arz etmektedir. Cildin temiz görünmesi ve parlak bir görüntüye sahip olması kişiler birçok yönteme başvurmaktadır. Başvurulan yöntemlerin bazıları tıbbı yöntemler olurken bazıları da bitkisel yollara başvurmaktadır. Özellikle tıbbı yöntemlerin yan etkilerinden kurtulmak isteyen kişiler bitkisel yollara başvurmaktadır. Cilt problemlerinin başında özellikle sivilce, siyah nokta oluşu, cildin çok sık yağlanması,   cildin sarkması gibi problemler gelmektedir. Ciltteki problemlere karşı kullanılan bitkisel yöntemlerden  biri çörek otudur. Diğer bitkisel yöntemlere göre çörek otu çok sık tercih edilmektedir. Birebir çörek otu kullanıldığı gibi çörek otu yağı da çok sık kullanılmaktadır. 

  Çörek Otu Cilde Faydaları
  Çörek Otunun Cilde Faydaları
  • Çörek otu ciltteki lekeleri iyi gelmektedir.
  • Çörek otu ciltte oluşan sivilcelere ve doğum izlerinden kurtulmanızı sağlar. 
  • Çörek otunun içinde bulunan maddeler ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar ve özellikle cildi ölü derilerden kurtarın.
  • Ciltte büyük problemler yaratan cilt hastalıklarına iyi gelir. 
  • Çörek otu ciltte meydana gelen döküntü,  egzama ve mantar gibi rahatsızlıklara iyi gelir. 
  • Çörek otu cildi gerginleştirir ve cilde parlak bir görünüm kazandırın. 
  • çörek otu cildi dış etkenlere karşı korur cildi daha dirençli hale getirir.
  ]]>
  Çörek Hamuru https://www.corek.gen.tr/corek-hamuru.html Sun, 25 Nov 2018 05:15:23 +0000 Çörek Hamuru, Hamurlu işler mutfağımızın vazgeçilmez lezzetlerindendir. Hamur işleri çok leziz ve iştah kabartıcı olur. Çok tatlı olan hamur işleri çok yenir ise yanında kiloyu da getirir. Bunun için çok fazla tüketmemeye Çörek Hamuru, Hamurlu işler mutfağımızın vazgeçilmez lezzetlerindendir. Hamur işleri çok leziz ve iştah kabartıcı olur. Çok tatlı olan hamur işleri çok yenir ise yanında kiloyu da getirir. Bunun için çok fazla tüketmemeye önem göstermemiz gerekir. Birçok çeşitli yemeği yapılır. En başta börek, çörek ve pastalar gelir. Her evde yapılır ve her damağa hitap eder. Büyüklü küçüklü herkes çok sever. 
  Hamurlu yemekler yapmak biraz zahmetli be marifet isteyen bir yemektir. Ben size çörek hamuru nasıl yapılır onu anlatayım. Malzemesi çok az ama yoğurma işlemi oldukça önemlidir.

  Çörek hamuru tarifi  için gerekli malzemeler
  • 2 su bardağı ılık su
  • 2 su bardağı ılık süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ( var ise zeytin yağı daha iyi olur.)
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 çorba kaşığı tere yağ
  • 3 tane yumurta( birinin sarısını üzeri için)
  • 1 paket yaş maya
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Aldığı kadar un

  Çörek Hamuru
  Çörek hamuru yapılısı:

  Geniş bir yoğurma kabı alıp önce ılık su ile mayayı iyice eritelim. Sonra üzerine tere yağı yakmadan eriyelim ve kabın içine koyalım. Daha sonra süt, yağ, şeker, tuz ve yumurtayı( yumurtanın sarısını ayırmayı unutmayın) da ekleyip hepsini bir güzel karıştıralım. Daha sonra ununu azar azar ekleyelim ve yoğurmaya başlayalım. Hamur biraz ele yapışır kıvam da olacak. İlk başta elinize çok yapışır yoğurmaya devam ettikçe hamur elinizden kendiliğinden gidecektir. Sora hamurumuz hazır olmuş olur. Hamurun üzerini bir bez ile örtelim ve yaklaşık iki üç saat ılık bir ortamda dinlenmeye bırakalım.( ben bazen çörek hamurunu akşamdan da yoğuruyorum hem daha iyi dinlemiş, hem de daha güzel kabarmış oluyor) Üzerini açtığınız zaman pofuduk bir hamurumuz olacak. İstediğiniz bir iç harç ile çöreği yapabiliriz. Ya da sade olarak da yapabilirsiniz. Çünkü her türlü çok güzel ve lezzetli oluyor.
  ]]>
  Çörek Otu Ekimi https://www.corek.gen.tr/corek-otu-ekimi.html Sun, 25 Nov 2018 20:12:04 +0000 Çörek Otu Ekimi; Ülkemizde son zamanlarda rağbet gören ve birçok destek programında bulunan tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinin uygulamalarının dahada yükseldiği görülmektedir. Ancak bu tarımsal faaliyetler ile il

  Çörek Otu Ekimi; Ülkemizde son zamanlarda rağbet gören ve birçok destek programında bulunan tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinin uygulamalarının dahada yükseldiği görülmektedir. Ancak bu tarımsal faaliyetler ile ilgili kesinleşmiş bilgiler bulunmamakla beraber birçok yanlış bilgi bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı bu konuda çiftçi zade olarak ülkemiz çiftçisini uygulaması yapılmış bilgiler ile aydınlatmaya yönelik olan faaliyetdir. Hiçbir maddi menfaat talep edilmeyerek, yapılacak olan uygulamaların hasar neticelerinde kimse sorumluluk kabul etmeyecektir. Sıralanan bilgiler sonucunda ülkemizde çörek otu ekimi yapan hiçbir çiftçi verimsizlik yada hasat edememe yada kötü neticelerle muhatap olmamıştır. 

  Çörek otu ekimi ve tohum hazırlığı, 

  Ülkemize ekilmesi tavsiye edilen adi çörek otu olarak da bilinen Nigella Sativa türüdür.  Bu türün tanınması için görseline yer verilmektedir. Nigella Sativa cinsi çörek otu çiçek yaprakları beyaz renktedir. Beyaz çiçekleri açtığı zaman içinde sarı renkli küçük olan tomurcuklar ve sarı renkli olan tomurcukların üstlerin de yeşil çam iğnesini anımsatan perçemler yer almaktadır.  Ekilmesi tavsiye edilen çörek otu türü budur.

  Nigella Sativa türü çörek otu tohumunu temin edilir. Yerli tohumdan üretilen bu tohumlarda bitki kırıntıları bulunabilir. Bu durumda ekmeden önce tohumları içinde yabancı madde kalmayacak biçimde elenmelidir. Eleme işlemi tamamlandı ise tohum hazır anlamına gelmektedir. Çörek otu ekimi toprak hazırlığı, toprağı pulluk yardımı ile sürülür. Nadas yapılır. Nadas yapma, sürme işlemini ekimden hemen önce yapılır ise  tav zamanına dikkat edilmelidir. Ancak ekimden çok önce nadas, sürme işlemi yapılırsa erken çıkmış olan otlar için kazayağı çekme işleminde fayda bulunmaktadır. Ekimden önce meydana gelen otları yok edilmesi yararlıdır.

  Çörek Otu Ekimi

  Sürme işleminin ardından ekimden hemen önce toprak parçalama işlemini yapan makinalar ile kesek kırma işlemi yapılır. Kesek kırma işlemi yapıldıktan sonra tav süresi beklenilir. Kesek kırma işleminin ardından ekimden hemen önce toprağa sertleştirme yapılması tavsiye edilir.  Settleştirme ve düzleştirme işlemini bu işlemi yapan makinalar ile yada tapan yardımı ile yada teker çekme şeklindeki işlemler ile ekilecek olan yüzey setleştirilir.

  Çörek otu ekim hazırlığı, 

  Çörek otu bitkisini araziye ekilip mibzeri ile ekilmesi önerilir. Yapılan uygulamalarda ekin mibzeri ile yapılan ekimlerde verim daha çok olduğu tespit edilmiştir. Çörek otu bitkisine yalnızca taban gübresi atılması faydalı olacaktır. Önerilen gübre 15-15-15 NPK gübresidir. Bu gübreye bulunmuyor ise 20-20-0 NP gübresi yada DAP kullanılabilir. Dönüme 1000 Metrekare alana atılacak olan gübre oranı, 15 ve 20 kilo gram gübre önerilir.

  Çörek otu ekiminde fazla tohum fazla verim anlamına. 1000 metrekareye yani 1 dönüme atılacak olan tohum oranı 1.5 kilogramı geçmemelidir. 1,5 kilogram önerilir. Çörek otu tohumunun ekim sırasında toprak altı derinliği 3 santimi geçmemelidir. Mibzerin ekim sırasındaki ayar derecesi 0 olarak ayarlanmalı yada ayar kolu 0 a çekilmelidir. Tohum ve gübre karıştırılarak mibzerin gübre gözüne doldurulmalıdır. Dönüme 1.5 kilo gram tohum ve 15 kilo gram gübre harmanlanmış durumda mibzerin gübre gözüne doldurulur ve mibzerin ayar derecesi 0 olarak ayarlanarak ekime başlanır.

  Uygulamalı örneklendirmeli anlatım ise, 10 dönüm alana farz edinki çörek otu ekilecek. 15 kilo gram Nigella Sative türü olan çörek otu tohumu. 150 kilo gram 15-15-15 NPK gübresi. 150 kilo gram NPK gübresi ve 15 kilo gram tohum iyi bir şekilde karıştırılarak harmanlanır. Toplam olarak 165 kilo gram elde edilir. 165 kilo gram malzeme ekin Mibzerinin gübre gözüne eşit miktarda doldurulur. Mibzerin derece ayarı 0 şeklinde ayarlanır. Traktör yardımı ile 10 dönüm araziye ekim yapılır. Mibzer arkasında tapan olması önerilir. Sıkıştırılmış olan toprağa tohum atılımının ardından tekrar kapat]]> Maraş Çöreği https://www.corek.gen.tr/maras-coregi.html Mon, 26 Nov 2018 03:21:25 +0000 Maraş Çöreği, Güneydoğu bölgemizin çok meşhurudur. Acısıyla, baharatıyla geniş bir yemek menüleri vardır. Kahramanmaraş'ın da yemek kültürü oldukça zengin ve oldukça da lezzetlidir. Maraşlıların yaptığı çok lezzetli Maraş Çöreği, Güneydoğu bölgemizin çok meşhurudur. Acısıyla, baharatıyla geniş bir yemek menüleri vardır. Kahramanmaraş'ın da yemek kültürü oldukça zengin ve oldukça da lezzetlidir. Maraşlıların yaptığı çok lezzetli ve çok hafif bir çörekleri var. Şimdi ise maraş çöreği yapacağız.


  Maraş Çöreği Gerekli  Malzemeler
  • 1 su bardağı eritilmiş tereyağı
  • Yarım su bardağı sıvıyağ
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı mahlep
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket kabartma tozu
  • Çörek otu
  • Susam
  • Aldığı kadar un

  Maraş Çöreği
  Maraş Çöreği Hazırlanışı,

  Bütün malzemeleri sırasıyla yoğurma kabına alıyoruz. Eğer evinizde mahlep yok ise mahlep yerine iki yemek kaşığı sirke koyabilirsiniz. Sirke türü fark etmez ama ben elma sirkesi kullanıyorum. Sıvı malzemeleri koyduktan sonra çörek otu ve susamı da karışıma ekliyoruz. Daha sonra unuda yavaş yavaş ekliyoruz. Çok sert olmayacak bir hamur yoğuruyoruz. Elde edilen hamurdan 36 veya 38 beze çıkıyor. Hamurları merdane ile çok büyük olmayacak şekilde ortalama 1 veya 1 cm kalınlığında açıyoruz. Açtığınız hamuru çatalla şekillendiriyorsunuz. İstediğiniz şekli yapabilirsiniz ancak hakiki maraş çöreğinin üzeri küçük kareler şeklinde oluyor. Yada kendinden şekilli merdaneler var onları da kullanabilirsiniz. Açtığınız hamurun ortası küçük olacak şekilde geliyorsunuz.180 derecede üzeri kızarana kadar pişirin.

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Tahinli Çörek https://www.corek.gen.tr/tahinli-corek.html Mon, 26 Nov 2018 14:36:21 +0000 Tahinli Çörek, Yağ ve protein deposu olan tahinin önemi çok da vurgulanmamaktadır. Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığı tedavisinde bire birdir. Ayrıca E, C ve B vitamini içermekde olan tahini sıkça kullanılmal Tahinli Çörek, Yağ ve protein deposu olan tahinin önemi çok da vurgulanmamaktadır. Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığı tedavisinde bire birdir. Ayrıca E, C ve B vitamini içermekde olan tahini sıkça kullanılmalı pasta ve çöreklerimize dahil etmeliyiz. Bu sebepten bizlerde bugün sizlerle tahinli çörek tarifimizi paylaşacağız. Eminiz sizlerde bu tarifi çok beğenecek ve sürekli yapacaksınızdır. Şimdiden ellerinize sağlık.

  Tahinli Çörek için Gerekli Olan Malzemeler;

  Hamuru için Gerekli Olanlar;

  • 1 çorba kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çorba kaşığı kuru maya
  • alabildiğine un (başlangıç için 3 su bardağı yeterli)
  • 1/2 su bardağı sıvı yağ
  • 3 çay bardağı ılık süt
  • 2  yemek kaşığı tereyağı dolu olsun (iyice erimiş olsun)

  Tahinli Çörek  İç malzemesi Gerekli Olanlar;

  • 1,5 su bardağı tahin
  • 1 su bardağından biraz fazla şeker (isteğe göre şekeri arttırın 1,5 yada 2 su bardağı)

  Üzeri için Gerekli Olanlar;

  • 1 yumurta sarısı
  • fındık veya ceviz
  • isteğe göre susam da ekleyebilirsiniz
  Tahinli ÇörekTahinli Çöreğin Yapılışı;

  Ilık sütün içine mayayı, tuzu ve şekeri koyup karıştırın, üzerine diğer malzemeleri de koyun ve yumuşak bir hamur elde edin. Hamuru yaklaşık 1 -2  saat dinlendirin.Beklettiğiniz hamuru 12 parçaya ayırıp bezeler yapın her bezeyi merdaneyle yada elinizle 1 cm olacak şekilde inceltin. İncelttiğiniz hamura önceden karıştırarak hazırladığınız tahin ve şeker karışımını iyice sürün ( hamurunuzun büyüklüğüne göre değişir ama dolu bir çorba kaşığı yeterli oluyor ve hamuru sarın. En az 30 dakika bekletin.Beklettiğiniz ruloları elinizle tezgah üzerinde yuvarlayarak inceltin ve spiral şekilde sarıp tepsiye dizin. Üzerine yumurta sarısını sürüp susam ve ceviz serpin önceden ısıtılmış 180 derece fırında 30 dk kadar (üstü kızarana kadar) pişirin.

  Dışarıdan aldıklarınızdan farklı olarak üzerine yumurta sürmeyebilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize bağlıdır.

  Afiyet Olsun.

  ]]>
  Öğütülmüş Çörek Otu https://www.corek.gen.tr/ogutulmus-corek-otu.html Tue, 27 Nov 2018 04:49:29 +0000 Öğütülmüş Çörek Otu, Türkiye ve Dünya'nın hemen hemen her bölgesinde yetişen ince yapraklı, 40 cm boylarında olan tarla bitkisi çörek otu olarak   bilinmektedir. Çörek Otu olarak bilinen siyah tanecikler, bu bitkini Öğütülmüş Çörek Otu, Türkiye ve Dünya'nın hemen hemen her bölgesinde yetişen ince yapraklı, 40 cm boylarında olan tarla bitkisi çörek otu olarak   bilinmektedir. Çörek Otu olarak bilinen siyah tanecikler, bu bitkinin dallarında yetişen tohumlardır. İsmi bir çok kutsal kitapta geçmektedir. Yüzyıllardır  şifalı ot olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. İçerisinde A vitamini, protein ve bol miktarda besin yağı bulunur. Günümüzde bir çok araştırmaya konu  olmuş ve özellikle kanser hastalığının tedavisinde kullanılabilecek bir şifalı ilaç olarak görülmektedir.

  Çörek Otunun Faydaları
  • Vücutta iltihap oluşmasını engellemektedir. Özellikle de eklem iltihaplarına iyi gelir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere yakalanma riskini azaltır.
  • Prostat ve meme kanserinde yavaşlatıcı etki göstermektedir.
  • İnsülin sağlayan pankreas da Beta hücrelerini harekete geçirerek kandaki şeker oranını azaltmaktadır.
  • Alerjik hastalıklara iyi geldiği Alman doktorların yaptığı deneylerle kanıtlanmıştır.
  • Nefes darlığı ve diğer solunum hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
  • İçinde bulundurduğu timokinon adlı madde ile kalbimizde rahatsızlıklara yol açan homosistein oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir.
  Öğütülmüş Çörek Otu Nasıl Hazırlanır

  Yenecek kadar çörek otu kahve değirmeni, kahve öğütücüsü ve karabiber öğütücüsünde kepek iriliğinde öğütülmelidir. Sonra beklemeden hap gibi aza  alınır ve su ile sindirilir.
  Ağızda çiğneyerek de öğütülür fakat tam öğütülmezse bulantı ve kusmaya sebep olabilir. Öğütüldükten sonra bekletilirse yapısı bozulur ve yağ asitleri  buharlaşır. Bunun sonucunda verimi azalmaktadır. Aç karnına alınması tavsiye edilmez. Çünkü mide de ekşime, yanma gibi tahrişlere sebep olduğu söylenir.

  Öğütülmüş Çörek Otu
  Nasıl kullanılır
  • 10 kg altında olan çocuklarda günde  yarım çay kaşığı,
  • 20 kg altında kadar olan çocuklarda günde  1 çay kaşığı
  • 50 kg civarındaki erişkinlerde günde yaklaşık olarak iki buçuk çay kaşığı
  • 60 kg ve üzeri yetişkinlerde günde 3 çay kaşığı kadar alınılabilir.
  Yan Etkileri Nelerdir

  Kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda önerilen miktarda kullanıldığında karaciğer fonksiyon testlerini bozmaktadır. Bunun için kemoterapi ve    radyoterapi günlerinde alınmaması gereklidir. Çörek otu hamilelik süresinde kullanılır ise vücuda zarar vereceği söylenmektedir.
  ]]>